Erkeklere Tavsiyeler: “Bunları Yapmayın, Kazanın”

Erkeklere Tavsiyeler: “Bunları Yapmayın, Kazanın”

Almadığım moda eğitimine, gitmediğim moda merkezlerine ve dahil olmadığım moda akımlarına dayanarak bugün oldukça haddimi aşacağım ve erkeklere bir kaç basit giyim tavsiyesinde bulunacağım. Bunlar birer kural değil ama benim gibi standart beğenileri olan kızlar için bile “bir erkekte olmazsa olmazlar”. Bu nedenle ister henüz öğrenci olun, ister iyi bir şirkette orta seviyede yönetici, fark yaratmak ve diğerlerinden sıyrılmak için insan içine çıkmadan önce bu genel geçer bilgileri okuyun.

Erkeklere Tavsiyeler

1Temiz olun!

Güzel bir duş, uyumlu seçilmiş kıyafetler ve en önemlisi temiz ayakkabılar. Bazı zamanlar ve bazı tarzlar için kirlenmiş sneakersların ön plana çıktığını biliyorum. Ancak emin olun onların da kendilerine göre bir temizliği var. Tozunu/toprağını/çamurunu temizlemiş olmanız bile yetecektir.

 

2Bakımlı saçlar

2014 erkek saç modelleri nasıl olacak en ufak bir fikrim yok ama bildiğim bir şey var ki; saçınız ne modelde olursa olsun önce bakımlı olması gerektiği. Çok havalı bir modeli olmak zorunda değil ama temiz olmak zorunda. “Yataktan kalkmış havası olan saçlar”ın her zaman havası başkadır. Ancak unutmayın; o hava bile genelde ayna karşısında 10 dakika şekillendirici ile uğraşılarak yakalanıyor.

 

3Ölümcül günah: Gömlek içine fanila

Bu bir moda yasağı değil, adeta 7 ölümcül günahtan biri. İster okula, ister işe gidin; ister “… ama çok terliyorum, onu emiyor”, “koyu renk zaten belli olmaz” deyin bir yerde muhakkak frikik vereceğiniz için asla bu yanlışa düşmeyin! Spor giyiniyorsanız içine bir t-shirt, formal giyiniyorsanız da üstten duruma göre açılmış bir-iki düğme ile durumu normalize edebilirsiniz. Siz erkeksiniz, belki de anne tavsiyelerinden biraz sıyrılmanın zamanı gelmiştir, ne dersiniz?

 

4-2Kot altına spor/kösele ayakkabı? ASLA.

Kösele ayakkabı konusuna zaten değinmiyorum ama spor ayakkabı konusuna özellikle dikkatinizi çekerim. Sneakers demedim, direkt spor ayakkabı dedim. Basketbol oynarken Jordan Air; süper. İşe, düğüne, sunuma giderken takım elbise altına kösele ayakkabı; zaten başka alternatifi yok. Ama bir günlük giyim biçimi olarak kotun altına herhangi bir sporu yaparken giyilmesi gereken ayakkabı; olmaz, “evde bu vardı ne yapayım” dediğiniz kösele ayakkabı; olmaz!

 

5Tarzınız olsun!

Bu konu için bir futbol tezahüratı ile cevap verebilirsiniz. Ama vermeyin! Bahsettiğim konu giyiminize standardınız dışında bir bütçe ayırmayı gerektirmiyor. Online alışveriş sitelerinin indirimli erkek giyim bölümlerinde bulabileceklerinize inanamayacaksınız. Yalnızca alış veriş yaparken seçici olmanızı gerektiriyor. Size illa “İtalyan erkek giyim ya da İngiliz erkek giyim tarzını benimsemeniz gerekiyor, yoksa bu iş olmaz” demiyorum. Ama muhakkak sizin de giymekten daha çok hoşlandığınız bir üst-alt kombinasyonu vardır. Belki formal, belki spor… Artık orası sizin içinizden gelene kalmış. Sizin için rahat neyse o.

 

6Sizi hatırlatacak bir koku

Bu başlığı da yine temiz olmaya bağlayabiliriz. Ama biraz farklı. Duştan sonra süreceğiniz herhangi bir -ortalamaya göre iyi bir- koku, bulunduğunuz ortamda hem sizi rakipleriniz arasından seçici unsur olarak sunarken hem de sonrasında sizi hatırlatacak güzel bir bilinçaltı hatırasına dönüştürür. Kokunuzdan tanınacak kadar kolay bir nokta atışına neden “hayır” diyesiniz ki?

 

7Altın Kural: Özgüven

Şimdiye kadar bahsettiklerimizin hepsi dış görünüşünüz ile ilgiliydi. Ama şimdi geldik asıl konuya: içinizdeki siz. Gerçek sizi siz yapan şey; özgüveniniz. Ne olduğunuzun, neler yapabileceğinizin ve yapabileceklerinizin farkında olmanız… Belki üçgen bir vücudunuz yok, belki çok zeki değilsiniz, belki işteki pozisyonunuz beklenenin altında ama aslında ne kadar esprili olduğunuzu fark ettiniz mi? Ya da ne kadar güzel gülümsediğinizi? Ya da herkesin çok da hakim olmadığı konular hakkında ne çok şey bildiğinizi? Unutmayın; karizma dediğimiz şeyin yolu; çoğu zaman kendine güvenden geçiyor. Tabii bu arada, eksik olduğunuzu fark ettiğiniz konularda da kendinizi geliştirmeyi unutmayın. YES, YOU CAN!

PAYLAŞ
Rahatıma düşkünüm. Sorgularım. Bol bol izlerim, bol bol dinlerim. Öğrenmeyi cok severim. Çalışmayı sevdiğimden daha çok, eğlenmeyi severim. Çünkü; “birlikte eğlenemeyen insanlar, birlikte bir gelecek kuramazlar.”

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK