# 40 YAŞ: Karın Ameliyatım

# 40 YAŞ: Karın Ameliyatım

Hamileliklerin kadın vücudunu deforme etmemesi imkânsız. Herkesin farklı bünyesi, farklı cilt tipi var. Buna göre de deformasyon farklı oluyor. En çok etkilenen de elbette karın bölgesi. Hamileliğinizin son haftalarını bir düşünün. Ben bazen fotoğraflarımı gördüğümde inanamıyorum. “Gerçekten karnım bu kadar mı büyüktü?” diye hayret ediyorum.

Benim hikayem şöyle: Üç doğum ve 17 haftalık ikiz bebek düşük. Ben buna 3.5 hamilelik diyorum. Bu maceranın fiziksel yıpranma olmadan geçip gitmesi imkânsızdı. Cildimde hiç çatlak olmadı. Hiç cilt sarkması da olmadı. Son doğumumdan sonra bile ancak eğildiğimde hafif bir buruşma oluyordu. Ama annemin tabiri ile “dışardan çatlamadım, içerden patladım”:) Yani karnımın tam ortasındaki kas boydan boya yırtılmıştı.

Sabah 20’li yaşlarda olduğu gibi dümdüz bir karınla uyanıyordum. Öğlen biraz şişme oluyordu. Akşama doğru 4-5 aylık hamile gibi oluyordu karnım. Sebebinin kilo olması imkânsızdı. Zaten hamileliklerimde bile 11’er kilo aldım ve emzirirken hepsini verdim. Ayrıca kilo ya da sarkma olsa sabah normal olmazdım. Bütün bedende kilo olsa neyse de vücut XS-34 beden olunca ve bir tek karın çıkınca komik oluyor doğrusu 🙂

Yaz 2013
Yaz 2013

Bir gün doktora gitmem gerekti. Muayene masasına uzanırken doktor fark etti. Karın kasımın yırtıldığını ve bir cerrahın görmesi gerektiğini söyledi. Araştırmaya başladım.

40 Yaş: Karın Ameliyatım

İki doktora gittim. Size de tavsiyem her konuda en az iki doktor fikri alın. İlk gittiğim doktor da ünlü biriydi, deneyimliydi, lüks bir semtte muayenehanesi vardı, pahalıydı. (Bunları şunun için yazıyorum: Seçimlerinizde bunlar sizi etkilemesin.) Doktor bana kesinlikle sezaryen yerinden kesemeyeceğini, karnımda çok az deri olduğu için kapatırken sorun olacağını söylemişti. Bikini giyen biri için bu problemdi tabi ki. Bir arkadaşımın tavsiye ettiği ikinci bir doktora daha gittim. Muayenelerdeki fark bile beni ikna etmişti. Bir de sezaryen yerinden kesebileceğini, içerdeki kası diktikten sonra çok az deriyi alarak kapatabileceğini söyledi. Hemen gün aldım. 21 Mart’ta Op.Dr. Ergin Er ameliyatımı yaptı.

Uzun süren bir ameliyattı. Ergin Bey’in tabiriyle cam şişe içine gemi maketi yapmak gibi ince bir iş olduğu için uzun sürermiş. Süresi beni etkilemez tabi, doktorumu, ekibini ve dışarda beni bekleyenleri etkiler 🙂 Ben ameliyattan ve ağrılardan değil anesteziden korkuyordum. Bana damardan bir şey enjekte ettiler. Asansöre bindiğimi hatırlıyorum. Bir kat çıkarılmama rağmen indiğimi hatırlamıyorum 🙂 Binerken eşime onu sevdiğimi söylemişim, çocuklarıma iyi bak demişim. Hatta ameliyathanede sohbet bile etmişim. …

Üç sezaryen olan Berna için bu kolay bir operasyondu. Açıkçası sezaryenlerde daha çok ağrım olmuştu. Yanlış yönlendirme olmasın, bu klasik bir karın germe operasyonu değildi. Yalnız karın kasım dikildi. Kas dikilip bir de çokça deri gerilse, yağ alınsa nasıl olur bilemem. Ama benim durumumda ağrı olmadı. Dikiş sancıları ve baş dönmeleri oldu, hepsi bu.

Ameliyattan bir hafta sonra, 29 Mart’ta ilk kontrole gittiğimde şunu öğrendim: Doktorum Ergin Er bana ilk kez fotoğraflar gösterdi. Doğum sonrası sarkan karınların nasıl güzelleştirildiğini gösterdi. O zaman benim operasyonumdan neden eğlenerek çıktığını anladım 🙂 Benimki onun için basit bir operasyondu.

Aslında karın germe operasyonlarında önce yırtılan kas dikilir, sonra da fazla cilt alınıp germe yapılırmış. Bende yalnızca kas dikildi. Ve benim %1’lik bir dilimde olduğumu, meslek hayatında böyle olan ikinci hastası olduğumu söyledi. Şanslı olduğuma sevindim elbette. Ama hep arkadaşlarımın “doğumdan sonra karnım böyle kaldı, kilo versem de gitmiyor” dedikleri aklıma gelince üzüldüm. Kendimden başka hiç hamilelik sonrası karın görmedim. Belki benim şaşkınlığım ama zannediyordum ki benim cildimde hiç sarkma olmadığı için bu durum tamamen kilo ile ilgilidir. Oysaki anormal olan, azınlıkta olan benmişim. Her hamilelikte, özellikle çok sayıda hamileliklerde karın kası yırtılırmış, cilt yüzey alanı genişlermiş, ciltte sarkma olurmuş, kilo alınmışsa da yağlanma olurmuş.

Mart 2014 - Ameliyattan birkaç gün sonra
Mart 2014 – Ameliyattan birkaç gün sonra

Size naçizane önerilerim:

* Sırt üstü yatarken yan dönmeden kalkın. O sırada karnınıza, göbeğinize bakın. Eğer bir şişme varsa büyük ihtimalle karın kasınız yırtılmıştır.

* Sabah düz bir karınla uyanıp akşama doğru şişiyorsa ve bağırsaklarınız normalse karın kasınızdan kaynaklanıyordur. Arkada kemikler var, önde olması gereken kas olmadığı için yediğiniz içtiğiniz öne doğru yığılma şeklinde belli ediyor kendini. Ben şu benzetmeyi yapıyorum: Elinizle duvarı itmekle perdeyi itmek arasındaki fark gibi karın kasınızın olmasıyla olmaması arasındaki fark.

* Karın bölgenizdeki sorun bir kader değil. Her hamilelik yaşayan kadında deformasyon oluyor. Kas yırtılmışsa dikilmeli. Eğer yağlanma ve ciltte sarkma varsa o sırada bunları da hallediyor doktor.

* Evet benim yeni halimle eski halim arasında dışarıdan bakıldığında bir fark yok. Doktorum da dedi ya, ben %1’lik dilimdeyim. Ama inanın gördüğüm fotoğraflarda eski ile yeni arasında dağlar kadar fark vardı.

* Ameliyatınızı çok sıcaklarda yaptırmayın, karnınızdaki sımsıkı korse ve bandajlarla zor olur. Çok soğuklarda da yaptırmayın, ben ne zaman üşüsem, içim titrese karnım çok acıdı.

* Ve Op. Dr. Ergin Er diyor ki, karın ameliyatı yapıldıktan sonra yine hamilelik olursa yine yırtılır. Sonra tekrar dikmek gerekir. Dolayısıyla hamileliklerinizi tamamlayın, bebeklerinizi biraz büyütün, ondan sonra kendinizi bakıma çekin.

* Çocuklarınızın biraz büyümesi de önemli. Ağır kaldırmamanız gerekiyor. Benim üç numaram, en küçüğüm 28 aylık oldu. Ben kucakçı bir anne olduğum için “anne beni al” diye mızırdıyor. Neyse ki anneannesi kucak eksikliğini hissettirmiyor.

Biliyorum şunu diyeceksiniz, paraya bakıyor, para varsa yaptırırsın. İnanın parası olmadığı için yaptıramayanlar kadar, parası olup da yaptırmayanlar da çok. Bir de para demişken, ben iki doktordan fiyat aldım. Neredeyse yarı yarıya fiyat farkı vardı.

40 yaş hazırlık macerası devam edecek. Op. Dr. Ergin Er ile karın ve diğer estetik operasyonlar hakkındaki röportajımızda yakında www.ailemizle.tv‘de yer alacak. Takipte olmanızı öneririm.

 

Diğer yazılar:

PAYLAŞ
Üç çocuklu, 34 beden-XS bir anneyim :) 40 yaş hazırlıklarımı, değişimlerimi, yenilenmelerimi sizlerle paylaşacağım. 40 yaş sendromu da neymiş! Bakalım enerji dolu, pozitif, keyifli, taptaze, çıtır 40 yaş kadını olunuyor muymuş? Yeni nesil aile ekranı www.ailemizle.tv ‘de beni canlı canlı izleyebilirsiniz. Değişimlerim yanında vazgeçilmezlerim: ailem, aşkım, üç çocuğum, kameram, işim, özgürlüğüm. Hayat Ailemizle Güzel! https://twitter.com/bernakserdarli https://twitter.com/ailemizletv https://www.facebook.com/Ailemizletv

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK