#40 YAŞ: Armağan Portakal

#40 YAŞ: Armağan Portakal

Dinginlik. Hayattan keyif almak. Yaptıklarından emin olmak. Çok şey bilmek ama bilmişlik yapmamak.

Armağan Portakal’ın halini tavrını nasıl tanımlayacağımı bilemedim. Sohbete başladığınızda çok dertlendiğiniz veya öfkelendiğiniz bir şey varsa bile onun enerjisiyle sakinleşiyorsunuz. Kendisiyle buluşmadan önce, Türkiye’de hiç değinilmemiş bir konuda hazırladığım, emek verdiğim, üzerinde düşündüğüm projemin elimden alınmaya çalışıldığını fark etmiştim. Bu öfke, üzüntü ve kafa karışıklığıyla oturdum karşısına. Tatlı tatlı ve daldan dala sohbet etmeye başladık. Veda vakti geldiğinde ben önemsediğim projemi özüne döndürmüş ve daha küçük adımlarla kendi kendime ilerletme kararı almıştım. Bu konuda hiç konuşmadığımız halde. Bence Armağan Portakal’ın elinde görünmeyen sihirli bir değnek var. Okuyunca siz de bunun mümkün olduğunu anlayacaksınız 🙂

Armağan Portakal ile #40 Yaş

En çok hangi yaşında değişim ya da heyecan hissetmiştin?

30’lu yaşlarımda kendimi daha bir birey gibi hissetmiştim. Toplumda daha bir yeri olmak gibi… Fakat asıl değişim 40 yaşında oldu. 40 yaş benim için biyolojik bir yaş olmaktan çıktı. 40+ bir ruh yaşı ve muazzam üretken olduğun, cesur davrandığın bir yaş… Geriye doğru hiç bir yaşımı özlemedim ben fakat ileride bu yaşlarımı özleyebilirim gibi geliyor 🙂 Bakalım yaşayıp göreceğiz…

Kırk yaşına yaklaşırken ya da 40. doğum gününde neler hissettin?

40 yaş sendromu beni ucundan dürtmeye başladığı zamanlar “kadının en güzel yaşı 40’tan sonra başlar. Hiç panik yapma” diye uyaran, bu basamakları daha önce geçmiş dostlarım oldu.
Kişi ne hissediyorsa, algıları da o yönde hassaslaşıyor. Gazeteler, internet, yazarlar sanki birlik olmuş 40 yaş kadınını anlatıyor gibi geliyor. Gerçekten bu yaş dönemlerinde bir şey var. 40 yaş bende hüzün yaratıyordu. Uçan balonda geride bıraktıklarımızın fazlalaştığı, avucumuza aldığımız kumların daha hızlı kaymakta olduğunu görmenin paniğini hissetmeye başlamıştım.

Bunu metaforla şöyle anlatabiliyorum. Kendinizi plajda oynarken hayal edin. Kumları kaygısızca, sağa sola savurduğunuzu. Sonra birden sahilde kumun bittiğini, sadece avuçlarınızda kaldığını hatta onun da parmaklarınızın arasından hızla kaymaya devam ettiğini gördüğünüzü düşünün. Her şey zınk diye bir anda duruyor değil mi? 40 yaşında aynen bu duyguyu yaşadım, yıllar geri dönmez biçimde elimden kaymaya başladı. Daha net ifade ile geri sayımın gongları kulaklarımda çınlıyordu. 40 yaş şelale altında susamak ama akan bütün suyu içmek istemekti. Tek damlasını bile ziyan etmeden…

armağan portakal

Kırktan önce – kırktan sonra hayatında neler değişti?

Elimde kalan kumları sıkı sıkı tuttum. Her bir tanesi değerliydi hatta bilinçsizce akmasına müsaade edemeyeceğim kadar değerliydi. Durdum, değerlendirdim ve hayatımdaki yeni sayfalara pırıl pırıl şeyler yazmaya karar verdim. Hayat önümdeydi, geçen güzeldi, kalanı da iyi değerlendirmek gerekecekti. Artık balonda ardına değil önüne bak dedim. Hayat kısa, dünya küçük. Anlar değerli. Sağlıklı, huzurlu düşündüğüm sürece daha sağlıklı, daha huzurlu olurum diye karar verdim, kendimi damıttım, süzdüm ve içimden yeni bir Armağan çıkardım. Ufak istasyonlarda durmayan, geçmişe takılmayan, bugünü yarının yatırımı olarak gören bir Armağan var artık. Paylaşmak için mükemmel olmayı beklemeyen, paylaştıkça büyüyeceğine inancı sürekli artan…

Kırka girmek üzereyken panik olan, depresyona giren kadınlar için önerilerin neler?

Bu bir eşik ama güzel bir eşik. İnsanların psikolojik olarak da üretken şekilde hayatlarını devam ettirdikleri bir dönem. Aslında bu anlattıklarım bana has durumlar değil. Pek çok kişi bunu yaşıyor. Buna aydınlanma diyorum. Kendini keşfe çıkıyor, görünenle değil, mâna ile ilgilenmeye başlıyor. Kendini sorguluyor.

Bir konveyör bant üzerinde ilerlediğimizi fark edenler, cesaret de ederlerse hayatlarında değişim yaratabiliyorlar. Mesela benim en güçlü kararlarımdan bir tanesi de kariyerimde güzel bir noktaya gelmeme rağmen istifa etmiş olmamdır. Bir akvaryumdan kocaman bir okyanusa geçişimdir, hem de omuzumda pır pırlara gerek duymadan özgürce yüzmemi sağlayan.

Şu an 45 yaşındayım. 40+ konusunda artık tecrübeli sayılabilirim. Bu eşiğe gelenlere hoşgeldiniz diyorum ve ne üretebiliyorlarsa (bir kare fotoğraf, bir satır yazı, bir resim, bir beste, bir şiir, bir el sanatı vs) paylaşmalarını, paylaşarak büyütmelerini diliyorum. Çünkü hayatta ilham aldığımız insanlarla yolumuz aydınlanıyor. Unutmasınlar ki onlar da ilham veren olarak ışık yayma sorumlulukları var ve bu en fazla 40+ döneminde oluyor. Zaten paylaşmak, onları büyütüyor, değerli kılıyor.

Kırklı yaşlar için projeler, planlar var mı?

Kendim 40 yaş sendromunu ve değişimini yaşadığım için adına 40+ dediğim bir ruh yaşından bahsediyorum sürekli. El emeği, paylaşmak, ilham almak ve ilham vermek üzerine kurulu, her şeyin önce basit ve ufak bir adımla başladığını anlattığım seminerim var. İlkini Kadıköy Belediyesi Kozyatağı Kültür Merkezi’nde yaptım. Aslında farklı yerlerde de anlatmak isterim.

Eteğimdeki taşları döktüğüm ve kızım dediğim Tesadüf kitabıma kardeş geliyor. Pencere bir kaç aya kadar basılacak. Yine bana ve fikirlerime dair ufak notlar şeklinde olacak.

40 yaşından sonra öğrendiğim ve eğitmenlik yaptığım rüzgar sörfüne devam edeceğim.

En sevdiğim hobim fotoğrafa devam edeceğim. Yurt içinde ve dışında gezdiğim yerlerin hikayelerini yazmaya devam edeceğim. Sosyal sorumluluk için sergiler açmaya devam edeceğim.

Facebook’ta Armağanın Penceresi sayfamda ‘Hikaye Senin’ albümü yapıyorum, artık sayfa hepimizin oldu. Ben her gün bir fotoğraf koyuyorum ve hikayeciler farklı ilhamlar alarak, hikayeler yazarak paylaşıyorlar. Bunu çok önemsiyorum ve nasıl değerlendirebilirim diye düşünmeye başladım. Çünkü çok değerli anılar, hikayeler, üretkenlikler var.

Kız Çocukları projemizi ablamlarla yürütüyorum. Mutfak sihirbazı dediğim Nurdan ablam ve bize İzmir’den kocaman kalbiyle geri planda büyük destek olan Asuman ablam ile ev yapımı yemek işimizi keyifli hale getirmeye uğraşıyoruz.

Fatih ile birlikte faydalı olduğuna inandığımız projelere destek olmaya devam edeceğiz…

40plus logo

Kırka geldim, tarzımı değiştirdim dediğin ne var? Giyim, yemek, eğlence, kitap, herhangi bir şey…

40+’tan hemen önce başlayan saçıma gül takma özelliğim var. Renk renk tokalarım var. Gül toka takmadan dışarı çıkamaz oldum, çıplakmışım gibi geliyor. Zaten sade bir insandım, yine öyleyim. Boynuma iğne oyalı yemeniler takmayı çok seviyorum aksesuar olarak…

en verimli olduğunu düşündüğün yaşın?
en heyecanlı olduğunu düşündüğün yaşın?
en cesur olduğunu düşündüğün yaşın?

Ben geriye dönük hiç bir yaşımı özlemedim şimdiye kadar. Her yaşımı sevdim. Motivasyonumu gelecekten alırım. Geçmişi inkar etmem ama takılı kalmam. O yüzden bugün bu soruya 40+ diyorum. Önemli olan arkasında durabileceğimiz kararlarımız, peşinden gideceğimiz hayallerimiz olmalı.

 

Sevgili arkadaşlarım Banu Tozluyurt ve Esra Akalın’ın kadın mektupları üçlemesinin sonuncusu, geliri TÜRGÖK – Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı için sosyal sorumluluk projesi olan #İmzaBen kitabına yazdığım akrostişi de sizlerle paylaşmak isterim:

 ‘40+’

Kumlar elinden hızla aktığında,

Işığı bulmak için başını yukarı kaldır!

Renkler kuşatsın ufkunu parlak parlak,

Kumları sayma, bırak elinden saçılsın sahneye…

Perdenin arkasından çık, durma aç ellerini göğe,

Lafta kalmasın, yazılsın kelimeler, eskisin heceler,

Uzak hayallerine sarıl, kendine çek üçer beşer,

Sen, yeniden seni yaz, 40+ kadını buna değer…

 

Armağan Portakal ile röportajımızı yakında www.ailemizle.tv‘de izleyebileceksiniz. Bakalım dingin ve güzel enerjisi videodan size de geçecek mi?

PAYLAŞ
Üç çocuklu, 34 beden-XS bir anneyim :) 40 yaş hazırlıklarımı, değişimlerimi, yenilenmelerimi sizlerle paylaşacağım. 40 yaş sendromu da neymiş! Bakalım enerji dolu, pozitif, keyifli, taptaze, çıtır 40 yaş kadını olunuyor muymuş? Yeni nesil aile ekranı www.ailemizle.tv ‘de beni canlı canlı izleyebilirsiniz. Değişimlerim yanında vazgeçilmezlerim: ailem, aşkım, üç çocuğum, kameram, işim, özgürlüğüm. Hayat Ailemizle Güzel! https://twitter.com/bernakserdarli https://twitter.com/ailemizletv https://www.facebook.com/Ailemizletv

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK