Erkek Küpe

Erkek Küpe 8 ürün bulundu.
Kategoriler
Marka
 • (8)
Daha Fazla
Mağaza
Fiyat Aralığı

-

İndirimli Satış Sadece İndirim Kuponlu

Namaste
Metal Halka Küpe 12,00 TL
 • Kapıda Ödeme
Namaste
Neon Halka Küpe 9,00 TL
 • Kapıda Ödeme
Namaste
Neon Halka Küpe 11,00 TL
 • Kapıda Ödeme
Namaste
Halka Küpe 13,00 TL
 • Kapıda Ödeme
Namaste
Halka Küpe 12,00 TL
 • Kapıda Ödeme
Namaste
Halka Küpe 8,00 TL
 • Kapıda Ödeme
Namaste
Spayk Halka Küpe 11,00 TL
 • Kapıda Ödeme
Namaste
Halka Küpe 8,00 TL
 • Kapıda Ödeme

Erkeklerin En Çok Tercih Ettiği Aksesuar: Küpe

Hem erkeklerin hem de kadınların hayatında kendine yer bulan aksesuarlardan biridir küpe. Hem değerli materyalleri hem de imitasyon çeşitleri olan ve kulağa takılan bir takı çeşididir. Rivayetlere göre küpe, ilk insanların evrimleşme sürecinde kulakları korumak amacıyla çok büyük materyaller şeklinde kullanılan bir takıymış.

Her takının tarih boyunca kendine özgü anlamlar taşıdığı herkes tarafından bilinir. Her şeyde ilk olmalarıyla ünlü olan Mısırlılar, küpede de bir ilk olmayı başarmışlar. Küpe ilk olarak Mısır'da ortaya çıkmıştır.

İlk başlarda büyük halkalar halinde kullanılan küpeler sonralarda daha küçük ve farklı şekillerde kullanılmaya başlanmıştır. Babil ve Asya medeniyetlerinde küpe, sadece erkekler tarafından rütbe belirtmede yardımcı bir araç olarak kullanılırdı. Ortaçağda ise özgürlük kısıtlamaları sebebiyle çok kullanılmayan küpe, Rönesans dönemiyle birlikte yine trend hale geliyor.

Küpe altınla birlikte başka bir boyuta taşınmıştır. Fakat o dönemlerde erkeklerin tercihi inciyle süslenmiş küpelerden yana oluyordu. Sonraki dönemlerde elmas gibi değerli taşlarla süslenmiş küpeler ortaya çıkmıştır. Küpe, tarihi dönemlerde çok git gel yaşamış ve dönemsel olarak düşüş yaşamıştır. Ama her düşüş yaşadığında daha yenilenmiş bir şekilde karşımıza çıkmıştır.

20. yüzyıl dönemlerine geldiğimizde, hijyen yöntemlerle kulak delme aletleriyle birlikte küpe tekrar yükselişe geçmiştir. Hatta sadece kulak değil vücudun farklı bölgelerinde küpe takılmaya başlanmıştır.

Önceki dönemlerde köle ya da özgür olmayan toplumlarda kullanılan küpe, şimdilerde takı ve mücevher sektöründeki büyümeyle çeşit ve modelleriyle birlikte trend kalmaya devam ediyor.


 

Tarihten Günümüze Erkeklerin Küpe Takma Nedenleri

Tarihten günümüze kadar olan dönemlerde de görüldüğü gibi küpe erkeklerin çok kullanıldığı aksesuarlardan biridir. Hatta tarih boyunca daha çok erkekler tarafından kullanılmış bir takıdır küpe.

Bir rivayete göre; denizcilerin ağaç gemilerle okyanusa yelken açtıkları dönemlerde, bu uzun seferlerden sağ olarak evine ve ailesine dönüp dönemeyeceğinden emin olamayan denizciler, en kötü sonuçlara hazırlıklı olarak bir kaza olur da cesetleri karaya vurursa diye ve cesedi bulanlar cenaze ve defin işlemlerinin masraflarında kullansınlar diye kulaklarına altın küpe takarlarmış.

Küpeyle ilgili bir diğer rivayetse; Osmanlı tarihinden Sultan Selim Mısır'ı fethettiği sıralarda Kahire'de kalırken bazı erkeklerin kulaklarında halka benzeri küpeler görür ve bunun nedenini merak eder. Kahir'in yerlilerinden küpelerin kölelere takıldığını öğrenince "Bir tane getirin, ben de takayım, onlar insanların kölesiyse ben de Hakk'ın kölesiyim" demiştir. O dönemde de erkeklerin küpe taktığını bu tarz olaylardan anlayabiliyoruz.


 

Materyallerine ve Özelliklerine Göre Küpeler

Günümüzde altın, pırlanta, inci, gümüş gibi daha çok kadınların tercih ettiği değerli materyallerin yanında, çok tercih edilen birçok tarz imitasyon küpeler de yaygın şekilde kullanılmaktadır. Erkekler her ne kadar eski dönemlerde inci küpe tercih etmiş olsa da, şimdilerde durum pek öyle değil. Erkekler artık inci küpeyi genellikle hayatlarındaki kadını mutlu etmek için bir hediye olarak satın almaktadır. 

Altın Küpe: Pahalı ve değerli bir materyal olan altın, küpede de çok sık karşımıza çıkar. Altın küpe, özellikle kadınlar tarafından tercih edilir. Erkeklerin çok sık kullandığı bir küpe materyeli değildir altın. Ancak hediye küpe seçeneği olarak erkeklerin listesinde başlarda yerini alan materyaldir. Altın kullanışlıdır. Fakat değerli bir materyalden üretildiği için normal küpelere göre altın küpeler daha pahalıdır.

Pırlanta Küpe: Pırlanta, erkekler için daha çok hediye seçenekleri düşünülürken tercih edilen bir materyaldir. Sevgililer günü, doğum günü ve yıl dönümü gibi birçok özel günde sevgilinizin başını döndürecek bir sürpriz hazırlamak isteyen beylerin yardımına pırlanta küpeler koşar.

Gümüş Küpe: Altın ve Pırlantaya göre daha çok tercih edilen ve daha uygun fiyatlı olan matertaldir gümüş. Özellikle erkeklerin bir numaralı takı materyalidir desek yanılmış olmayız  Gümüşün tek kötü yanı, dikkatli kullanılmadığında çabucak kararıyor olmasıdır.

İnci Küpe: İnci kullanılan takılar genellikle diğer takılara oranla daha zarif aksesuarlar oluyor. Eşinize ya da sevgilinize sadece ama şık bir hediye satın almak istiyorsanız, tercihiniz mutlaka inci küpe olmalı.

İmitasyon Küpe: Tüm aksesuar bijuterilerinde karşımıza çıkan küpeler genellikle imitasyon olur. Çok uygun fiyatlara trend olan tüm küpe çeşitlerinin imitasyonlarını rahatlıkla bulabilirsiniz. Fakat alerjik durumlara karşı hassas bir teniniz varsa dikkatli olmalısınız.


 

Kararan Küpeler Nasıl Temizlenir?

Gümüş gibi materyaller uzun süreli kullanım sonrasında dış etkenlere bağlı olarak kararabiliyor. Çok sevdiğiniz küpenizin kararmasını istemiyorsanız düzenli olarak bakımını yapmalısınız. Aksesuarlarınıza ne kadar bakım yapsanız da bir süre sonra malesef özellikle imitasyon takılarınızda eski parlaklığı bulmanız imkansız. Bu sebeple takıların kullanım ömrünü uzatmak için, kullandıktan sonra bakımlarını yapmanız gerekir.

Küpenizi çıkardıktan sonra, temiz bir bezle sillin. Diğer yandan aşınmaları engellemek için, küpelerinizi kozmetik ürünlerinizle, makyaj malzemelerinizle ve parfümlerinizle temas ettirmemenizde fayda var. Son önerilerimiz, küpelerinizle banyoya, denize ya da havuza girmemeniz ve sık kullandığınız takılarınızı haftada bir aralıklarla tuzlu su içerisinde bekletmeniz yönünde olacak.

 • Limon suyuyla temizleme yöntemi: Kararan gümüşleri parlatmanın en kolay yolu, limon suyu yöntemidir. Bu yöntemi uygulamak çok kolay. Bir tencereyi suyla doldurun ve içine 2.5 ya da 3 yemek kaşığı limon suyu ekleyerek kaynatın. Su kaynadıktan bir maşadan yardım alarak takılarınızı suyun içine atın ve 3 dakika kadar bekletikten sonra çıkarın. Bu yöntem özellikle gümüş takılarınızı parlatmak için oldukça etkili bir yöntemdir.

 • Su ve sabunla temizleme yöntemi: Kararan ya da yeşillenen takıları temizlemenin en kolay yöntemlerinden biri de suyla seyrelttiğiniz bulaşık deterjanına batıracağınız yumuşak bir diş fırçasıyla takılarınızı ovalamaktır.

 • Diş macunu ile temizleme yöntemi: Diş macununu ılık suyla karıştırarak yoğun kıvamlı bir karışım hazırlayın ve karışımı diş fırçası yardımıyla takılarınızın üzerine sürün. Karışımla kapladığınız takılarınızı 1 saat kadar beklettikten sonra ılık suyla durulayın.


 

Küpe Markaları ve Fiyatları

Alcozer & J, Ali Güleç, Altın Sepeti, Ariş Pırlanta, Batya Kebudi Bella Gloria, Bendis, Beymen Club, Chain Reaction, Chavin, Coquet Accessories, d'Arc Accessories, Diva Pırlanta, Divas Diamond, Dolce & Gabbana , Ejoya, Elia, Else Silver, Folli Follie, Glorria, Gufo Jewelry, Gumush, Jessini, Khailo, Koçak Gold, Mango, Melin Paris, Namaste Pandora, Swarovski, Urban Queen ve Welch gibi daha birçok markada hem kendiniz için hem de eşiniz için küpe çeşitlerini kolaylıkla bulabilirsiniz.

Bu markaları; 365ist, Banana Republic, Beymen, Boyner, Hepsiburada, Lidyana, Menessa, Mizu, Modagram, Morhipo, Namaste gibi birçok mağazada bulabilir, online olarak küpenizi satın alabilirsiniz.

Erkek küpe fiyatlarını kategorize edecek olursak: