Avize Modelleri İle Aydınlanma Dönemine Geçiş

Avize Modelleri İle Aydınlanma Dönemine Geçiş

AVİZELERLE AYDINLANMA DÖNEMİNE GİRİŞ

Küçükken evde top oynamak yasaktı. Özellikle topu havalandırmak suretiyle birbirine atmak, şut çekmek, topu yerden çok yükseğe sektirmek kesinlikle azar işitmemize neden olurdu. Çünkü bu aktiviteler evdeki eşyaların kırılmasına neden olabilirdi. Vazo, biblo, şekerlik gibi dekoratif objeler için elbette alternatifler olabilir, yerine yenisi konabilirdi. Ancak avize, hem değiştirilmesi çok zahmetli bir eşyaydı, hem de kırılan parçanın yenisini bulmak zordu. Dolayısıyla sık sık azarlandığım için avize, çoğumuza göre altında yürümesi bile güç bir ev eşyası haline gelmişti.

Eski avizelerden hala büyükannelerinizin evlerinde var mı bilemiyoruz ancak, bir evde halı çocuk için ne ifade ediyorsa, avize de oydu. Hani çocuklar genellikle sıkıldıklarında ya da azar işittiklerinde yere, dolayısıyla yerdeki halıya bakar; onun motiflerini inceler; o motifleri bir şeylere benzetmeye başlar ya avize de; modeli, alttan bakınca neye benzediğini düşündüğümüz, ışığı duvarlara nasıl yansıttığını incelediğimiz çocukluktan bize kalan anılarda hep yer aldı.

Peki, siz de evinizi, çocuklarınıza, torunlarınıza, yeğenlerinize böyle anılarla hatırlayabilecekleri avizelerle dekore etmek istemez misiniz?

Klasik ve neo-klasik avize modelleri

Eski avize modellerinin günümüze uyarlanarak, tekrar kullanılmaya başlanması, çocuklarımızın da tıpkı bizler gibi birer çocukluk hatırasına sahip olacaklarını gösteriyor. Neredeyse herkesin evlerinde kullandığı, gittiği evlerde gördüğü kristalli, kolları birer şamdan gibi tasarlanmış avizeler, artık siyah, camdan modelleriyle evlere farklı, barok bir hava veriyor.

Aynı şekilde, kristallerden oluşan çanak şekliyle, çiçekli birer dal gibi uzanan aydınlatmalar da bize nostalji yaşatıyor. Özellikle sarı ampullerin kullanılması ve bu ampullerden yayılan ışığın kristaller arasından duvarlara farklı şekillerde yansıması, kesinlikle o günleri geri getiriyor.

AVİZELERLE AYDINLANMA DÖNEMİNE GİRİŞ
Avize Altın – 3 lü

AVİZELERLE AYDINLANMA DÖNEMİNE GİRİŞ
Avize 5 li – Siyah

Klasik tasarımlara modern yorumlar

Klasiğiz; klasiğe gönül verdik; klasiği seviyoruz. Bu nedenle, genellikle her alanda tasarımların günümüze tekrar gelmesini istiyoruz hatta birçoğumuz o eski günlere özlem duyuyoruz. Tasarımcılar da bu ihtiyaca karşılık vermek istemiş olmalılar ki bizlere modern yorumlarla eski aydınlatmalarımızı geri getiriyorlar.

Eski modelleri kristallerle bezeli, şamdan görünümlü avizeleri almışlar; etrafını metal detaylarla süslemişler. Olmuş mu size bir modern uyarlama? Bu ürünler o kadar şık ve zarif ki evinizin dekorasyonuna uyan modellerinden edinmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Peki, ya Hint esintili, pirinç alaşımı, adeta birer kar küresini andıran tasarımlara ne demeli? 1900’lü yıllardan günümüze gelerek dekorasyonunuzda çok farklı bir çizgiye geçmenizi ve özellikle koyu ahşap mobilyalarla iyi bir kontrast oluşturmanızı sağlayacak bu avizeyi çok beğeneceksiniz.

AVİZELERLE AYDINLANMA DÖNEMİNE GİRİŞ
Orbit 5’li Avize

AVİZELERLE AYDINLANMA DÖNEMİNE GİRİŞ
Hangbol Filigran Avize

 

Siz de ev dekorasyonunuza yeni bir soluk getirmek istiyorsanız, Koçtaş aydınlatma kategorisinde avizeler, sarkıtlar, ampuller, led ampuller, masa lambaları, gece lambaları, abajurlar, çocuk odası aydınlatma, fener ve ışıldaklar, lambaderler, spotlar ve aplikleri görebilirsiniz. Tarzınıza, dekorasyonunuza ve bütçenize en uygun aydınlatma ürünleri arasından seçtiğiniz ürünlere Koçtaş mağazası üzerinden Koçtaş kalite ve güvencesi gibi ayrıcalıklarla sahip olabilirsiniz.

PAYLAŞ
Pazartesi sendroma girilir, alışveriş günü ilan edilir. Salı diyet bozulur ama kombinasyon yerindedir. Çarşamba hafta ortası, genel bir bakım mı yaptırılsa? Perşembe can sıkıntısı, Ceyda ne giymiş öyle? Cuma haftanın son günü ama dip boyası başa bela. Cumartesi Pazar neyse de; off Pazartesi ne giyilecek biri bize söylese ya! Dert etmeyin! Türkiye' nin ilk ve tek moda arama motoru hayatınızı kombine ediyor! Okuyanlar bu sezon yine çok konuşuluyor...

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK