#40 YAŞ: Kırka Yaklaşırken Ben

#40 YAŞ: Kırka Yaklaşırken Ben

Annemin babası, canım dedemin roman gibi bir hayat hikâyesi var. “Kendi kırk yaşını yazmayacak mıydın” demeyin? 40 yaşını görebilmenin ne kadar büyük bir nimet olduğunu ifade etmek için dedemden kısacık bahsedeceğim: Dedem yirmili yaşlarında “ah 40’ları bir görebilsem” dermiş. İkinci Dünya Savaşı’nda ailesinden, vatanından ayrılmak zorunda kalmış, esir düşmüş, sürgüne gönderilmiş biri için 40 yaş çok uzak ve erişilmez görünmüş olmalı. Önünüzde arkadaşlarınız kurşuna dizilirken, yirmi yaşlarında görülebilecek en büyük felaketin ortasındayken, bombalar üstünüzde uçuşurken 40 yaşa yaklaşmak bile mucize gibi gelmez mi?

Dedeme uzak görünen o 40 yaşa, onun ilk torunu olarak ben geldim şimdi. Çok daha farklı bir hayat hikayesiyle. Hem annemin hem babamın etkisiyle rakamsal yaşa takılmamayı öğrendim. Hayatımın hiç bir döneminde zaten nüfus cüzdanı yaşımda hissetmedim. Hiçbir zaman olmam gereken kiloda da olamadım. Hep enerji dolu oldum.

Tarihe not düşeyim ki sonradan yanlış değerlendirmeler olmasın: Genlerden gelen avantajlarım var, biraz onlara sırtımı dayadım. İlk yazımı okuduysanız biliyorsunuz, üç çocuğum var. Özel detaylara girersek; hiç çatlak, selülit, varis yok. Hamileliklerimin hepsinde 11’er kilo aldım, emzirirken kendiliğinden gitti onlar da. XS bir anneyim, hala 34 beden giyiniyorum. Yani kilo problemim yok, daha doğrusu kilo fazlam yok. Ama sıkılaşmak, güçlenmek için spor şart. Utanarak söylüyorum ki hiç spor yapmadım. En son lisede beden dersinde spor yaptığımı hatırlıyorum. Cilt bakımı bir kez yaptırmıştım, yüzüm yara içinde kalınca bir daha cesaret edemedim. Gece ya da gündüz ya da kuşluk vakti sürdüğüm bir kremim yoktu iki hafta öncesine kadar. İki sene önce bir markanın güneş lekesi kremini ve peelingini kullanmıştım. Peeling hala duruyor 🙂 Saçlarımı mecbur olmasam boyatmam. Onun dışında bir saç bakımım falan da yok. Estetik operasyonum, botoksum vb. zaten yok. Yazarken bile kendimi kötü hissettim. Neyse ki manikür ve pedikürümü hiç ihmal etmiyorum, lazerim de var. Bakımsız değilimdir, süslenmeyi severim, ama özel olarak bıdık bıdık uğraşıp durmam kendimle. Bugüne kadar idare ettim. Ama artık yetmez. Yaşam eğrisi yukarı çıkmıyor. Saçlar zayıflıyor, cilt esnekliğini kaybediyor, kasların gücü azalıyor, kemikler özel destek istiyor. Kötü ve yanlış bir alışkanlık: Kendimle uğraşmıyorum, kendime özel vakit ayırmıyorum. Ama artık şeytanın bacağını kıracağım. Hem de sizlerin şahitliğinde.

berna kasapoğlu serdarlı - kırka yaklaşırken ben 2

 

40 Yaş’a yaklaşırken

İçimde inanılmaz bir enerji hissediyorum. Sanki ben bunca zamandır, belki de kırk yıldır, 40 yaşımı bekliyormuş gibiyim 🙂 Hayatla diyalogumuz değişti. Hayata “evet, nerede kalmıştık hayat” diyorum. O da bana “haydi ben Berna, başlayalım artık!” diyor. Genelde kırklarda bir şeyleri kaçırdım, geç kaldım hissi olurmuş. Ben tam tersi bir noktadayım gördüğünüz gibi 🙂

Evet, 40 için hazırlanmaya başlıyorum: ihmal ettiğim sağlık kontrolleri, senelerdir yaptırmadığım cilt bakımı, en son lisede yaptığım spor, balayından sonra hiç yapamadığımız karı koca baş başa –kısa- bir tatil, değişen enerjime uygun gardırop yenileme, kendimi yararlı hissedeceğim sosyal sorumluluk projeleri, uzun zamandır yüz yüze görüşmediğim arkadaşlarla sohbet buluşmaları….

Bu heyecanımı ve enerjimi çokça paylaşmak istiyorum. Hatta belki herkesin dahil olacağı eğlenceli, keyifli, kocaman bir parti ile de taçlandırırım, kim bilir? Eğer organize edebilirsem bir 40 yaş partisi. Hepiniz şimdiden davetlisiniz 🙂 Mutlaka buradan duyururum.

Eğer sizler de kendinizi ihmal ettiyseniz, yeterince zaman ayırmadıysanız haydi buyurun birlikte yenilenelim, birlikte canlanalım. Her ay yazılarımla ve röportajlarımla burada olacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Dedemle başladım, dedemle bitireyim. 40 yaşını göreceğinden ümidi olmayan dedem ikinci kırkını bitirdi, üzerine onüç yıl daha koydu. 6 Ocak 2013’te 93 yaşına gireceği yıl vefat etti. Son ana kadar da hep capcanlıydı, sağlıklıydı. Darısı herkesin başına.

PAYLAŞ
Üç çocuklu, 34 beden-XS bir anneyim :) 40 yaş hazırlıklarımı, değişimlerimi, yenilenmelerimi sizlerle paylaşacağım. 40 yaş sendromu da neymiş! Bakalım enerji dolu, pozitif, keyifli, taptaze, çıtır 40 yaş kadını olunuyor muymuş? Yeni nesil aile ekranı www.ailemizle.tv ‘de beni canlı canlı izleyebilirsiniz. Değişimlerim yanında vazgeçilmezlerim: ailem, aşkım, üç çocuğum, kameram, işim, özgürlüğüm. Hayat Ailemizle Güzel! https://twitter.com/bernakserdarli https://twitter.com/ailemizletv https://www.facebook.com/Ailemizletv

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK