Abiye Ayakkabılarınız ile Şık Davetlerin Yıldızı Olun

Abiye Ayakkabılarınız ile Şık Davetlerin Yıldızı Olun

Şık davetlerde, genellikle abiye kıyafetlerin altında giyilmek için tasarlanmış gösterişli ayakkabılar, abiye ayakkabı adıyla anılır. Tüm kadınların düğün, kokteyl, parti gibi farklı konseptlerdeki davetlere katıldığını göz önünde bulundurursak, abiye ayakkabılar her kadının sahip olması gereken ayakkabı modelleri arasında yer alır.

Gidilecek olan etkinliğe, etkinlik mekanına ve giyilecek kıyafete uygun olacak şekilde, kadınlar tarafından özenle seçilen abiye ayakkabılar; genellikle burun şekillerine, bantlarına ve topuk yüksekliklerine göre farklı kategorilere ayrılırlar.

Trendy Abiye Ayakkabı Modelleri

Abiye ayakkabı denildiğinde akla önce ince ve yüksek topuklu ayakkabı modelleri geliyor olsa da; son yıllarda kadın modasında düz tabanlı abiye ayakkabılar da tasarlanmaya ve kadınların beğenisine sunulmaya başlandı. Özellikle uzun süren mezuniyet, düğün gibi eğlenceler sırasında eğlencenin tadını rahatça çıkarmak isteyen hanımlar tarafından tercih edilen bu modeller, gelin ayakkabısı olarak bile üretilmeye başlandı.

Düz ayakkabılar ne kadar şık üretilirse üretilsin, abiye ayakkabılar genellikle 7 punto ile 17 punto arasında değişen topuk yüksekliklerine sahiptir. Moda camiasında en seksi topuk yüksekliği olarak tabir edilen 17 punto; genellikle kadınların en çok tercih ettiği abiye ayakkabı topuk yüksekliğidir. Özel günlerde ve davetlerde şık kombinlerinizi tamamlayarak göz alıcı bir zarafete kavuşmanızı sağlayacak abiye ayakkabı modelleri, farklı topuk yüksekliklerinde tasarlanmakta ve üretilmektedir.

Topuk şekline göre abiye ayakkabılar

Sivri topuk abiye ayakkabılar: Sivri topuk abiye ayakkabılar, genellikle ayak parmaklarınızın görünmesini istemeyeceğiniz, daha zarif bir havaya sahip abiye elbiselerle kombinlenirler. Ayrıca sivri burunlu ve ince topuklu stiletto modelleri, mini abiye elbiselerle harika bir kombin oluşturur.

En Şık Abiye Ayakkabı

Bağcık Detaylı Abiye Ayakkabı

 

Platform topuklu abiye ayakkabılar: Eğer abiye olarak maksi uzunlukta parçalar seçtiyseniz; elbisenizin etek ucunun ya da tulumunuzun paçalarının yere sıfır olduğu ve ayakkabılarınızın görünmediği bir kombin yapmanız gerekiyor. Bu noktada yardımınıza platform topuklu abiye ayakkabılar koşuyor. Kıyafetinizi taşıyabilmek adına boyunuzu kaldırmak için platform topuklu abiye ayakkabılardan yardım alabilirsiniz.

Kırmızı Platform Topuklu Kadın Ayakkabı

Platform Topuklu Abiye Ayakkabı

 

Kısa topuklu abiye ayakkabılar: Kısa topuklu abiye ayakkabılar karşımıza en az çıkan abiye ayakkabı kategorisi olsa da, özellikle retro ve vintage giyim tarzından hoşlananlar tarafından sıkça tercih ediliyor. Belden bollaşan, kloş etekli, diz altı elbiselerinizle şık kombinler oluşturabileceğiniz kısa topuklu abiye ayakkabılar; sivri burunlu modelleriyle şık pantolon kombinlerinizin de tamamlayıcısı olabilir.

Taş Detaylı Kısa Topuklu Abiye Ayakkabı

Petrol Yeşili Kısa Topuklu Ayakkabı

Burun şekline göre abiye ayakkabılar

Abiye ayakkabıların ayrıldığı bir diğer özellik, ayakkabıların burun şeklidir. Kapalı burunlu ince ve sivri topuklu “stiletto” modeli ayakkabıların yanı sıra, açık burunlu ve bantlı abiye ayakkabı modelleri de en şık kıyafetlerin tamamlanması için çokça tercih edilmektedir.

Kapalı burunlu abiye ayakkabılar genellikle kış davetlerinde ya da uzun elbiselerin altında, ayak parmaklarının görünmemesinin daha şık olacağı durumlarda tercih edilir. Bu noktada tercih edilen kapalı burunlu ayakkabı modeli genellikle sivri burunlu ayakkabılardır. Diğer yandan, genellikle bantsız şekilde tasarlanan kapalı burunlu abiye ayakkabılar, bacak boyunun daha uzun görünmesine yardımcı olarak kısa abiye elbiselerle de çok şık bir görünüm oluşturur. Küt ve kapalı burunlu ayakkabılar daha günlük bir görünüme sahip olduklarından, abiye ile birlikte kullanılmak için çok uygun değildir.

Abiye ayakkabılar genellikle açık burunlu olarak tasarlanır. Yüksek topuklu, bantlar ve taşlarla bezenmiş, farklı materyallerle tasarlanan abiye ayakkabılar; doğru oje rengi ve bakımlı ayaklarda çok hoş durur.

Şık Davetlerin Kilit Parçası: Abiye Ayakkabılar

Şık davetlerde, genellikle abiye kıyafetlerin altında giyilmek için tasarlanmış gösterişli ayakkabılar, abiye ayakkabı adıyla anılır. Tüm kadınların düğün, kokteyl, parti gibi farklı konseptlerdeki davetlere katıldığını göz önünde bulundurursak, abiye ayakkabılar her kadının sahip olması gereken ayakkabı modelleri arasında yer alır.

Gidilecek olan etkinliğe, etkinlik mekanına ve giyilecek kıyafete uygun olacak şekilde, kadınlar tarafından özenle seçilen abiye ayakkabılar; genellikle burun şekillerine, bantlarına ve topuk yüksekliklerine göre farklı kategorilere ayrılırlar.

İnce bantlı ve kalın bantlı abiye ayakkabılar

Abiye ayakkabıların tasarım olarak ayrılmasını sağlayan bir diğer özellik bant yapılarıdır. Ayak üzerinde ve bilekte tek bantlı olarak tasarlanan abiye ayakkabılar en sık karşılaştığımız abiye ayakkabı modellerindendir. Bunun yanı sıra ince ya da kalın olarak çapraz bantlı, ayağın üstünün tamamını saran sıra bantlı ayakkabılar da abiye ayakkabı modelleri arasında yer alır.

Abiye ayakkabıların farklı modellerinin en önemli ortak özellikleri, parlak renklerde materyallerden, taşlarla, simlerle ya da pullarla bezenmiş olmalarıdır. Abiye ayakkabılar, siyah, kırmızı, mavi gibi en çok tercih edilen abiye elbiselerin renklerine uygun olarak tasarlananların yanı sıra; gümüş ve altın renkleriyle de sıkça karşımıza çıkmakta.

İnce Bantlı Abiye Ayakkabı

Kalın Bantlı Abiye Ayakkabı

Hangi Abiye Elbiseyle Hangi Ayakkabı Giyilir?

Tarzımız ve moda zevkimiz her nasıl olursa olsun, kombinlerimize son noktayı koyan hep ayakkabı ve aksesuar seçimlerimiz olur. Doğru ayakkabı, çanta ve aksesuar seçimi, hem kıyafetinizin güzelliğini tamamlayacak, hem de şıklığınızı pekiştirecektir. Bu nedenle abiye elbiselerinizle kombinleyeceğiniz ayakkabı seçimlerinin püf noktalarına dikkat etmeniz gerekir.

Elbisenin modeline göre ayakkabı seçimi: Abiye kıyafetinizi tamamlarken seçeceğiniz ayakkabı modeline karar verirken dikkat etmeniz gereken ilk konu elbisenizin modeli ve etkinliğin gerçekleştiği mevsim. Örneğin cildinizi fazlaca gösteren, dekolteli ya da askılı gibi bir model kıyafetiniz varsa, burnu açık ya da bantlı modeller daha uyumlu bir görüntü sunar.

Elbisenin rengine göre abiye ayakkabı seçimi: Ayakkabılarınızın ve çantanızın kıyafetinizle renk açısından da uyumlu olması oldukça önemli. Siyah sade bir elbise tercih ettiyseniz, kombininize renk katacak canlı renklerdeki ayakkabıları tercih edebilirsiniz.

Renkli elbiselerinizi kombinlemek için parlak renklerde birbiriyle uyumlu ayakkabı ya da çantalar seçebilirsiniz. Eğer sade bir elbiseniz varsa, taş ve pullarla süslü ya da işlemeli ayakkabı ve çantalar, kombininize hareket katacaktır. Gösterişli gece kıyafetlerinizi ise daha sade ve elbisenizin şıklığıyla yarışmayacak ayakkabılarla tamamlayabilirsiniz.

Abiye kombininizi yaparken, aklınıza hemen ayakkabıyla aynı renk çanta kullanmak gelmesin. Dilerseniz elbisenizle aynı renkte seçeceğiniz ayakkabınızı, farklı ve tamamlayıcı bir renkteki çanta seçiminizle de tamamlayabilirsiniz.

Şık ayakkabılarınız ile şık davetlerin yıldızı olmaya hazırsınız; iyi eğlenceler. 🙂

PAYLAŞ
Pazartesi sendroma girilir, alışveriş günü ilan edilir. Salı diyet bozulur ama kombinasyon yerindedir. Çarşamba hafta ortası, genel bir bakım mı yaptırılsa? Perşembe can sıkıntısı, Ceyda ne giymiş öyle? Cuma haftanın son günü ama dip boyası başa bela. Cumartesi Pazar neyse de; off Pazartesi ne giyilecek biri bize söylese ya! Dert etmeyin! Türkiye' nin ilk ve tek moda arama motoru hayatınızı kombine ediyor! Okuyanlar bu sezon yine çok konuşuluyor...

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK