9 Adımda Aracınızın Motor Yağını Değiştirin

9 Adımda Aracınızın Motor Yağını Değiştirin

Biz kadınlar için otomobilimizle ilgili teknik detaylar çoğu zaman sıkıntı verici olmuştur. Ancak bazen iş başa düşer ve aracımızın yıkanmasından bakımına, hatta tekerlek değiştirmekten yağ değişimine kadar; bu heyecan verici (!) işler başımıza kalır.

Otomobilimiz için; tıpkı suyun vücudumuz için olduğu kadar hayati bir önem taşıyan motor yağlarının her 8-10 bin kilometrede değiştirilmesi tavsiye edilmektedir.

We Can Do It! (ya da Yaparım Bilirsin)

Aslında motor yağı seçimi ve motor yağı değişimi, erkeklere bırakılacak kadar ya da sandığımız kadar zor değil. Listemiz hazır, kendimize güvenimiz tam olduktan sonra yapamayacağımız bir şey yok zaten 🙂

İhtiyacınız Olan Malzemeler

 • Koyu renk kıyafetler (maazallah, cicilerinize yağ bulaşmasın)
 • Otomobil rampası
 • Otomobil kullanım kılavuzu
 • Motor yağı

Peki motor yağı nasıl değiştirilir?

 1. Motor yağınızı seçin

Özellikle trafiğin yoğun olduğu yerlerde yapılan dur-kalklar motorunuzun daha hızlı yıpranmasına neden olabilir. Bu aşamada motor yağı seçiminizi tavsiyeleri göz önünde bulundurarak yapabilirsiniz. Herhangi bir yağ, motor koruma için doğru tercih olmayabilir.

 1. Otomobilinizi yağ değişimine hazırlayın.

Yağ değişiminden önce, kriko ya da taşınabilir tekerlek rampası ile aracınızı yükseltin. Bu aşamada ihtiyacınız varsa aracınızın kullanım kılavuzunuza göz atın.

Ön tekerleklerinizi rampanın üzerine yerleştirdikten sonra arka lasiklerinizi tahta parçaları ile kilitleyin ve aracınızın hareket etmesini engelleyin. Aracınız manuel vitesse birinci vitese, otomatik vites ise park durumuna getirin.

 1. Motor kapağını açın.

Soğuk motor yağı gerektiği gibi süzülmeyeceğinden, yağın sıcaklığını arttırmak için aracınızı çalıştırın. Sonrasında motorunuzu durdurun ve motor kapağını kaldırın.

 1. Eski motor yağını boşaltın.

Otomobilinizin altındaki yağ boşaltım tıpasını bulun ve boşaltım tepsisini tıpanın altına yerleştirin. Anahtarla tıpayı saat yönünün tersine çevirin ve tıpayı çıkartın.

 1. Yağ filtresini çıkartın.

Yağ filtresini, filtre anahtarı ile saat yönünün tersine çevirerek gevşetin ve elle çevirmeye devam ederek çıkartın. Aman egzoza dokunmayın ve yanmayın!

Filtreyi, boşaltım tepsisine boşaltın. Bu aşamada hem kendiniz hem de kıyafetleriniz için sızabilecek kirli ve sıcak motor yağına karşı temkinli olun.

 1. Yağ filtresini değiştirin.

Bir bez ile motorun üzerindeki filtre yuvasının içini ve çevresini temizleyin. Yeni filtrenizin yuvarlak kenarında yer alan contaya parmaklarınızla yeni makine yağını sürün. Filtreyi yuvasına yerleştirerek anahtar ile sağlamlaştırın.

 1. Aracınızı rampadan indirin.

Aracınıza yeni yağ eklemeden önce, el frenini açarak aracınızın rampadan aşağı kaymasını ve yolda düz konuma gelmesini sağlayın. Bu aşamada motorunuzu asla çalıştırmayın.

 1. Temiz yağ ekleyin.

Motorunuzun üzerinde yağ tenekesi sembolüyle işaretlenmiş yağ dolum kapağını bulun ve açın. Çubuğunuzu kullanarak doğru seviyeye kadar yağ ekleyin. Kapağı kapatın ve çevresini temizleyin.

 1. Test edin.

Aracınızın motorunu birkaç dakika çalıştırıp kapattıktan sonra yağ seviyesinin doğruluğundan emin olmak için çubukla yeniden ölçün.

Sızıntı olup olmadığını kontrol edebilmek için yağ filtresi ve boşaltım tıpasını yeniden gözden geçirin.

YA DA

Size seve seve yardımcı olacak birini bulun ve listemizi onunla paylaşın 🙂

YA DA

Hem kendinizin hem de aracınızın ihtiyaçlarını verimli bir şekilde karşılamak ve yolculuğunuzun konforunu arttırmak için GO istasyonlarına uğrayın. Tüm GO bayilerini görmek için tıklayın.

Gördüğünüz gibi, motor yağı değişimi gözünüzde büyüttüğünüz kadar zor değil 🙂

GO ile keyifli yolculuklar…

PAYLAŞ
İpragaz’ın akaryakıt markası olan ve yakıt dünyasına yenilik katmak için yola çıkan GO, Türkiye’nin yeni nesil yakıt istasyonudur. GO’nun vizyonu, “yolların en saygın yakıt istasyonu olmak” , misyonu ise insana, geleceğe, araca ve yasalara saygıdır. GO, gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için istasyonlarında elektrik, su, kağıt tasarrufuna dikkat eder, GO ENO yakıt ailesi ile daha az karbon salınımı yapılmasını sağlar ve varolan kaynakların en verimli şekilde kullanılmasını ve korunmasını amaçlar.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK