#40 YAŞ: Oya Kalender

#40 YAŞ: Oya Kalender

Tuvaleti gelen, yemek gelene kadar açım açım naraları atan, yemeyeceği yemeği sipariş veren ve yemeyen, oyuncağını paylaşmayan, dişi sallanan çocuklarımla ben. Karşımda ise çocuklarını büyütmüş -meslekleri bile seçilmiş, beyinsel ve fiziksel olarak rahatlamış, yeni projelere başlamış ve hala cepte yeni fikirleri olan bir kadın. Okulların kapanması itibariyle annemin yanımda olamadığı, yardımcımın ayrıldığı ve ev + 3 çocuk mücadelesinden yorgun düşmüş bir ben için çok imrenilecek bir durum. Evet biz üniversitede okurken O anne olmuş, biz bebek bezi değiştirirken de O yepyeni işlere girişen bir kadın. Oya Kalender. Gözleri ışıl ışıl bakıyor, sıcacık gülümsüyor, çok içten, çok pozitif ve çok dinamik. Kendi ifadesiyle “insanların hayatına dokunmayı” çok seven ve bunun için fırsatlar yaratan bir insan.

Kırklı yaşlarını bizimle paylaştığı röportajımızı okuduğunuzda eminim size de enerji verecektir.

oya kalender 4

Oya Kalender – 40’lara dair…

En çok hangi yaşında değişim ya da heyecan hissetmiştin?

35 yaşından sonra ruhumda bazı değişimler olduğunu, farkındalığımın yükseldiğini, kadınlığın ne anlam ifade ettiğini hissetmeye başladım.

Kırk yaşına yaklaşırken ya da 40. doğum gününde neler hissettin?

40 yaş doğum günümü büyük bir partiyle kutlamıştım. Bir taraftan 40 yaşına geldiğime inanamıyor, ama bir taraftan da birçok şeyde yaptığım gibi, bunu bir seremoniye dönüştürerek duyurmayı tercih etmiştim. Doğum günündeki davet masasına, doğduğum güne dair özel bilgiler, çocukluk fotoğrafım, geçmişime dair sözler ve geleceğe dair hayallerimi yazmıştım. Güzel bir geceydi.

Kırktan önce-kırktan sonra hayatında neler değişti?

Asi oldum.  🙂

Bir ergen gibi asileştim. O yaşa kadar fedakârlıklarla ve özveriyle geçiyor sanki çocukları büyütüyorsun, tabi bir taraftan da kendin büyüyorsun. Yapacağın çok şeyi erteliyorsun veya yapma fırsatın olmuşsa bile üstün körü ilerliyorsun. Şöyle tek kalıp kafanı dinleyip gönlünce hareket edemiyorsun. Kariyerini, mesleğini öteliyorsun. Çocuklarımdan dolayı ben aktif iş hayatıma 30 yaşında başladım. İstedim ki biraz büyüsünler ve bensiz kalmasınlar. Ama 40’a doğru daha da bir aktif çalışıp hayallerimi hayata geçirmek için hız verdim.  Eşime karşı yaklaşımım da değişti, kadınlığımın da daha çok farkına vardım sanki. İstemeyi ve almayı öğrendim. Kendim için yaşamayı öğrendim. “Ben”in önemini anladım. Ne yapıp, ne yapmamak istediğimi ve hayattan daha çok keyif almayı öğrendim.

oya kalender 3

 40’a girmek üzereyken panik olan, depresyona giren kadınlar için önerilerin neler?

Hiç panik olmasınlar, tam tersine mutlu olsunlar, ellerinde olgunluk gibi bir nimet var. Bunu çok iyi değerlendirsinler. Tecrübe, olgunluk, anlayış sahibi oluyor kadınlar 40 yaş civarı. Daha bir demlenmiş oluyorlar. Hayata başka bir gözlükle bakıyorlar. Eskiden olsa fevri davranacağın ve huysuzlukla bozacağın ilişkilerin olmuyor. Gerek kadın erkek ilişkisi anlamında, gerekse arkadaşlık anlamında. Olaylara tartarak ve hoşgörüyle yaklaşıyorsun.

 40’lar için projeler, planlar var mı?

Olmaz mı? 80’ler için bile var, olmalı da… 🙂

Üretmeye, çalışmaya ve dolayısıyla da mutlu olmaya devam.  Mesela şu an çok yeni bir projeye başladım. Şu anki ismi Karadeniz TV olan, bir ay sonra KRT Kültür TV’ye dönüşecek olan ulusal bir kanalda program yapmaya başladım.  Hafta içi her gün canlı olarak yayınlanan “Bi Kadın Bi Hayat” adlı programın hem yapımcılığını, hem de sunuculuğunu üstlendim. Medya ayrı bir keyif gerçekten. Kendimi buldum diyebilirim. Biz yıllardır, çocuk, kadın ve aileye yönelik işler yapıyoruz. www.biaile.com ve BiAile Çocuk Kulübü olarak hem online yayıncılık alanında çalıştık, hem de kurumsal çocuk etkinlikleri, aile seminerleri ve bir çok sosyal sorumluluk projesi yürüttük. En son Ankara merkezli çok büyük bir organizasyon firması olan Keşif Yapım’ın İstanbul ve Marmara temsilciliğini aldık ve bir işbirliğine gittik. Şimdi de “KADIN PROGRAMI” yapıyorum. Burada da amacım, şu an medyada izleyiciye dayatılan içi boş ve kişisel gelişime hiçbir katkı sağlamayan programlara karşılık, seviyeli, kaliteli ve akıcı bir program ortaya koymak. Bunda da gayet başarılı olduk ekipçe. Çok mutluyum gerçekten.

Kırka geldim, tarzımı değiştirdim dediğin ne var? (giyim, yemek, eğlence, kitap vb)

Giyim tarzımı pek değiştirdiğimi söyleyemem ama yemek derseniz şöyle bir dururum. Yemek yemenin keyfine vardım desem daha doğru olacak. Şimdilerde daha bir şölen havasında, daha bir lezzet alarak ve yeme saatlerimi uzatabildiğim kadar uzatarak bir ziyafete dönüştürüyorum. Ayrıca son 10 yılda eğlenme anlayışımda değişti. Eskiden düğünlerden bile zevk alırdım, eğlenirdim. Ama artık keyif aldığım düğün sayısı oldukça az. Gece kulüpleri de artık beni daha az çeker oldu. Artık mümkün olduğunca az insanla eğlenmek ve bazı ortamları paylaşmak istiyorsun. Daha butik organizasyonlar veya daha kafa kafaya muhabbetlerden zevk alıyorsun. Bir nevi ayıklama dönemidir 40 yaş bence.

oya kalender 2

En verimli olduğunu düşündüğün yaş?

Neye göre verim gerçi? Çocukları büyütmek ve deli gibi onların hizmetine koşturmak için belki 20’li yaşlardı en verimli dönemim, 30’larda belki eşimle muhabbetim verimli, 40’larda da işim için verimli dönemlerimdi. Bilmiyorum ki. Şimdi kimse önüme çıkmasın, engel olmasın, dokunmasın ve sadece ilerleyeyim istiyorsun. Kendin için, sadece kendini dinlemek ve kendini bulmak bu yolculukta.

En heyecanlı olduğunu düşündüğün yaş?

Heyecandan da ne anladığımıza bağlı bu sorunun cevabı. Her yaş döneminde farklı heyecanları olur kadınların bence. 20 yaşında seni heyecanlandıran bir konu, 40 yaşında heyecanlandırmayabilir ama onun yerini artık farklı bir şey almıştır. 20’li yaşlarda daha az düşünüp tarttığımız için, hop diye her şeye atladığımız için, önümüze çıkan her şey heyecan da yaratabiliyor.

En cesur olduğunu düşündüğün yaş?

Bana göre ben her zaman deliydim, her zaman cesur. 20’li yaşlarda da 40 yaşında da. Cesaret farklı bir şey, insanın kanında olmalı cesaret. O varsa her yaşta cesursundur. Yapmak istersin, atılmak istersin, koşarsın, coşarsın…

oya kalender - berna serdarlı kasapoğlu
Oya Kalender – Berna Kasapoğlu Serdarlı

 

PAYLAŞ
Üç çocuklu, 34 beden-XS bir anneyim :) 40 yaş hazırlıklarımı, değişimlerimi, yenilenmelerimi sizlerle paylaşacağım. 40 yaş sendromu da neymiş! Bakalım enerji dolu, pozitif, keyifli, taptaze, çıtır 40 yaş kadını olunuyor muymuş? Yeni nesil aile ekranı www.ailemizle.tv ‘de beni canlı canlı izleyebilirsiniz. Değişimlerim yanında vazgeçilmezlerim: ailem, aşkım, üç çocuğum, kameram, işim, özgürlüğüm. Hayat Ailemizle Güzel! https://twitter.com/bernakserdarli https://twitter.com/ailemizletv https://www.facebook.com/Ailemizletv

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK