Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Çocuklara okuma alışkanlığı kazandırılma sürecinde anne ve babalara önemli ölçüde görevler düşüyor. Çocuğa küçük yaşlardan başlayarak kazandırılması gereken kitap okuma alışkanlığı sürekli ve düzenli yapıldığında alışkanlık boyutuna taşınıyor. Gece yatmadan önce ebeveynler tarafından okunan hikaye, masal ve benzeri kitaplar küçük yaşlardan itibaren çocuklara kitap sevgisini aşılayabilmenin temel adımlarından biri olarak gösteriliyor. Bu sayede hayal dünyası gelişen ve zenginleşen çocukların, kitaplara ayrı bir merak ve ilgi ile yaklaştığı gözlemlenebiliyor.

Bir dergiye abone olunması, kitapçıların ve kitap fuarlarının ziyaret edilmesi de uzmanlar tarafından öneriliyor.

Keşfetmeyi Seven Çocuklar İçin Düşünme Becerilerini Geliştiren Çocuk Kitapları

Çocuğun ilgi duyabileceği, merak edip, araştırmak isteyebileceği bilim ve sanat kitapları aracılığı ile okuma alışkanlığı kazandırılabilir. Aynı zamanda okuma alışkanlığının yanında bilim, sanat ve üç boyutlu kitaplarda yer alan aktiviteler sayesinde çocuğun düşünme becerileri geliştirebilir. Ek olarak, aşağıda önerdiğimiz kitaplarda yer alan aktiviteleri çocuğunuzla birlikte gerçekleştirerek, hem onun özgüven kazanmasına yardımcı olabilir, hem de birlikte keyifli ve kaliteli vakit geçirebilirsiniz.

3DKOKYANUS_1_zoominsaa-vücudusinema
picassomakineçizim


Çocukların Yaratıcılığını Geliştiren Etkinlik Kitapları

Çocuğu kitaplardan soğutmamak ve kitaplara karşı negatif bir tutum içerisine girmesini engelleyebilmek için ailelerin çocukları ile birlikte etkinlikler yapması öneriliyor. Çocukların renk, boyut, şekil, sayı gibi kavramları öğrenmesine yardımcı olabilen puzzle, boyama kitapları ve hafıza kartları gibi etkinlikler, onların dikkat sürelerinin uzamasına yardımcı olurken, hafıza becerilerinin de gelişmesini destekliyor.

çilekHafıza-katları
sahnein-yıldızlarıpuzzle


Farklı Dünyaların Kapılarını Aralayan Öykü ve Hikaye Kitapları

Hikaye, öykü ve romanlar kitap okuma alışkanlığını geliştirmesinin yanında, çocuklar için farklı dünyaların kapılarını aralayan birer anahtar olarak nitelendiriliyor. Çocuklara meslekleri tanıtmaya yönelik kitaplar sayesinde bilgi sahibi olmaları sağlanırken, hikaye kitapları ile hayal dünyalarının gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

başucu-oykulerikapak.indd
kelebekminik-arkadaşım


Bebeği İle Birlikte Büyürken, Keşfeden Anneler

Aileye yeni ve minik bir üye katılması ile beraber bebek bakımı, çocuk sağlığı gibi konularda hayatımıza dahil olmuş oluyor. Bebeklikten, ergenliğe kadar ki gelişim sürecini ele alan kitaplar birer başucu rehberi niteliğinde. Hem fizyolojik, hem de psikolojik açıdan sağlıklı bireylerin yetiştirilmesinde rehber olabilecek kitapları incelemenizi tavsiye ediyoruz.

bebek-bakımıbaşucu-kitabı
PsikolojikTaktiklereğitsel-aktiviteler

Okul öncesi çocukların eğitimine katkıda bulunmak amacıyla hayata geçirilen ‘Unnadó ile 1 Eve 1 AÇEV’e’ sosyal sorumluluk projesine destek olarak satın aldığınız kitap ya da oyuncaklardan her ikisinden birinin AÇEV aracılığıyla elverişsiz koşullarda yaşayan bir çocuğa ulaştırılmasını sağlayabilirsiniz. Çocuğunuza okuma alışkanlığı kazandırırken ihtiyacınız olabilecek çocuk kitapları için Unnado‘yu ziyaret etmeyi unutmayın.

PAYLAŞ
Pazartesi sendroma girilir, alışveriş günü ilan edilir. Salı diyet bozulur ama kombinasyon yerindedir. Çarşamba hafta ortası, genel bir bakım mı yaptırılsa? Perşembe can sıkıntısı, Ceyda ne giymiş öyle? Cuma haftanın son günü ama dip boyası başa bela. Cumartesi Pazar neyse de; off Pazartesi ne giyilecek biri bize söylese ya!Dert etmeyin! Türkiye' nin ilk ve tek moda arama motoru hayatınızı kombine ediyor! Okuyanlar bu sezon yine çok konuşuluyor...

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK