Çocuklarınız İçin Doğru Oyuncak Seçimi

Çocuklarınız İçin Doğru Oyuncak Seçimi

Oyuncaklar, çocukların güzel, kaliteli ve eğlenceli vakit geçirmesini sağlarken aynı zamanda kişisel ve zihinsel gelişimlerini de büyük oranda etkiliyor. İlk aylardan başlayarak ilerleyen dönemlerde kullanılan farklı tarzdaki tüm oyuncak türleri için aynı şeyi söylemek mümkün. Bu nedenle çocuklar için doğru oyuncakları seçmek, sanılandan daha zor ve çok daha fazla dikkat gerektiren bir husus.

Peki, çocuğunuz için doğru oyuncağı seçtiğinizden nasıl emin olacaksınız?

Oyuncak seçiminde dikkat etmeniz gerekenler

Çocuklarınız için oyuncak alırken dikkat etmeniz gereken ilk madde;  oyuncağın çocuğunuzun ya da bebeğinizin kişisel gelişimini doğru ve gerektiği gibi tamamlaması adına yaşına ve ilgi alanlarına uygun tercihler yapılması. Örneğin, bebek ya da nispeten daha küçük yaşlardaki çocuklar için oyuncak seçerken tehlike yaratabilecek oyuncaklardan kaçınılması gerekiyor.

Çevresini kavrama yetisine yeni kavuşan ve keşfetmeye meraklı bebek ve çocukların gördüğü her şeyi deneyimleme girişimleri olabileceği için; küçük boyutlu, ağıza gelen oyuncaklardan mümkün olduğunca kaçınmanız ve daha yumuşak formdaki oyuncakları tercih etmenizde fayda var. Seçtiğiniz oyuncak eğer pille çalışıyorsa, pil haznesinin mümkünse vidalı ve kolay açılamayan bir mekanizmaya sahip olması da güvenlik açısından oldukça önemli.

toyzzshop-Fisher-Price-Egitici-Kopekcigin-Kiz-Kardesi-Turkce-vitringezTOYZZSHOP-INGIRAK-SEViMLi-SURAT-VİTRİNGEZtoyzzshop-Hello-Kitty-Cep-Telefonu-vitringezTOYZZSHOP-FİSHER PRİCE ÇINGIRAK-ASLAN-VİTRİNGEZ

Oyuncakların zehirsiz madde ile boyanmış olması da, dikkat edilmesi gereken en önemli konular arasında yer alıyor. Çocuklarınız oyuncaklarla sürekli temas halinde olacağından, zehirli madde veya zararlı kimyasallar içeren oyuncaklardan uzak durmanızda fayda var.

toyzzshop-elsa peluş-vitringeztoyzzshop-play doh çantam-vitringeztoyzzshop-mega bloks halo fire team-vitringeztoyzzshop-pepe el arabalı plaj seti-vitringez

Özellikle günümüz çocuklarının oldukça ilgisini çeken ses ve müzik çıkartan oyuncakların ise zannedildiği gibi hepsi masum değil. Uzun süre yüksek sese maruz kalmak çocuklarda duyma kaybına yol açabileceği için, daha düşük volümlü oyuncakların tercih edilmesi ya da ses yüksekliği ayarlanabilir seçeneklerin değerlendirmeye alınması gerekiyor.

toyzzshop-sesli telefon-vitringeztoyzzshopp-sevimli-Banyo-Oyuncagi-vitringeztoyzzshop-piyano hayvan sesli-vitringeztoyzzshop-sevimli-ordek-Banyo-Oyuncagi-vitringez

Oyuncak seçimi konusunda es geçilmemesi gereken diğer hususlar ise, oyuncakların kolay temizlenebilir, dayanıklı ve kaliteli malzemelerden üretilmiş olması. Bu noktada, özellikle online alışverişlerinizde, ürün açıklamaları ve ürün görselleri size yol gösterebilir.

Çocuk Oyuncak Çeşitleri

Çocuk oyuncakları yaşa, ilgi alanlarına, kullanım alanlarına ve malzemelerine göre farklı kategorilere ayrılırlar. İç ve dış mekan oyuncakları, bebek oyuncakları, çocuk oyuncakları, banyo oyuncakları gibi kategoriler altında bulabileceğiniz farklı oyuncak türleri, çocuğunuzun zekasının farklı yönlerinin gelişmesine de yardımcı olur.

Scooter, 3 tekerlekli bisiklet, tekerlekli araba ve akülü oyuncaklar bin ve git oyuncak kategorisinde yer alırlar. Dış mekan oyuncakları arasında en çok sevilen bin ve git oyuncaklar ve aksesuarlarını 9.90 TL’den başlayan fiyatlarla bulabilirsiniz. Dış mekan oyuncakları, açık hava oyunları, oyun parkları, salıncaklar, deniz malzemeleri ve bahçe oyuncakları olmak üzere alt kategorilerde incelenebilir.

Hobi oyuncak kategorisinde model oyuncaklar, kutu oyunları gibi tüm aileyi bir araya getirebilecek oyun türlerinden parti malzemeleri ve koleksiyonluk oyuncaklara kadar birçok ürün sizleri bekliyor.

Çocuklar için üretilen en sağlıklı ve kaliteli oyuncak modelleri arasında yer alan ahşap oyuncaklar, oyun bloklarından araba ve trenlere, puzzlelardan eğitici oyuncaklara kadar birçok farklı modeliyle çocukların olduğu kadar anne babaların da favori oyuncak modelleri arasında yer alıyor.

Miniklerin banyo yapma sürecini adeta bir keyfe dönüştüren banyo oyuncakları, sepetlerden toplara, sesli oyuncaklardan ışıklı banyo oyuncaklarına kadar birçok farklı modelde beğeninize sunuluyor.

Bebekler, özellikle kız çocuklarının en sevdikleri oyuncaklar arasında yer alıyor. Barbie, Belle, Süslü Stephanie, WINX, Monster High gibi kız çocuklarının en çok sevdiği karakterlerin oyuncakları için bebekler kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

0-3 yaş arasındaki çocukların zihin yapılarına ve algılarına uygun olarak üretilen özel bebek oyuncakları, renkli, ışıklı, sesli, peluş ve ahşap modelleriyle oyuncak kategorimizde sizleri bekliyor.

Eğitici kitaplar kategorimizde çocuklarınızın severek dinleyeceği, Ya-Pa, Infant Learning Centre ve Eolo gibi yayınevlerinin kitaplarını bulabilir; hayal dünyalarının gelişmesine yardımcı olurken ailece birlikte keyifli vakit geçirebilirsiniz. Eğitici kitaplarda olduğu gibi eğitici oyuncaklar da, çocukların bilgi edinmeleri ve becerilerini geliştirmeleri için özel olarak tasarlanmış oyuncaklardır. Puzzlelar, bilgi çarkı, oyun hamuru, hafıza oyunu gibi eğitici oyuncakları sitemizde bulabilirsiniz.

Erkek oyuncakları, genellikle araba, figür oyuncaklar, robotlar, aksiyon oyuncakları olarak kategorize edilirler. Bunun yanında bebekler, makyaj ve bakım oyuncakları, güzellik setleri ve mutfak sepetleri kız çocuk oyuncakları olarak adlandırılır. Peluş oyuncaklar, yap boz küpleri, müzikli oyuncaklar, zeka oyuncakları gibi oyuncaklar ise unisex oyuncaklar kategorisine girerler. Her ne kadar oyuncaklar böyle kategorize ediliyor olsa da, önemli olan çocuğunuzun cinsiyetinden bağımsız olarak ilgi alanlarına göre oyuncaklar seçmektir.

Karakter ve figür oyuncakları, miniklerin olduğu kadar büyüklerin de ilgisini çeken oyuncaklardandır. Özellikle sevilen dizi, çizgi film ve film karakterlerinin figürleri, çocuk ruhunu kaybetmeyen her yaştan kişinin oyuncak koleksiyonları arasında yer almaktadır. Sitemizde Corpse Bride, Batman, Superman, Avengers, Lord of the Rings, Power Rangers, Dexter, Marvel, DC Comics, Pac-Man gibi sevilen karakterlerin figür oyuncaklarını bulabilirsiniz.

Metal araçlar ya da metal arabalar kategorisinde, Cars, Hot Wheels, New Ray, Keenway gibi en sevilen markaların metal ve koleksiyonluk kumandasız ve kumandalı araba modellerini bulabilirsiniz.

Çocuk gelişiminde önemli bir yere sahip olan müzik konusunda çocuklarınızı geliştirmek istiyorsanız; müzik aletlerinden mikrofonlara, sesli oyuncaklardan davul setlerine kadar aradığınız tüm oyuncak modellerini müzik aletleri kategorimizde bulabilirsiniz.

Oyun halıları, çocuklarınızın oyun oynarken rahatça hareket edebilecekleri, ciltlerini tahriş etmeyen ipliklerden üretilmiş, yumuşak dokulu halılardır. Üzerindeki desenleriyle çocukların renkli dünyalarını daha da renklendiren oyun halıları, kimi zaman da en eğlenceli oyunlar için parkur görevi görürler. Farklı malzemelerden üretilmiş oyun halıları ve oyun karolarını sitemizde 5 TL’den başlayan fiyatlarla bulabilirsiniz.

Peluş oyuncaklar, çocukların olduğu kadar büyüklerin de ilgisini çeken oyuncak modellerindendir. Özellikle genç kızların en az çocuklar kadar ilgi gösterdiği peluş emoji modelleri ve peluş oyuncakları sitemizde Toyzz Shop, Boyner, Hepsiburada ve Morhipo gibi değerli mağazaların güvencesiyle satın alabilirsiniz.

Puzzle ya da yapboz oyuncaklar, çocukların el göz koordinasyonları, parça bütün algılarını ve zekalarını geliştiren eğlenceli oyuncaklardandır. Puzzle kategorimizde çocuklarınız yaşı ve becerilerine uygun puzzle modellerini bulabilirsiniz. Yapım oyuncakları kategorimizde ise eğitici bloklardan ahşap puzzlelara, maketlerden Legolara aradığınız tüm zeka geliştirici oyuncakları bulabilirsiniz.

Özellikle erkek çocukların favorileri arasında yer alan uzaktan kumandalı oyuncaklar, artık kamyon, otomobil gibi modellerinin yanı sıra helikopter, uçak ve drone modelleriyle de kategorimizde yer alıyor.

Çocuklarınız İçin Oyuncak Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Çocuklarınız için oyuncak satın alırken dikkat etmeniz gereken noktaları sizler için bir araya getirdik.

  • Oyuncaklar, genellikle çocukların hayal dünyaları kadar renkli olurlar. Ne var ki renkli oyuncaklarda kullanılan bazı boyalar çocuklarınız için çok zararlı olabilir. Oyuncak satın almadan önce zararsız boyalarla boyanmış, gerekli tescilleri alınmış oyuncaklar seçmeye özen gösterin.
  • Oyuncakların boyalarının yanı sıra, iskeletlerini oluşturan malzemeleri de özenle inceleyin. Örneğin kurşun ve bazı plastik çeşitleri zararlı kimyasallar içerdiğinden çocuklarınız için oldukça zararlıdır.
  • İçerisinde PVC (poli vinil klorür) ve BPA (bisfenol a) bulunan, dolayısıyla zehirli kimyasallar içeren oyuncaklardan kaçının.
  • Satın alacağınız oyuncağın AB ve Türkiye güvenlik standartlarına uygun olup olmadığından emin olmak için CE işaretini kontrol edin.
  • Oyuncak seçerken mutlaka çocuğunuzun yaşı ve ilgi alanlarına uygun seçimler yapmaya çalışın. Çok küçük çocuklar için ipli, düğmeli, kordonlu ürünlerden kaçınmaya çalışın. Pilli oyuncaklarda pil kapağının kolay açılamayan, mümkünse vidalı bir kapak olmasına dikkat edin.
  • Dayanıklı, sağlam ve kolay temizlenebilir malzemelerden üretilmiş oyuncaklara yönelin.
  • Sesli ve ışıklı oyuncaklarda, mümkünse ses ayarı olan ya da düşük volümlü oyuncaklar seçin. Uzun süre yüksek volümlü ses maruz kalmak çocuklarınızda duyma kaybına neden olabilir.

Eminiz ki siz de çocuklarınızın eğlencesi kadar sağlığına ve kişisel gelişimine de önem veren ebeveynler arasındasınız. Oyuncak seçiminin püf noktalarını keşfettiğinize göre, çocuğunuz için en doğru tercihleri yapabilmek için Toyzz Shop’u ziyaret etmeyi unutmayın.

PAYLAŞ
Pazartesi sendroma girilir, alışveriş günü ilan edilir. Salı diyet bozulur ama kombinasyon yerindedir. Çarşamba hafta ortası, genel bir bakım mı yaptırılsa? Perşembe can sıkıntısı, Ceyda ne giymiş öyle? Cuma haftanın son günü ama dip boyası başa bela. Cumartesi Pazar neyse de; off Pazartesi ne giyilecek biri bize söylese ya!Dert etmeyin! Türkiye' nin ilk ve tek moda arama motoru hayatınızı kombine ediyor! Okuyanlar bu sezon yine çok konuşuluyor...

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK