Erkek&Mühendisten İş Görüşmesi Tüyoları

Erkek&Mühendisten İş Görüşmesi Tüyoları

Merhaba,

“Natali Yeşilbahar’ı tanımam, etmem” 🙂 diye başlanır mı yazıya demeyin, başlanır.

Sosyal medya öyle bir olgu ki, yüz yüze tanışmasanız da bazen karşınızdaki insanın olumlu enerjisi bir şekilde size geçebilir. Hatta sizi harekete geçirebilir. Natali böyle bir insan… Sosyal medyada çok aktif, Londra Olimpiyatlarına çağrılacak kadar etkili bir blogger ve taze bir girişimci. www.vitringez.com u yaratan ekipten.

İş Görüşmelerinde giyim ile ilgili yazı yazar mısın dediğinde, bir an duraklamadım, değil. Çünkü giyim-kuşam gibi konulara çok yakın bir adam değilim, kesinlikle uzman da değilim. Sadece siz bir iş görüşmesine gittiğinizde karşıdaki “müyendis” ve “erkekİK’cı neler düşünür, bunu dilim döndüğünce ve yaşadığım örneklerle anlatmaya çalışacağım…

İş görüşmelerinde kıyafet seçimi

Öncelikle çalıştığınız veya hedeflediğiniz sektörde/şirkette “nasıl giyiniliyor” bunu öğrenmeniz lazım. Otomotivde çalışan müyendis bir kadınla, reklam sektöründe çalışan bir kadın, sizin de tahmin edebileceğiniz şekilde farklı giyinir.

Ben, iş giyimi konusunda şirketleri 3’e ayırıyorum.

Çok ciddiler: Daha çok sermaye piyasası denilen banka ve diğer benzer şirketler. Erkekler beyaz gömlek ve laci çekerek iş yaparlar. Kadınlar da benzer şekilde gayet ciddi, her gün bakımlı ve makyajlı olmak zorundadır.

Ciddiler: Otomotiv, satış gibi diğer sektörler, biraz daha rahat giyinme şansına sahip sektörlerden. Kendi tarzını az da olsa giyiminize yansıtma şansınız var.

Rahatlar: e-ticaret, yazılım, reklamcılık gibi sektörlerde ne kadar farklı ve çılgınsanız, o kadar prim yaparsınız.

Bu nedenle iş görüşmesine giderken, sektör önemli sayın seyirciler…

Diğer iş görüşmesi tüyoları;

Diğer önemli ama düşünülmeyen bir konu ise görüşülecek kişi ! Evet bu çok önemli. Kendimden örnek verecek olursam, her zaman değil ama patronla mı görüşüyorum, profesyonel genel müdür mü veya tıfıl İK Uzmanı mı karşımda ona göre bazı ufak tefek ayarlamalar yapabiliyorum.

Kadınsal duruma gelince. Yıllardır kadın ağırlıklı bir sektörde çalışan bir böcek olarak şunu söyleyebilirim ki, “eğer kadın İK’cı ile görüşecekseniz, ondan daha güzel olmamaya çalışın” Biliyorum kadın meslektaşlarım kızacak ama bunun çok örneğini yaşadım.

İş görüşmelerinde yaşadığım en ilginç giyimlere gelirsek; Art Director aradığım headhunter yıllarımda, ellerinde ipek eldivenle ve eşiyle gelen kadını (çok başarılı bir grafik sanatçısı, birkaç logo söylesem adı ortaya çıkar) unutamam. Yazılım sektöründe çıplak Madonna tişörtüyle gelen “IT geek”. Kesin alınırım diye tıraş olmadan ve kravat takmadan benimle görüşmeye gelen ODTÜ’lü genç Endüstri Mühendisi. Bu genç arkadaşı epey hırpaladım güzel ve sevimli önerilerimle 🙂

Susuzluk önemli ama günümüz iş dünyasında imaj da önemli. Sektöre, şirkete, hatta görüşeceğiniz kişinin kişisel özelliklerine göre değişebilen bir konu giyim…

Uygun giyinin sonuçta…

PAYLAŞ
Geçmişte çok analitiktim. Fen Lisesi, Endüstri Mühendisliği Yüksek Lisans filan. Sürekli sağ beyine doğru giden bir yolculuğa çıktım sanki. Tekrar doğsam reklamcı olurdum. İnsan Kaynakları denen alanda 1996’dan bu yana çalışıyorum. İnternette e-topluluk yönetiyorum, 2004’te “İş Bulma Rehberi” diye bir kitap yazdım. Üniversitelere girip, masanın diğer tarafındaki dobra İK’cı sunumları yapıyorum. İK Blogum var. İş arıyorum bi de  Çok güzel ve güzel giyinen bir kadınla evliyim, bi de üstüne koçluk yapıyor. (www.maresole.biz) , 2 Mare ve Sole adlı iki prenses babasıyım.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK