Erkek Stiline Şık Dokunuşlar

Erkek Stiline Şık Dokunuşlar

Yaz mevsimiyle birlikte artan düğün ve davet sayısı “Ne giyeceğim?” sorusunu da beraberinde getiriyor. Hem kadınların hem de erkeklerin sürekli kendilerine sordukları bu soruya cevap arama aşamaları bazen eğlenceli bazen de yorucu olabiliyor. Erkek stilinde takım elbise ve smokin davetlerin olmazsa olmazlarından olmayı başarıyor. Erkeklerin şık ve stil sahibi görünmesine yardımcı olan takım elbiseler ve smokinler birçok farklı tarzda ve renkte karşımıza çıkıyor.

Biz de bu çeşitlilikte seçim yapma konusunda zorlanan beylere özel  bir liste hazırladık ve birbirinden şık smokinleri, takım elbiseleri bir araya getirdik.

Takım Elbise Modelleri

Her erkeğin dolabında mutlaka olması gerekenler arasında yerini ilk sıralardan alan takım elbiseler, şıklığınızın en önemli temsilcilerinden oluyor. Farklı renk ve tasarımlarla karşımıza çıkan takım elbiseler, birçok farklı tarza da hitap ediyor.

Takım elbisede ilk dikkat edilen görüntü olsa da aslında dikkat etmeniz gereken birkaç detay daha var. Satın alacağınız takım elbisenin rahat olması çok önemlidir. İçinde kendinizi rahat hissetmediğiniz bir takım elbiseyle özel günleriniz pek de eğlenceli geçmeyebilir. Bu sebeple farklı kalıplarda tasarlanan takım elbiselerden kendi vücudunuza uygun olanı seçmenizde fayda var

altınyıldız classics takım elbise (2)altınyıldız classics takım elbise (1)altınyıldız classics takım elbise (3)

Düz ve sade modellerin dışında, son yılların trendi kareli desenlerle tasarlanan takım elbiseler de fazlasıyla yükselişte olan modellerden biri. Son derece şık ve kullanışlı olan bu takım elbiseler farklı bir takım elbise arayanlar için de alternatif oluyor. Siz de davetlerde fark yaratmak istiyorsanız, desenli takım elbise modellerini tercih edebilirsiniz.

altınyıldız classics desenli takım elbise (3)altınyıldız classics desenli takım elbise (2)altınyıldız classics desenli takım elbise (1)

 

Smokin Modelleri

Özel günlerin en şık kurtarıcısı olan smokin, özellikle düğün davetlerinde en çok tercih edilenler arasında yerini alıyor. Smokin alırken dikkat etmeniz gereken ilk detay vücudunuza tam oturması olmalıdır. Bu sebeple slim fit smokin modelleri kurtarıcınız olabilir.

Smokininizin ve takım elbisenizin vücudunuzdaki duruşunun sorumluluğu cekettedir. Ceketinizin düğmelerinden omuzlarına kadar her detayına dikkat etmeniz gerekiyor. Omuz kısmının vücudunuza tam oturmasına dikkat etmenizde fayda var.

altınyıldız classics smokin (6)altınyıldız classics smokin (3)altınyıldız classics smokin (5)
altınyıldız classics smokin (2)altınyıldız classics smokin (4)altınyıldız classics smokin (1)

 

 

Erkek giyimin en şık, en karizmatik ve en zor kategorisi: Takım Elbise

Şık ve karizmatik desek tamam da zor da nereden çıktı diye düşünebilirsiniz. Ancak günlük hayatında takım elbiseye sıkça yer veren erkeklerin böyle düşünmediğine eminiz. Onlar ne demek istediğimizi çok iyi biliyorlar. Aslında takım elbise giydiğiniz günlerde siz de anlıyorsunuz. Evet, takım elbise erkeklerin, yani erkek giyimin en önemli parçası. Her erkek işi gereği giymesi hiç gerekmese bile hayatının belli dönemlerinde mutlaka giyme ihtiyacı hisseder. Özel günler, toplantılar, davetler bunu gerektirebilir.

Takım elbisenin çıkışı Batı Avrupa’da 1600’lü yılların ortasına rastlıyor. Aslen saraylarda başlayan bu erkek giyim akımı uzun etekli ceketlerin, uçları kıvrılmış kolların, tek sıra düğmelerin temsil ettiği bir akımdı. O zamanlar ceketlerin içine mutlaka yelek de giyilirdi. O zamandan bu zamana tasarımcıların elinde yakaları, kolları, bel kesimleri, paça boyları ve biçimleri, kullanılan aksesuarlarda pek çok değişiklik yapılsa da, takım elbise modelleri tüm değişimlerden ve erkek giyimdeki tüm akımlardan sağ çıktılar ve asla kaybolmadılar. Bugün de hala çok önemli bir yere sahipler.

Biz de yazımızda takım elbise çeşitleri üzerine bir dosya açıyoruz ve bu konuda zorlukları ortadan kaldıracak tüyolara değiniyoruz bu kez. Unutmayın, şıklığın en önemli ve hatta ilk adımı doğru satın almayı yapmaktır. Buyurun başlayalım.

Kumaş Seçimi:

En önemli konuyla başlıyoruz. Kumaş takım elbiseler için hayati derecede önem taşır. Bununla ilgili tavsiyelerimizi size madde madde sıralayacağız.

 • Öncelikle takım elbiselerde mevsim ne olursa olsun terletmeyen, nefes alan ve mümkünse doğal malzemelerden üretilmiş kumaşları seçmeye özen gösteriyoruz. Takım elbise markaları üretimlerinde kullandıkları kumaşların özelliklerini ürünlere koydukları etiketlerde belirtmek zorundadırlar. Buradan kumaşın özelliklerini öğrenebilirsiniz.
 • Eğer çok sık ve uzun saatler giyeceğiniz takım elbiseler bakıyorsanız normalde çok sağlıklı bir kumaş olmasına rağmen % 100 pamuklu seçmeniz sizi zor durumda bırakabilir. Terlemezsiniz, nefes alırsınız ancak bu kez de çabuk kırışma sorunu ile karşılaşırsınız. Bu yüzden erkek takım elbisenizde kullanılan kumaşın pamukla birlikte başka kumaşlarla karışım olanlarını seçebilirsiniz.
 • Erkek takım elbiselerde pek çok kumaş kullanılır. Bunların bazılarının yüzeyleri hafiften parlaktır. Bu tarzda kumaşlardan üretilmiş modelleri daha çok gece giymeye özen gösterin. İçine seçeceğiniz gömlek ve kravatta da mat kumaşlar kullanılmış olması daha iyi bir görüntü çıkarır ortaya.
 • Erkek takım elbisede en ideal kumaşlar yün (meniros, kaşmir, angora gibi) ya da ipek karışımlı kumaşlardır. % 100 ipek zordur ama ipek karışım harika bir görüntü kazandırır.
 • Etiketlerde bazen Super 150’S gibi ibareler görebilirsiniz. Bu size yarım kilogram yünden kaç adet çile çıktığını gösterir. Aslında ipliğin inceliğini gösterir. Rakam ne kadar yüksekse iplik o kadar incedir.
 • Bir önceki maddede yer alan ölçüye göre iplik inceldikçe kumaş incelir, hafifler, yumuşar ancak kolay kırışır. Bu kumaşları daha çok özel günlerinizde tercih etmelisiniz. Damatlık alışverişinizi bu kumaşlardan yapabilirsiniz, çünkü fazla sayıda giymeyeceğiniz deformasyon sorununuz olmaz, ayrıca damatlık için şık bir kumaş seçimi olur.
 • Günlük olarak kullanacağınız takım elbiselerde ise Super 120’s ve altı kumaşları daha çok tavsiye ederiz. Çünkü bu kumaşlar daha zor kırışır ve daha az deforme olur.

Takım Elbise Alırken Kullanacağınız Altın Değerinde İpuçları

Evet beyler, kumaş konusuna değindik. Sıra diğer ipuçlarında. Yalnız o ipuçlarına geçmeden önce beden seçimini doğru yapabilmeniz, ya da mesela online olarak alışveriş yaparken doğru bedende ürün alabilmeniz için şu bilgiyi verelim. Erkek takım elbiselerde iki ölçüt vardır. Biri bedeninizin genişliğine işaret eden beden ölçüsü. Diğeri ise boyunuza işaret eden drop ölçüsü. Drop ölçüsü genel olarak 4,6 ve 8 rakamları üzerinden ölçülendirilir. Bazı İtalyan markalarda 7 gibi ara drop ölçüleri de bulunur. Erkek giyim markaları koleksiyonlarını bu standartlara göre hazırlarlar. Ya da şöyle söyleyelim amacınız örneğin klasik bir lacivert takım elbise almak ise bu ölçülerin herhangi birinde kesin bulursunuz. Gelelim ipuçlarımıza. Hadi onları da madde madde yazalım:

 • Takım elbise modellerinin ne amaçla alınacağı çok önemlidir. Eğer işte, ya da resmi yerlerde giymek için alıyorsanız, klasik kesimler her zaman çok kurtarıcı olacak.
 • Erkek giyim markaları pek çok model sunuyor, kesimi ve deseni vücudunuza uygun olan bir erkek takım elbise seçmelisiniz.
 • Takım elbise çeşitleri arasında klasik bir tane seçecekseniz ceketinizin tek yırtmaçlı olması daha şık bir görüntü verir.
 • Erkek giyim markaları mağazalarında terzi hizmeti veriyorlar genellikle. Eğer ceketinizde ya da pantolonunuzda tadilat gerekirse, bırakın onlar yapsın. Başka bir terzinin yapacağı yanlış, onların sorumluluğundan çıkar çünkü.
 • Ceketinizin kol boyu çok önemli bir detaydır. Gömlek manşetiniz dışarı en fazla 2 cm kadar çıkmalıdır. Fazlası kötü bir görüntü verir.
 • Takım elbiseniz oturup kalktığınızda sizi rahat ettirecek kadar bol, bedeninizi saracak ölçüde dar olmalıdır. Bollukta da darlıkta da aşırıya kaçan takım elbise çeşitlerini kullanmamanızı öneririz.
 • Damatlık satın alırken önemli olan, yani şıklığınız kadar önemli olan, kumaşın yumuşak ve hafif olmasıdır. Damatlık sizi terletmemeli, nefes aldırmalıdır.

Evet beyler takım elbiseler hayatımın önemli bir parçası. Kimimiz her gün giymek zorundayız, kimimiz yalnız özel günlerde. Erkek giyim markaları bizim için pek çok koleksiyon hazırlıyor, önemli olan en doğru tercihleri yapabilmek. Hepimiz çok seviyoruz biliyoruz ama arada lacivert takım elbisenin de dışına çıkmak, farklı renkler ve kesimler denemek de gerekli.

Takım Elbise Modelleri ve Takım elbise Fiyatları

Erkek şıklığının önemli parçası takım elbise modelleri pek çok değişik tarza sahip. Markalar her kalitede ve her fiyat aralığında takım elbise çeşitleri üretiliyorlar. Takım elbise fiyatları da elbette markasına ve kalitesine göre değişiklik gösteriyor. İster özel bir gün izin olsun, ister günlük kullanım için, kendi kesenize göre bir seçim yapmak ya da hangi modellerin ve markaların hangi fiyat aralığında yer aldığını rahatça görebilmek için, birçok mağazadan

İyi bir alışveriş için, pek çok popüler mağazaların ve stil markaların ürünlerine ulaşabilir, satın alabilirsiniz.

 

PAYLAŞ
Pazartesi sendroma girilir, alışveriş günü ilan edilir. Salı diyet bozulur ama kombinasyon yerindedir. Çarşamba hafta ortası, genel bir bakım mı yaptırılsa? Perşembe can sıkıntısı, Ceyda ne giymiş öyle? Cuma haftanın son günü ama dip boyası başa bela. Cumartesi Pazar neyse de; off Pazartesi ne giyilecek biri bize söylese ya!Dert etmeyin! Türkiye' nin ilk ve tek moda arama motoru hayatınızı kombine ediyor! Okuyanlar bu sezon yine çok konuşuluyor...

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK