Bebek Arabası Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Bebek Arabası Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Bebeğin doğduğu günden yürümeye başladığı güne kadar en önemli parçası olan aksesuarlarından biri şüphesiz ki bebek arabasıdır. Bebekler kadar anne ve babaların da vazgeçilmezi olan bebek arabaları, günden güne daha iddialı ve daha kaliteli modelleriyle ebeveynlere sunuluyor.

Bir eve alınan yeni bir araba kadar önemli olan bebek arabası, tıpkı otomobillerin özellikleri gibi kendi içinde farklı özelliklere ve kullanım koşullarına sahip. Bu nedenle hem anne babaların kullanım rahatlığı hem de bebeğin konforu açısından, bebek arabası alırken özelliklerine dikkat edilmeli ve bebek için en iyi tercih olduğuna karar verilmelidir.

Bebeğinizle güzel ve keyifli zaman geçirirken kullanabileceğiniz bebek arabaları, 1733 yılında kullanılmaya başlamıştır. İlk üretilen bebek arabaları hayvanlar yardımı ile çekilirken, bugün kullanılan modellere benzer bebek arabaları ise 1850’li yıllarda İngiltere’de üretilmiştir.

Bebeğinizle huzurlu zaman geçirirken kullanacağınız bu arabalar gün içindeki gezileriniz veya seyahatleriniz sırasında size büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Bebeğinizin daha rahat taşınması, güvenliği ve konforu için tasarlanan birçok bebek arabası çeşidi bulunmaktadır. Tüm modelleri inceleyerek sizin için en uygun puseti seçebilirsiniz.

Sizlere sunduğumuz küçük ipuçlarıyla bebeğinizin ilk arabasını almaya hazır olacaksınız!

Bebek arabasına dair dikkat edilmesi gerekenler;

o Öncelikle incelediğiniz bebek arabasının dayanıklılığını test edin. Arabaları hafif yapmak adına kullanılan dayanıksız metaller, bebek arabasının güvenilir olmamasına sebep olacaktır. Bu nedenle bebeğinizin güvende olması için dayanıklılık testi oldukça önemli bir detaydır.

o Emniyet mekanizmasının çalışır olup olmadığını test edin. Bebek ya da çocuk tarafından kolay açılmaması öncelikli koşullardan biridir. Unutmayın ki bebeğin güvenliği emniyet mekanizmasıyla sağlanır.

o Fren sistemini ve tekerleklerin 360 derece dönüp dönmemesini test edin.

o Tam yatabilme sırt desteği, tek elle katlanabilme, katlandıktan sonra ayakta sabit durabilme ve ön taraftaki barın çıkarılıp çıkarılmadığını test edin.

o Çift yönlü kullanılabilir olup olmadığını test edin.

Bütün bu adımları takip ettikten sonra hem bebeğiniz için hem de kendiniz için en pratik ve en güvenilir bebek arabasını seçeceksiniz. Bebeklerin genellikle 4 yaşına gelene kadar kullandıkları bebek arabası, sahip oldukları özellikleri açısından üzerinde düşünülmesi gereken eşyalardan biri. Bu nedenle bebek arabası almadan önce geniş bir piyasa araştırması yapmanızı, bebek arabası fiyatlarını öğrenmenizi öneririz. Sonrasında sizin ve bebeğinizin ihtiyaçlarınıza göre, baston bebek arabası, travel sistem arabalar, çift yönlü bebek arabası veya üç tekerlekli bebek arabası gibi farklı bebek arabası modellerinden birini seçmenizi tavsiye ederiz.

Baston Bebek Arabası Modelleri

Baston pusetlerin en büyük avantajı hafif, kolay taşınabilir ve hızlı hareket kabiliyeti sunmalarıdır. Baston bebek arabaları yeni doğan bebekler için uygun seçimler değildir. Ancak 12.aydan itibaren kullanabileceğiniz ya da ikinci bir bebek arabası olarak seçebileceğiniz modellerdir. Bebeğinizin eşyalarını koyabileceğiniz bölmelere sahip olan bu pusetler günlük gezileriniz için güvenli arabalardır.

Maclaren Quest Bebek Arabasi - Annelütfen & Vitringez
Maclaren Qest Siyah Bebek Arabası

Inglesina Trip Lux Baston Bebek Arabasi - Annelütfen & Vitringez
Inglesina Trip Lux Baston Turuncu Bebek Arabası

Baby2go Marathon Luks Baston Bebek Arabasi - Annelütfen & Vitringez
Marathon Luks Baston Sarı Bebek Arabası

Travel Sistem Arabalar

Bebeğinizin doğumundan itibaren kullanabileceğiniz ürünlerdir. Travel sistem bebek arabaları, puset kısmına ek olarak ana kucağı oto koltuğu takılarak kullanılan modellerdir. Yeni doğum yaptıysanız veya yapacaksanız bu modelleri seçebilirsiniz. Ana kucağı oto koltukları, yeni doğan bebeklerin rahat ve güvenli bir şekilde taşınması için tasarlanmıştır. Ergonomik yapıları ve sırt desteği sayesinde bebeğiniz için en iyi seçim olabilir. Travel sistem bebek arabalarının 4 tekerlekli modelleri olduğu gibi 3 tekerlekli modelleri de bulunmaktadır. Bebeğinizin ve aynı zamanda sizin de rahat hareket edebilmeniz için tasarlanan bu modelleri tercih edebilirsiniz.

Chicco Lite Way Plus Travel Sistem Bebek Arabasi - Annelütfen & Vitringez
Chicco Siyah Bebek Arabası

Concord Neo Travel Bebek Arabasi - Annelütfen & Vitringez
Travel Krem Rengi Bebek Arabası

Kanz KZ 4004 Panzer Ana Kucakli Travel Sistem Bebek Arabasi - Annelütfen & Vitringez
Kanz Anakucaklı Kırmızı Bebek Arabası

 

Çift Yönlü Bebek Arabası Modelleri

Çift yönlü bebek arabaları, arabayı kullanmanıza yardımcı olan kolların yönünün değiştirilebilmesiyle oluşmaktadır. Kolların yönünü değiştirerek bebeğinizin sizi görmesini sağlayarak onunla daha kolay ilgilenebilirsiniz. Çift yönlü bebek arabalarını alırken mutlaka ağırlığına dikkat etmelisiniz. Satın alırken bebeğinizin ağırlığını da düşünerek bir seçim yapmalısınız.

Baby2Go Plum Bebek Arabası - Annelütfen & Vitringez
Plum Bebek Arabası

Babyhope 205Q5 Çift Yönlü Puset - Annelütfen&Vitringez
Çift Yönlü Puset Mavi Bebek Arabası

Maxi Cosi Mura Plus 4 Bebek Arabasi
Mura Pus Bebek Arabası

 

Üç Tekerlekli Bebek Arabası Modelleri

Koşu arabası ya da arazi arabası olarak bilinen bu modeller, engebeli yollarda sizi oldukça iyi bir sürüş sağlayacaktır. Üç büyük tekerleğe sahip bu bebek arabaları, daha iyi bir sürüş sağlarken aynı zamanda bebeğinizin de bu sürüşten en az şekilde etkilenmesini sağlamaktadır. Doğa yürüyüşlerini, seyahat etmeyi seven anne ve babalar için 3 tekerlekli pusetleri önerebiliriz.

Maxima Sport Puset - Annelütfen & Vitringez
Sport Puset Bebek Arabası

Quinny Buzz 3 Bebek Arabasi - Annelütfen & Vitringez
3 Tekerlikli Bebek Arabası

Quinny Yezz Bebek Arabasi - Annelütfen & Vitringez
Quinny Yezz Sarı Bebek Arabası

 

Tek Yönlü Bebek Arabaları: Tek yönlü bebek arabalarının, tutma kolları değişmemektedir. Çift yönlü bebek arabaları yeni doğan bebekler için daha kullanışlı ürünler iken tek yönlü pusetleri bebeğinizin ilerleyen aylarında kullanmak için seçebilirsiniz.

Tek Yönlü Mavi Bebek Arabası

Tek Yönlü Kırmızı Bebek Arabası

 

İkiz Bebek Arabaları: İkiz bebekleriniz için bu arabaları seçebileceğiniz gibi yaşı birbirine yakın bebekleriniz için de tercih edebilirsiniz. Bebeklerin yan yana veya arka arkaya oturacağı şekilde tasarlanan pusetler, diğer bebek arabalarına göre daha büyük ve ağırdır. Bu nedenle seçim yaparken boyut ölçülerine ve pusetin ağırlığına dikkat ederek seçiminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Pembe İkiz Bebek Arabası

Siyah İkiz Bebek Arabası

 

Port Bebeler: Bebek arabanıza monte ederek kullanabileceğiniz port bebeler, yeni doğan bebekler için uygundur. Bebeğinizin 6. Ayına kadar port bebeleri kullanabilirsiniz. Yeni doğan bebeğinizle keyifli vakit geçirmek için port bebelerden satın alarak pusetinize takıp gönül rahatlığı ile gezebilirsiniz.

Bebek Arabası Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

İlk dikkat etmeniz gereken şey şüphesiz bebeğinizin güvenliği olacaktır.

Beğendiğiniz pusetin Avrupa normlarına göre üretilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Bunu anlamanızın en kolay yolu ise seçtiğiniz modelin üzerinde TS EN 1888 belgesi olup olmamasıdır. Bu belge pusetin Avrupa standartlarına uygun olarak üretildiği ve bebeğinizin güvenliğini sağladığını gösteren belgedir.

Kullanım Kolaylığı

Seçeceğiniz pusetin kolay açılıp kapanabilmesi, tek elle açılıp kapanabilmesi, az yer kaplaması fark yaratan özelliklerdendir. Tekerleklerin 360 derece dönebiliyor olması, pusetin çift yönlü kullanılabilmesi de oldukça önemlidir. Tekerleklerin 360 derece dönebiliyor olması kullanım kolaylığı açısından oldukça önemlidir. Aynı zamanda seçeceğiniz pusetin ağırlığı da çok önemli. Seçim yaparken mümkün olduğunca hafif modelleri seçmenizi tavsiye ederiz. Çünkü bebeğiniz büyüdükçe ağırlığı artacaktır ve bu durum puset kullanımı gittikçe güç bir duruma götürebilir. Hafif modeller seçerek rahatlıkla bebek arabanızı kullanabilirsiniz.

Bebeğin Konforu

Bebeğinizin konforu düşünülerek tasarlanan bebek arabalarında birçok seçenek bulunmaktadır. Tüm seçenekleri doğru bir şekilde değerlendirerek bebeğiniz için en konforlu puseti satın alabilirsiniz. Bebeğinizin oturacağı oturma şiltesinin kalınlığı destekli olup olmaması, sırt dayanağının farklı seviyelerde ayarlanabilir olması, güneş tentesinin farklı seviyelerde açılıp kapanabilmesi ve bebeğinizin eşyalarını ya da oyuncaklarını koyabileceğiniz puset tepsisinin olup olmaması seçim yaparken değerlendirebileceğiniz kriterler olacaktır.

Bebek Arabanızı Kullanacağınız Alanlar

Seçim yaparken anne babaların yaşam şekli de oldukça önemlidir. Doğa sporları ya da doğa da uzun yürüyüşler yapmayı seven bireylerseniz büyük tekerlekleri bulunan bebek arabaları seçmeniz gerekirken, iç mekânlarda alışveriş merkezlerinde dolaşmayı seven bireylerseniz hareket kabiliyeti yüksek, hafif ve kolay katlanabilen puset modellerini seçmeniz gerekmektedir.

Bebek Arabası Aksesuarları

Bebek arabası aksesuarları, bebeğinizin ve sizin daha rahat etmeniz için tasarlanmış ürünlerden oluşmaktadır. Bu ürünler sayesinde bebek arabanızı daha pratik ve kullanışlı bir hale getirebilirsiniz. İhtiyacınız olabilecek tüm aksesuar ürünlerini öğrenerek puset seçerken Vitringez üzerinden satın alabilirsiniz.

Puset Yağmurluğu: Yağmurlu havalarda çıktığınız gezilerde bebeğinizin ıslanmaması için yağmurluklardan kullanarak önlem alabilirsiniz. Ani bastıran yağmurlardan korunmak için de oldukça kullanışlı aksesuarlardır.

Puset Yağmurluğu

Kırmızı Puset Yağmurluğu

 

Puset Şemsiyesi: Pusetinizde güneş tentesi bulunmuyorsa bu şemsiyelerden satın alarak çocuğunuzu güneşten koruyabilirsiniz. Puset şemsiyeleri bebek arabalarına monte edilebilmektedir.

Kırmızı Puset Şemsiyesi

Mavi Puset Şemsiyesi

 

Puset Tepsi Ve Bardağı: Puset tepsisi ile bebek arabasında bebeğinizi kolayca besleyebilirsiniz. Parka gittiğinizde ya da bebeğinizin dışarda karnı acıktığında bu tepsi size büyük kolaylık sağlayacaktır. Bardak kısmına ise çocuğunuzun su biberonunu yerleştirebilirsiniz.

Puset Minderi: Bebeğinizin daha rahat etmesi için puset minderi alarak bebek arabanıza yerleştirebilirsiniz. Böylece yumuşacık minderin üzerinde çocuğunuz daha rahat edecektir. Puset minderlerinin birçok renk seçeneği de bulunmaktadır. Kız ya da erkek bebek için kırmızı, mavi, mor, yeşil, sarı ve daha birçok renkte minderler tasarlanmaktadır.

Kırmızı Puset Minderi

Desenli Puset Minderi

 

Puset Çantası: Bebek arabanızın üzerine asarak kullanabileceğiniz puset çantaları sayesinde bebeğinizin çantasını kolunuzda ya da omzunuzda taşımanıza gerek kalmayacaktır. Kısa süreli gezilerde yanınıza alacağınız eşyaları puset çantasına yerleştirerek rahat edebilirsiniz.

Gizli Bölmeli Puset Çantası

Sevi Bebe Puset Çantası

 

Puset Filesi: Tepsisi bulunmayan bebek arabalarına asarak eşyalarınızı bu filenin içine yerleştirebilirsiniz. Böylelikle hem puseti itmek hem de eşyalarınızı elinizde taşımak zorunda kalmazsınız.

Puset Sinekliği: Yaz aylarında bebeğinizi sivrisineklerden korumak için bu sineklikleri pusete takabilirsiniz.

Baby jem Puset Sinekliği

Sevi Bebe Puset Sinekliği

 

Bebek Arabası Markaları ve Fiyatları

Aradığınız tüm bebek taşıma aksesuarlarına birçok mağazadan ulaşabilir, bebeğiniz için en uygun modeli seçerek alışveriş yapabilirsiniz.

PAYLAŞ
Pazartesi sendroma girilir, alışveriş günü ilan edilir. Salı diyet bozulur ama kombinasyon yerindedir. Çarşamba hafta ortası, genel bir bakım mı yaptırılsa? Perşembe can sıkıntısı, Ceyda ne giymiş öyle? Cuma haftanın son günü ama dip boyası başa bela. Cumartesi Pazar neyse de; off Pazartesi ne giyilecek biri bize söylese ya! Dert etmeyin! Türkiye' nin ilk ve tek moda arama motoru hayatınızı kombine ediyor! Okuyanlar bu sezon yine çok konuşuluyor...

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK