Aksesuarınızla Fark Yaratın: Hızma ve Piercing

Aksesuarınızla Fark Yaratın: Hızma ve Piercing

Hızma ve piercingler, aksesuar dünyasındaki en dikkat çekici takı türlerindendir. Hızma daha çok burna takılan bir aksesuardır. Piercing ise dudak, kaş, göbek ve dil gibi vücuttaki farklı yerlere takılabilen bir takıdır.

Hızmanın kökeni çok eskilere dayanmaktadır. Hızma kültürü eskiden çok yaygın olmasına rağmen, günümüzde piercing ile birlikte tekrar hayat bulmuştur. Burun hızması, M.Ö. 4000 yılında Orta Doğu’da hayatımıza girmiştir. Daha sonraki dönemlerde, 16. Yüzyılda Hindistan’dan Moğol İmparatorluğu tarafından getirilmiştir hızma. Hindistan halkı hızmayı genellikle sol burun deliklerine takmışlardır. Kullandıkları hızmalar genellikle çubuk ya da halka şeklinde olan hızmalar olmuştur. İsteklerine ve tercihlerine göre bir zincir ile hızmalarını kulaklarına kadar uzatanların da olduğu görülmüştür. Burun halkasının yani hızmanın özellikle sol burun deliğine takılıyor olmasının tabii ki de bir anlamı vardı. Hızmalarını sol burun deliklerine takanların doğumlarının daha kolay bir şekilde olacağına inanılmıştır. Doğum ağrısının daha az olacağına inanılarak hızmalarını bu şekilde kullanmışlardır.

Yöresel bir takı olan hızma batı dünyasına daha geç girmiştir. Daha çok piercing adıyla karşımıza çıkmıştır hızma. 60’lı yıllarda seyahat amaçlı Hindistan’a giden Avrupalı Hippiler tarafından bir akım haline getirilmiştir. Hatta piercing daha ileriki dönemlerde, 70’li yıllarda Punk akımının da bir sembolü olmuştur.

Günümüzde piercing ve hızma yöresel anlamlarının dışında da çok moda. Birçok ünlü sanatçının da kullandığı ve farklı modelleriyle gönlümüzü fetheden bu aksesuarlar, daha uzun süre trend kalacak gibi görünüyor.

Hızma ya da piercing takarken bazı tehlikeleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Şöyle ki; piercing gibi vücudun farklı yerlerine takılan bir aksesuar, uzman kişiler tarafından takılmalıdır. Çünkü piercing takılan bölgelerdeki sinirleriniz zarar görebilir. Bu durum da sağlığınız açısından olumlu bir durum değildir. Piercing ya da hızma hayatınızda hep olacaksa ve bu sizin için bir yaşam tarzı haline gelmişse, taktırırken de kullanırken de dikkat etmeniz gerekir.

Hızma Nasıl Takılır ve Nasıl Kullanılır?

Hızma ve piercing bakım gerektiren aksesuarlardır. Bu sebeple öncelikle bu alanda uzman kişilere, seçtiğiniz altın, platin ya da titanyum materyallerinde olan bir hızmayı taktırmakla başlayabilirsiniz. Gümüş ya da imitasyon bir hızma kullanmanız genel olarak önerilmez. Çünkü gümüş farklı komplikasyonlara neden olabilir.

Hızma takmayı bırakırsanız burnunuzdaki delik kısa bir süre içerisinde kapanır. Kapanmasını istemiyorsanız hızmanızı sürekli kullanmak durumundasınız.

Taşı Burun Hızması

Halka Burun Hızması

Hızma Nasıl Temizlenir?

Burun deldirme işleminizi yaptıktan sonraki 15 gün hızmanıza ve o bölgeye sürekli bakım yapmanız gerekir. İlk 15 gün antibakteriyel bir sabun kullanılarak dikkatli bir şekilde temizliğinizi yapabilirsiniz. Burun iyileştikten sonra ekstra bir bakım gerekmese de, burun temizleme işlemleri sırasında gerekli hijyeni sağlamak gerekir.

Hızmanızı temiz tutmak için vidasını (vidalı bir hızma kullanıyorsanız) çıkarıp antibakteriyel olan bir sıvıdan yardım alarak hızmanızı temizleyin. Daha sonra çok vakit kaybetmeden, yine antibakteriyel özelliği olan bir krem yardımıyla hızmanızı takın. Çünkü ilk aylarda yukarıda da söylediğimiz gibi deliğin kapanma riski vardır.

Piercing Çeşitleri

 Piercingin birçok çeşidi vardır. Bunları vücudumuzdaki bölgelere göre kategorize edecek olursak:

  • Kulak piercingleri
  • Yüz piercingleri
  • Vücut piercingleri

olarak 3’e ayırabiliriz.

Kulak piercingleri: Industrial piercing, rook piercing, daith piercing, tragus piercing, snug piercing, conch piercing, anti tragus piercing ve lobe denilen normal kulak deliği de dahil edildiğinde kulakta birçok bölgede farklı piercing çeşitlerini görmeniz mümkün.

Kulak piercingi

Yıldızlı Kulak Piercingi

 

Yüz piercingleri: Kaş piercingi, nostril piercing, septum piercing, bridge piercing, dil piercingi, labret piercing, medusa piercingi, madonna piercingi, yanak piercingi ve austin bar piercing olarak 10 tane yüz piercing çeşidi vardır.

Vücut piercingleri: Göğüs ucu piercingi, göbek deliği piercingi ve madison piercingi olarak 3 çeşit vücut piercing çeşidi vardır.

Burun Piercingi

Taş Detaylı Kulak Piercingi

 

Hızma ve Piercing Fiyatları

Hızma ya da piercing fiyatlarına bakıldığında çok pahalı bir aksesuar olmadığı görülmektedir. Bu hızma ve piercing seçiminizi yaparken, size en uygun materyalde olan bir hızma ya da piercing seçin. Tüm piercing modellerini en popüler mağazalardan ve alışveriş merkezlerinden bulabilirsiniz.

PAYLAŞ
Pazartesi sendroma girilir, alışveriş günü ilan edilir. Salı diyet bozulur ama kombinasyon yerindedir. Çarşamba hafta ortası, genel bir bakım mı yaptırılsa? Perşembe can sıkıntısı, Ceyda ne giymiş öyle? Cuma haftanın son günü ama dip boyası başa bela. Cumartesi Pazar neyse de; off Pazartesi ne giyilecek biri bize söylese ya! Dert etmeyin! Türkiye' nin ilk ve tek moda arama motoru hayatınızı kombine ediyor! Okuyanlar bu sezon yine çok konuşuluyor...

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK