3 Adımda Doğru Koşu Çorabı Seçimi

3 Adımda Doğru Koşu Çorabı Seçimi

Koşu sporunu profesyonel olarak yapanlar çok iyi bilir; en az ayakkabı kadar koşu çorabı seçiminin de performansınız üzerinde doğrudan etkisi vardır. Çorabınızın özelliklerinin performansınızı destekliyor olması, antrenmanlarınızın en iyi şekilde sonuçlanmasını sağlar. Koşucuların yakından bildiği nasır, su toplaması, tırnak kararması gibi sorunların aşılması konusunda, doğru spor ayakkabı seçiminin yanı sıra doğru koşu çorabı kullanımı da çok etkilidir.

Peki, hem sağlığınız hem de performansınız üzerinde etkisi büyük olan spor çorapları arasından, fiziksel aktivitenize ve kendinize en uygun olanı seçebilmeniz için nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Koşu Çorabı Seçimi

Koşu çorabı seçiminde göz önünde bulundurmanız gereken 3 temel konu; çorabın malzemesi, çorabın yüksekliği ve takviye özelliği hakkında detaylı bilgiyi sizler için bir araya getirdik.

Çorabın malzemesi

Öncelikle pamuklu çorap koşu için bir materyal değildir, kullanmamanızı tavsiye ederiz. Pamuğun nemi yani teri emmesi ve çorabın ıslak kalıp kurumaması size rahatsızlık verir, ayağınızın su toplamasına sebep olur ve performansınızı düşürür. Pamuklu çorap yerine terleyen ayaktaki nemin dışarı atılmasını sağlayan naylon, polyester gibi sentetik ya da yün çoraplar seçmenizi öneririz. Yün mü sentetik mi sorusunun cevabını, her iki materyali de deneyerek kendiniz karar verebilirsiniz.

Abrahams-K - Norfolk & Vitringez BENOIT-B Koşu Çorabı - Norfolk & Vitringez
Berry-G Koşu Çorabı Premium - Norfolk & Vitringez Brisco-M - Norfolk & Vitringez

Çorap yüksekliği

Çorabın boyunun yüksekliği aslında sizin stilinize, tercihinize göre değişebilir. Bazen kısa, ayakkabı ile aynı boyda ya da daha aşağıda olan çorapları tercih ederken, bazen de uzun çorap kullanımını tercih edebilirisiniz. Bu noktada seçim yaparken göz önünde bulundurmanız gereken konu; çorabın ayak ve bacak bölgenizin ne kadarını kavramasını istediğinizdir.

Kısa çoraplarda bileklerinizin arka kısmında su toplamasını engellemesi için takviye bölgeler vardır. Soğuk havalarda uzun çorapları tercih edilebileceğiniz gibi kendiniz için en doğru yüksekliği en rahat kullanıp deneyerek anlayabilirsiniz.

BEKELE-B - Norfolk & Vitringez Jerry-S Koşu Çorabı Premium - Norfolk & Vitringez
Joyner-L - Norfolk & Vitringez Joyner-S Koşu Çorabı - Norfolk & Vitringez

Takviyeli bölgeler

Çoraplar farklı bölgelerinde çeşitli havlu takviyelerle üretilmektedir. Çorap alternatifleri arasında, çok ince çorap modelleri olduğu gibi ayak tabanında tampon bölge oluşturan çok kalın havlu tabanlı çoraplar da vardır. Bu noktada önemli olan, çorabın kalınlığının ayağınızı sıkmaması gerektiğidir.

İhtiyaç duyulan bölgelere yerleştirilmiş havlu takviyeler yüksek koruma ve darbe emilimini sağlar. Çeşitli bölgelerinde uygulanan tamponlama, ayağınızın konforunu arttırırken, zorlu alanlardaki koşularınızda minimum darbe hissetmenizi de sağlar.

Çorabın malzemesi ve kalitesi, çorap yüksekliği ve ihtiyaç duyduğunuz alanlarda sunduğu takviye özelliğinin beklentilerinizi karşılaması; doğru koşu çorabı seçimini yaptığınızı gösterir. Farklı renk ve modellerdeki spor çorapları arasından kendinize en uygun olanı seçmek ve en doğru koşu çorabı için Norfolk’a göz atmayı ihmal etmeyin.

PAYLAŞ
Pazartesi sendroma girilir, alışveriş günü ilan edilir. Salı diyet bozulur ama kombinasyon yerindedir. Çarşamba hafta ortası, genel bir bakım mı yaptırılsa? Perşembe can sıkıntısı, Ceyda ne giymiş öyle? Cuma haftanın son günü ama dip boyası başa bela. Cumartesi Pazar neyse de; off Pazartesi ne giyilecek biri bize söylese ya! Dert etmeyin! Türkiye' nin ilk ve tek moda arama motoru hayatınızı kombine ediyor! Okuyanlar bu sezon yine çok konuşuluyor...

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK