#40 YAŞ: Yeşim Mutlu Röportajı

#40 YAŞ: Yeşim Mutlu Röportajı

Hayat kime her zaman gülmüş ki. Önemli olan öğrenmek, sabretmek, şükretmek, yeni yollar keşfetmek. Herkes hayatı farklı biçimde yaşıyor. Tabi 40 yaşını da. Belki de kırka kadar nasıl geldiğimiz kırkı karşılamadaki duygularımızı belirliyor.

Kendi 40 yaş hazırlığımı paylaşırken farklı kişilerin yaklaşımlarına da yer vermek istediğimi söylemiştim. İşte ilk röportaj ismim: Yeşim Mutlu. Çok renkli, çok keyifli bir kişilik. On parmağında on marifet. Tam da öğrenmiş, şükretmiş ve keşfetmiş biri. Üç kız annesi, profesyonel kurumsal kariyerin ardından başarılı bir fotoğrafçı ve takip edilen bir blogger.

 Yeşim Mutlu ile #40 Yaş

En çok hangi yaşında değişim ya da heyecan hissetmiştin?

Her yaş ayrı değişime sahip hayatımda. Küçükken “18 yaşımda olsam” hayalim vardı her genç gibi. 18 yaş hayal kırıklıklarıyla doludur hayatımda. Bu sebeple değişimse evet bir değişim ama heyecan yok bu yaşta.

Erken yaşta anne olmam en büyük değişimim. Kızım Melis’i 23 yaşında kucağıma almam o zaman için en büyük heyecanım.

31 yaşında boşanma yine değişim. Yepyeni bir hayata açılmak. Zorluğuyla, yorgunluğuyla geride kaldı hepsi…

Yaş 35 yolun yarısı deseler de benim için ikinci hayatın başlangıcı. Aşk, heyecan yepyeni bir başlangıç. 35 yaş sonrasında da sürekli heyecan ve değişim. 2007 Maya Su, 2010 Mira doğumuyla yeniden hayat olmak.

Kırk yaşına yaklaşırken ya da 40. doğum gününde neler hissettin?

40.doğum günümde hissettiklerim çok karışık. 40.doğum günüm için planlarım oldukça fazlaydı. “40 YSM” yani “40 Yeşim 40 Yaşım” sloganıyla bir parti planlıyordum. Lakin babamın rahatsızlığı söz konusu olunca içimden gelmedi hiç bir şey yapmak. Sadece şükrettim sağlıklı olduğumuz için. Bu sebeple benim için 40 yaş demek şükretmek, daha yakın olmak inandığım değerlere. 40 yaş şükretmeyi öğretti bana.

yeşim mutlu - vitringez

Kırktan önce-kırktan sonra hayatında neler değişti?

Kırktan önce-kırktan sonra çok şey değişti diyebilmeyi isterdim. Ama öyle bir şey yok.

Hatta hep 40 kalsam demek isterdim. 40’tan önce çok çok daha mutluydum hayatımda. Daha sorumsuz, daha uçuk kaçık yaşıyordum. Yine mutluyum, yine sorumsuzluklarım uçuk kaçıklıklarım var ama 40 gibi değil. Farkındalıklarım çok değişti. Bu sebeple burada en çok söylemek istediğim 40 yaş ikinci kez Nirvana benim için. İlk 28’de yaşadığım duyguları yeniden yaşadım diyebilirim.

Kırk yaşına girmek üzereyken panik olan, depresyona giren kadınlar için önerilerin neler?

Panik olmak mı, depresyon mu? Onlar da ne? Hiç aklıma dahi gelmedi. 40 yaş muhteşem bir dönüm noktası. Bu sebeple ben depresyon, panik atak vb duymamış olayım. Aksine en güzel zamanların başlangıcı…

Kırklı yaşlar  için projeler, planlar var mı?

40’lar için projeler, planlar doğum günümle başlayacaktı. 40 yaşım için 40 fotoğrafçı arkadaşım fotoğrafımı çekecek ve 40 fotoğraftan oluşan fotoğraflarla 40 yaşı kutlayacaktık. Herkese geceyi anlatan minik fotokitap verecektim vb ama kısmet işte. Olmadı, zaten olması gereken oluyor bu sebeple de neden olmadı demedim hiç, öyle olması gerekiyordu. İsteyen blogumdan da neden diye okuyabilir.

Şimdi de 40’larda seyir alan birisi olarak her zaman proje, plan içindeyim. Kızlarım, fotoğraflarım, blogum, hayatım hep birlikte dolu dolu yaşıyoruz.

yeşim mutlu 2 - vitringez

Kırka geldim, tarzımı değiştirdim dediğin ne var? Giyim, yemek, eğlence, kitap, herhangi bir şey…?

Kırka geldim tarzımı değiştirdim dediğim hiç bir şey yok. Oldum olası kendime ait bir giyim tarzım var. Kitap okumaktan hiç vazgeçmedim, hayatımda olan ne varsa olduğu gibi devam etti. Beslenmem aynı sadece insülin direnci ile yaşamayı öğrendim. Mira’nın doğum sonrası bana kalan bu hatırayı en iyi şekilde yönetiyorum. Sağlıklıyım, sağlıklı besleniyorum, spor yapıyorum ve hayata sımsıkı tutunuyorum yaşanan her ana inat.

2013’te yani 42 yaşımda saçımı kısalttım tarz değişikliği sayılırsa eğer. Sadece bu 🙂  Hatta espri yaptım herkese “Google’da 40’lı yaşlar saçlar” diye baktım bu çıktı ben de kestirdim diye. Ama format olarak zaten çok uymuyorum. Yakınlarda 20 yaşına girecek kızımla aynı dolabı paylaşabiliyoruz. Sanırım güncel bir 40 yaşım 🙂

(Söylemeden geçemeyeceğim, bu saç modelini kendisine çok yakıştırdım.)

Benim için kırka gelip değiştirdiğim tek şey hayata karşı. Artık büyüdüm bunları yapmam dediğim tek şey insanları değiştirmeye çalışmak. Eskiden insanların değişebileceğine inanırdım. Hayatımda sonsuz sevgiye inandığım için insanların kötü dahi olsa bir gün iyi olabileceğine inanırdım. Ama gördüm ki hayatta öyle bir şey yok. Sadece iyi insan ya da kötü insan var. Ve kötü insanlar asla iyi olmuyor. Bu sebeple ben bundan vazgeçtim. Sadece olduğu gibi kabullenip yaşıyorum. Yargılamadan… “Kötü insanlar uzak olsun” diyerek eliyorum hayatımdan eğer bunu hissediyorsam. Ama yaşıma rağmen hala çok saf olduğumu söylüyorlar. Kaç yaşına gelmiş olsam da ben kötülük nedir bilmem. Ben de öyle bir format yüklenmemiş. Her zaman neysem oyum. Bu sebeple de çok zor günler geçirdim hep hayatımda. Ama hepsi geride kaldı. Belki 40 yaş sonrası bu farkındalığım için daha temkinli yaşıyorum. Düşüncem de değişiklik benim için büyük evrim.

En verimli olduğunu düşündüğün yaşın?

39-41 yaş arası

En heyecanlı olduğunu düşündüğün yaşın?

35

En cesur olduğunu düşündüğün yaşın?

40

Yeşim Mutlu ile özel röportajımızı yakında www.ailemizle.tv ‘de izleyebileceksiniz.

PAYLAŞ
Üç çocuklu, 34 beden-XS bir anneyim :) 40 yaş hazırlıklarımı, değişimlerimi, yenilenmelerimi sizlerle paylaşacağım. 40 yaş sendromu da neymiş! Bakalım enerji dolu, pozitif, keyifli, taptaze, çıtır 40 yaş kadını olunuyor muymuş? Yeni nesil aile ekranı www.ailemizle.tv ‘de beni canlı canlı izleyebilirsiniz. Değişimlerim yanında vazgeçilmezlerim: ailem, aşkım, üç çocuğum, kameram, işim, özgürlüğüm. Hayat Ailemizle Güzel! https://twitter.com/bernakserdarli https://twitter.com/ailemizletv https://www.facebook.com/Ailemizletv

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK