#40 YAŞ: Kırka Kadar Ben

#40 YAŞ: Kırka Kadar Ben

“Yaşlanmak” ifadesini duyduğunuz anda sizin de enerjiniz düşmüyor mu, kendinizi kötü hissetmiyor musunuz? Yaşlanmak yerine kullanılan bir kelime var artık: “yaş almak”. Ben bu ifadeyi çok sevdim. Yaş alıyoruz, değişiyoruz. Doğduğumuz andan itibaren zaman geçtikçe hep değişiyoruz zaten. Ama yaşam eğrisi aşağı doğru inmeye başlayınca ruh halimiz de değişiyor.

39. yaş günümde kırk yaşıma özel olarak hazırlanmak istediğime karar vermiştim. Vitringez Blog’da Aralık ayına kadar kendi “40 yaşa hazırlık” hikayemi sizlerle paylaşacağım. Ruhsal, fiziksel, sosyal tüm değişimlerimi yazacağım. Hatta içinizden 40 yaşa yaklaşmış, 40 yaşında olan ya da 40 yaşını yeni geçmiş kadınlarla röportaj da yapmak istiyorum. Herkesin kırkı farklıdır herhalde. Farklı hazırlıklar, farklı hisler, farklı deneyimler…

Bu ilk yazımda kırk yaşıma kadar nasıl geldim, neler yaşadım, sizleri sıkmadan kısacık anlatmak istiyorum. Belki tüm 40 yaş yazılarım bittiğinde bilimsel bir netice bile çıkabilir:)

berna kasapoğlu serdarlı - 40 yaş - 2

40 Yaş’a kadar ben…

Hayat benim için 4.Eylül.1974 tarihinde başladı. Konya’nın Beyşehir ilçesinde kocaman ve tanınan bir ailede büyüdüm. Benden sonra iki kız ve bir erkek kardeşim daha oldu. Kardeş sevgisini, kardeş değerini iyi bildiğim için olsa gerek ben de kendime geniş bir aile kurdum:)

Neden bilmiyorum ama şu an kırk yaşta bile hissetmediğim hüznü 17 yaşımda çok yoğun hissetmiştim:) Belki üniversite sınavı stresi, daha o yaşta hayatının geri kalanına dair seçim yapma mecburiyeti, neydi bilemiyorum.

Yirmili yaşlar kararsızlıklar, seçimler, değişimler dönemiydi. Kendimi ve hedeflerimi çok net tanımıyordum. İstanbul Üniversitesi’nde İktisat okudum. İstemediğimi biliyordum, iletişim fakültesi istediğimi de çok iyi biliyordum. Sene 1991. Türkiye’nin sektördeki şartları, hangi şehirde üniversiteye gideceğimi ve daha sonra nerede yaşayacağımı bilmiyor olmam, önümü görememek gibi çok haklı sebeplerim vardı yanlış tercih yapmamda. Tabi ki dünyanın sonu değildi. Önce halkla ilişkiler sektöründe çalıştım. 1999 depremiyle benim de yargılarım, bakış açım değişti. Yaptığım işten uzaklaşmama sebep oldu.

20’li yaşlarım böyle ilerlerken bir de evlilik kurumuna adım attım. Pek çok konudaki kararsızlığıma rağmen hayat arkadaşım 21 yaşımda tanıştığım insan oldu. Karasızlığın da bir sınırı varmış demek ki:) Ne çok şey ne kadar hızla değişiyor hayatımda derken 28 yaşımda anne oldum. Önceki değişimler hiçbir şeymiş, asıl anne olunca hayat değişiyormuş meğer.

Otuzlu yaşlarım biraz işle ama daha çok hamilelik ve emzirmeyle geçti. 20’lerde karar verirken, seçim yaparken cesaret edemeyen ben, 29’da kucağımda yürümeyen, konuşmayan bir yaşında bir çocukla Amerika’ya gittim. Hayalini kurduğum televizyonculuk üzerine eğitim almak istiyordum. Üstelik orada kaldığım sürenin bir yılını eşim yanımda olmadan hem okula giderek hem çalışarak hem de çocuğumla ilgilenerek geçirdim. Bu macera benim için cesaret ve özgüven açılarından kırılma noktasıdır.  

Oğlumdan sonra kızlarım peş peşe dünyaya geldiler. Küçük hanım 28 ay anne sütü alınca emzirme dönemi bitmeden üçüncünün hamileliği başladı. Hamileliğin, emzirmenin, anneliğin tadını doyasıya çıkardığım 30’lu yaşlarda istemeden, elimde olmadan kendimi ihmal ettim. Bir dönem, kendi yaşıtım biriyle bir saat oturup sıcak bir çay içmek bile lüks olmuştu.

Ben ilk kez anne olduğumda da, üçüncü kez anne olduğumda da bebeklik dönemlerinde kendimi evde tutmayı seçmiştim, hayata dair pek çok şeyde frene basmıştım. Üstelik kızları büyütürken annem doğrudan, babam dolaylı olarak yanımda oldular. Yine de ben kendimi bunaltmayı başarmıştım:) Üç numara 21 aylık emzirme dönemini tamamladığında 39. doğum günümü kutluyordum. Bir anda kendimi özgür hissettim. Hamilelik yok, emzirme yok. Yaşasın dedim kendi kendime. Hayat yeniden hızlı akmaya başlıyordu sanki!

40 yaş beni çok heyecanlandırdı. Enerji seviyem yükseldi. İlk çocuğumda eğitim ve deneyim sağladığım, ikinci çocuğumda içeriğini hazırladığım, üçüncü çocuğumda çekimlerine başladığım www.ailemizle.tv de artık yayında. Bir anne tarafından hazırlanan, Türkiye’nin aile odaklı ilk internet televizyonunu hayata geçirmiş olmak benim için çok önemli. Yepyeni projelerim de yolda.

Benim ve pek çok annenin kırk yaş deneyimlerini www.alternatifanne.com‘da da okuyabilirsiniz. Gerçekten “40 yaş” kadınların hayatında ne kadar önemliymiş. Herkes ne farklı yaşıyormuş 40 yaş deneyimini.

Siz de kendi 40 yaşınızla ilgili röportaj yapmak isterseniz ben burada olacağım.

PAYLAŞ
Üç çocuklu, 34 beden-XS bir anneyim :) 40 yaş hazırlıklarımı, değişimlerimi, yenilenmelerimi sizlerle paylaşacağım. 40 yaş sendromu da neymiş! Bakalım enerji dolu, pozitif, keyifli, taptaze, çıtır 40 yaş kadını olunuyor muymuş? Yeni nesil aile ekranı www.ailemizle.tv ‘de beni canlı canlı izleyebilirsiniz. Değişimlerim yanında vazgeçilmezlerim: ailem, aşkım, üç çocuğum, kameram, işim, özgürlüğüm. Hayat Ailemizle Güzel! https://twitter.com/bernakserdarli https://twitter.com/ailemizletv https://www.facebook.com/Ailemizletv

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK