Adım Adım Yeni Yıl Planları: Yeni Başlangıçlar

Adım Adım Yeni Yıl Planları: Yeni Başlangıçlar

Yepyeni bir ben göreceksiniz 2014’te.

Yeni yılda ertelediğim birçok planımı hayata geçireceğim. İzleyin ve görün!

Yılbaşından itibaren hem spora başlıyorum hem rejime. Sağlıklı olmaya kararlıyım.

Söz verdim kendime. Bu yıl hiçbir şeyi kafama takmayacağım.

Sana söz veriyorum bu yıl çok daha iyi bir eş olacağım!

O kutsal gün, 31 Aralık günü, yaklaştıkça kendimize bir takım sözler vermeye, büyük cümleler kurmaya başlarız. Sanki Noel Baba’nın hediye edeceği sihirli değneği bekleriz dört gözle.  Bizi baştan yaratacak, tüm hayallerimizi gerçeğe dönüştürecek sihirli bir değnek…

Aslında, yılın geri kalan 364 gününde, biri bize “Hayatında neleri değiştirmek istersin?” diye sorduğunda; genellikle verecek bir cevap bulamayız.  “Kendini 1 yıl sonra nerede görüyorsun?” gibi hayal kurdurmaya teşvik eden yaşam koçu sorularına hiç girmiyorum bile.  Konfor alanından ayağının ucunu bile çıkarmaya korkan bizler için bu tip sorular yasak bölgedir.

Ancak 31 Aralık gününün, gerçekten hayal kurduran hatta bazen konfor alanımızdan çıkmamızı sağlayan itici bir gücü, motivasyonu vardır. Yeni bir yıl, yeni yıl planları ve yepyeni başlangıçlar!  Tabi her şey 1 gecede olup bitmez.  1 Ocak sabahı uyandığınızda siz yine hemen hemen aynı siz olursunuz.  Gerçekten yeni başlangıçlar yapmak ve bir şeyleri değiştirmek için küçük adımlar atmak gerekir.

Yeni yıl planları yaparken…

İşte size kendi hayatınızda fark yaratabileceğiniz 3 adım:

Adım 1: Hayatınızdaki şu alanları gözden geçirin ve her birine bir puan verin: Aile, Sosyal yaşam, Sağlık, Para, Kariyer/Eğitim, Arkadaşlar, İlişki, Kişisel değerler… Aklınıza başka alanlar gelirse listeye mutlaka ekleyin.

Adım 2: Yeni yıl ile birlikte bu alanlardan hangilerini geliştirmek istediğinize karar verin.  Benim tavsiyem gerçek anlamda “yeni bir başlangıç” yapmak adına en düşük puan verdiğiniz 3 alanı seçmeniz.

Adım 3: Her 3 alan için kendinize önce bir amaç ve sonrasında da sizi bu amaca ulaştıracak hedefler belirleyin. Tabi bu hedeflerin gerçekçi olması da oldukça önemli.

Bol keseden atmayalım 🙂

 

Gelin bir örnek üzerinden gidelim:

Ben sağlık alanında kendime 3 puan veriyorum ve bu alanı iyileştirmek istiyorum.

Amaç: 2014 yılında kendimi daha sağlıklı hissedeceğim.

Hedef 1: Düzenli olarak spor yapacağım. Bunun için Ocak ayı içerisinde profesyonel desteğe başvuracağım.

Hedef 2: Uykumu tam alabilmek için geceleri dizi izlemeyip, erken yatacağım.

Hedef 3: Gazlı içecek tüketimimi haftada 3’e indireceğim.

Hedef 4: Boyun ağrılarımı azaltmak için duş aldıktan sonra saçlarımı kurutmayı ihtmal etmeyeceğim.

Hedef 5: Sırt ağrılarıma çare olabileceğinden yoga merkezlerini araştırıp, zaman planıma ve bütçeme uygun bir tanesine yazılacağım.

Yeni yıl planları listesi uzayıp, gidebilir. Siz de kendi listeleriniz oluşturmaya var mısınız?  Daha iyi bir yaşam çok uzak değil.  Yeter ki kendize bir şans tanıyıp hayatınızı gözden geçirin; kendiniz hakkında biraz düşünün.  Sihirli bir değnek omzunuza dokunmadan da yeni yılda her şey bambaşka olabilir.  Her şey sizin elinizde!

2 YORUMLAR

  1. İnsanoğlu hep yeni yıl kararları alır umarım motivasyonunuz tam gaz yılı bitirmenize yardım eder 😉

BİR CEVAP BIRAK