Çocuklu Bir Tatilin Perde Arkası

Çocuklu Bir Tatilin Perde Arkası

Tatil, tek kişilik valiz  hazırlamak-tı. Kafana göre bir yerlere gitmek-ti. Geç saate kadar uyumak-tı. Sahilde dalgaların sesi eşliğinde kitap okumak-tı. Uzun uzun güneşlenebilmek-ti. Rahatlamak-tı.

Üç çocuktan sonra tatil: 5 kişilik valiz hazırlamak. Erkenden kendi isteğin dışında uyanmak. Çocuk sesinden dalga sesi duyan kim? Güneşlenmek mi? Çocukların peşinde gezerken kavruluyorsun bile. Rahatlamak mümkün olmadığı gibi sürekli gözün üzerlerinde olmak zorunda, sürekli temkinli ve tedirginsin.

Çok gerçekçi oldu, biliyorum. Ancak onlarla çocuk olabildiğin sürece, onların mutluluğunu izlemekten keyif alabildiğin sürece tatilden tad alırsın.

Gelelim bu sevimli tatile nasıl hazırlanılıyor, işin perde arkasında çocuklu tatile çıkmadan önce bir ANNEnin yaptığı neler var:

Bir iki hafta öncesinden mutfak yönetimi başlıyor. Buzlukta özellikle et varsa tüketiliyor. Ola ki yokluğumuzda elektrikler uzun süre giderse çözülen yiyecekler sonra tekrar donarsa bu sıkıntılı bir durum olur. Alışveriş zorunlu şeyler ve yeter miktar çevresinde dönüyor. Hatta son bir iki gün bulaşık makinası bile planlı şekilde kullanılıyor.

Çamaşır sepeti boşaltılıyor, yıkananlar ütüleniyor. Bu hem yanınıza alacağınız malzeme seçiminde size özgürlük sağlıyor hem de tatilden eve döndüğünüzde zaten kirlilerle geleceğiniz için sepetin taşmasını önlüyor. (Biz 5 kişilik bir aile olduğumuz için o sepetler kolay taşıyor diye özel kirli dolabı yaptırdık.)

Çocukların her birinin malzemeleri kontrol edilip eksikler için alışverişe çıkılıyor.

Benim gibi 5 kişilik valiz hazırlıyorsanız iki gün önceden başlamak da fayda var. Her zaman çok mu planlıyım, elbette hayır. O günün sabahı hazırlanmaya başlamışlığım da vardır.

şapka - vitringez.comÇocuklu tatil valizine neler koymalı?

Herkese birer ince hırka ve uzun tayt olmalı bence. Havalar hiç belli olmaz.

Şapkalar olmazsa olmaz. Ancak alırken dikkat etmeli. Deniz kenarında rüzgardan uçmayan cinsten şapkalar tercih etmeli. Rüzgar demişken, kızlar için ve uzun saçlı erkekler için saç bandı bulundurmakta fayda var. Çocuklar şapkayı çıkardıklarında rüzgarla önlerine gelen saçlar keyiflerini kaçırıyor.

Güneş kremi ve ciltleri kurumasın diye nemlendirici vücut kremi mutlaka plaj çantanızda olmalı.

Plaj terlikleri, plaj havluları, ikişer mayo/bikini, kolluk (kullanıyorlarsa), deniz gözlüğü (kullanıyorlarsa). Hatta bunları direkt plaj çantasına koyun, valizde yer kaplamasın.

Pijama, bolca t-shirt, şort, kızlar seviyorsa elbise, iç çamaşırı. Eğer dağlık bir alana gidecekseniz spor ayakkabı ve çorap.

İlaçlar. Kullanılan özel ilaç varsa mutlaka yanınızda olmalı. Onun dışında, ateş düşürücü/ağrı kesici bir şurup, burkulmaya karşı merhem, sinek ısırığı için bir kaşıntı giderici merhem ve belki bir de antihisteminik şurup. Çünkü sıcakta kaşıntıdan dolayı huysuzluk yapan bir çocuk hiç çekilmiyor.

çocuklarla tatil - berna serdarlı kasapoğlu - vitringez

Kitaplar. Belki şansınız yaver gider ve okuma fırsatı bulursunuz. Roman, kişisel gelişim, politik, ebeveynlik üzerine, ne isterseniz. Çocuklar için de birkaç eğlenceli kitap olursa zamanı verimli de geçirmiş olursunuz.

Bence yanınıza çok oyuncak almayın. Hatta hiç almayın. Kitap, dergi, kum kovaları onlara yeter. Hem eve döndüklerinde oyuncaklarını özlemiş oluyorlar ve bir süre sizden yeni oyuncak istemiyorlar.

Çocuğunuzun yaşına göre bez, deniz bezi, biberon.

Kullandığınız özel bir şampuanınız varsa almalısınız. Çocukların kendi şampuanlarını da koymalısınız valize. Diş fırçaları, diş macunu.

Fotoğraf makinesi ve kamera demiyorum, artık cep telefonuyla hallediyoruz o işleri. Onun dışında tüm teknolojiden uzak durmalı.

Nüfus cüzdanlarınızı da çantanıza atmayı unutmayın.

Pratik ve hafif olmak önemli. Gereksiz yere malzeme yükü yapmayın kendinize. Zaten o kadar çok gerekli şey var ki. Gece kreminizi bir hafta sürmezseniz kırışmazsınız mesela.

Hazırlık yaparken unuttuğunuz bir şeyler mutlaka oluyor. Dert etmeyin, gittiğiniz yerden bulursunuz. Eğer dağın başına gitmiyorsanız.

Evden çıkmadan önce muslukları, pencereleri kontrol edin, tüm fişleri prizden çekin. Aracınızla uzun yol yapacaksanız aman trafikte dikkatli olun. Uykunuzu iyi almadan yola çıkmayın. Herkese keyifli, dinlenmeli, sağlıklı tatiller dilerim.

(Bütün bu hazırlıkları yaparken çocuklarınızın yaşı, ne kadar süreli bir tatil, gittiğiniz mekân, yurt içi-yurt dışı farklılık gösterir tabi. Ben bir hafta yurt içinde bir tatil köyüne gittiğinizi varsayarak yazdım.)

PAYLAŞ
Üç çocuklu, 34 beden-XS bir anneyim :) 40 yaş hazırlıklarımı, değişimlerimi, yenilenmelerimi sizlerle paylaşacağım. 40 yaş sendromu da neymiş! Bakalım enerji dolu, pozitif, keyifli, taptaze, çıtır 40 yaş kadını olunuyor muymuş?Yeni nesil aile ekranı www.ailemizle.tv ‘de beni canlı canlı izleyebilirsiniz. Değişimlerim yanında vazgeçilmezlerim: ailem, aşkım, üç çocuğum, kameram, işim, özgürlüğüm.Hayat Ailemizle Güzel! https://twitter.com/bernakserdarli https://twitter.com/ailemizletv https://www.facebook.com/Ailemizletv

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK