Erkekler İçin Cilt Bakımı

Erkekler İçin Cilt Bakımı

Kozmetik ve cilt bakımı deyince aklınıza ilk gelen aynaların önünde dizilmiş ve yaşlanma karşıtı olan ürünler geliyorsa, hele bir de o kremlerin sadece kadınlar için yapıldığını düşünüyorsanız büyük bir yanılgıya düşmüşsünüz demektir! Çünkü dermakozmetik konusunda önde gelen markalar erkekler için cilt bakımı ürünlerine yaptıkları ar-ge çalışmalarına milyonlar yatırmaya gönüllü olmuşlar bile.

Tıpkı biz kadınların olduğu gibi, erkeklerin de ciltlerine özen göstermelerine çok ihtiyaçları var. Günlük hayat karmaşasında dikkat etmediğimiz çoğu etken gözeneklerimizi doldurup, yaşlanma etkilerini hızlandırıyor. Eminim siz de kırışıklıklarla dolu bir yüzü istemezsiniz baylar. O halde ne yapmalıyız, nelerle savaşıyoruz göz gezdirelim.

Erkekler için cilt bakımı önerileri

ERKEK BAKIMI 2

Erkek cildi ile kadın cildi arasında pH değerleri açısından farklılıklar var. Bu sebeple de erkek cildi bir kadınınkine göre daha yağlıdır. Ancak yağlı cilde sahip olmanın “neme gereksinim olmaması” ile aynı anlama geldiğini düşünmeyin. En yağlı ciltlerin bile gün içinde kaybettiği nemi tazelemesine ihtiyacı vardır.  Bu nedenle her erkeğin mutlaka sahip olması gereken cilt nemlendiricileri artık her kozmetik markasında var.

Buna ek olarak çalışan erkekler için stres en büyük düşman. Gün içindeki iş stresi, ter, koşuşturmaca cildinize tahmin ettiğinizden çok büyük zarar veriyor. Günlük yaşam içinde fark edilmesi çok zor olan bu tip kalıntılar, erken yaşlanma belirtilerine, sivilcelere ve bazen deri altı enfeksiyonlarına bile sebep olabiliyor. Her gece yatmadan önce uygulanacak bir temizleme ürünü, peeling ya da maske, tüm bu zararlı etkileri süpürebilir. Bunun yanında özellikle nane ve “ginseng” etkili ürünlerin erkeklerin gözaltı torbaları için iyileştirici etkisi olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Ve gelelim asıl büyük problem olan sakal traşına. Eminim hepimiz kol ya da bacaklarımızda var olan tahrişin ne kadar zor geçtiğini, acı verici olduğunu biliriz. Peki neredeyse her gün yüzünüz bu tahrişle karşılaşmasına rağmen neden ona aynı özeni göstermiyoruz?

Tıraş nedeniyle çoğu ciltte açık yaralar oluşmakta. Değil ki bu yaraların günlük bakımını, dezenfeksiyonunun bile yapılmadığı bir ortamda ortaya çıkabilecek sorunların sadece sivilce olmasını bekleyemezsiniz. Bu nedenle her tıraş sonrası en kötü ihtimalle “peeling” olarak adlandırdığımız parçacıklı yüz temizleme ürünleri ile masaj yapılmalı. Bu minik masajlar kan dolaşımını hızlandırarak kırışıklık oluşmasını, aynı zamanda deri altındaki sorunlu bölgenin büyüyerek sivilce oluşturmasını engellemektedir.

Peki ya siz? Ben köpüğümü alır, tıraşımı olur, aynayı terk ederim diyenlerden mi yoksa geleceğe şimdiden yatırım yapanlardan mısınız? Her iki seçenek için de sağlığın kolay kaybedilip, zor kazanıldığını hatırlatıp seçimi size bırakalım!

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK