Kadın Lider Stili

Kadın Lider Stili

Kadın olmakla lider olmak arasında kalanlardan mısınız? Neden seçim yapasınız, ikisinin de tadını çıkarmak varken?

Eski başbakanlarımızdan Tansu Çiller’in erkeksi takım elbiselerinden günümüze çok şey değişti. Tabi giyim konusu, her zaman kişisel tercih meselesidir. Bu yazıdakiler de reçete değil; ama ‘fikir verici’, ‘yol gösterici’ olduklarını söyleyebiliriz. Her tarz herkese yakışmaz. İlk iki kural, insanın kendi vücudunu tanıması ve rahat hissettiği gibi giyinebilmesi diye düşünüyorum.

İş dünyasında ve siyasette, liderin değişen tanımı ve profiliyle beraber imajı da değişti. Bu imaja uyan seçenekler de haliyle çoğaldı. Yani yönetici olduk diye kadın olduğumuzu unutmamıza gerek yok uzun zamandır. Bilakis, cinsimizin ‘etkili duygusal ifade’, duyarlılık vb. genel özellikleri iş ve siyaset dünyasında büyük avantaj.

Artık liderler ciddi görünerek değil, kurdukları ilişkilerle ve becerileriyle saygınlık kazanıyorlar.

shutterstock_84944662

Nedir “Kadın Lider Stili”?

İş görüşmesi, yönetim kurulu toplantısı gibi durumlarda, kurumun giyim koduna bağlı olarak hala gerekli olsalar da; takım elbiseler, etek-ceket, fular, kumaş pantolon, pardesü devri ya kapandı, ya da bunların havası tamamen değişti. Mesela etek-ceket takım deyince alt-üst aynı materyalden olması gerekmiyor artık. Şık bir (geometrik desenli) kalem etek ile deri ceket kombinleyebilirsiniz mesela.

shutterstock_113793424

Çok ciddi ve sıkıcı bir parça; asimetrik kesimler, leopar deseni veya dore ışıltı gibi ufak feminen dokunuşlarla hem resmi, hem kadınsı olmayı başarabiliyor.

Koyu renklere de mahkûm değiliz artık, evet kışlık oje derseniz belki şimdilik koyu renklisi makbul…

Bir teknoloji şirketinde ya da ajansta yöneticilik yapıyorsanız; yatırımcılarla, müşterilerle görüşmenizin olmadığı günlerde taşlanmış kot, postal, motorcu montu, spor ayakkabı, yırtık kot, parmak arası terlik, mini etek, salaş hırka ya da plaj elbisesi bile giyebiliyorsunuz tarzınıza uyarsa.

Peki ya daha kurumsal ortamlarda geçiyorsa hayatınız? Efil efil bluzlar, şifonlar, ipek elbiseler, desenli etekler, renkli ceketler, iri boncuklu takılar, stilettolar, deri montlar, platform topuklar, hatta şortlar neden içimizde kalsın ki? Hepsine iş yaşamımızda, hatta yönetici konumundayken yer vermek mümkün. Önemli olan, denge ve uyum yakalamak.

shutterstock_114784618

Kadın Lider Stili – kurtarıcı parçalar

Bir kere spor-şık diye bir kavram var yaşamımızda çoktandır ki, hayat kurtarıcıdır 🙂 İş hayatında yönetici olarak giyemeyeceğinizi düşündüğünüz bir çok giysi, aşırı kaçacağını düşündüğünüz bir çok aksesuar; daha ağırbaşlı unsurlarla zekice kombinlenerek hem kadınsı hem sofistike hale getirilebilir. Bunun için sürekli modayı takip etmenize de gerek yok. Sizi lider yapan analitik ve duygusal zekânıza güvenmeniz, biraz da etrafınıza bakmanız, algılarınızı açık tutmanız yeterli.

Kadın yönetici için tek parça elbise nimettir mesela. Size hem zaman kazandırır; hem de seçiminize bağlı olarak; elegan, ciddi ya da spor, ama mutlaka ve mutlaka kadınsı görünürsünüz. Elbise giyerken önerim, canlı renk (çivit mavisi, neon yeşili, hardal sarısı dahil) kullanmaktan korkmamanız ve elbiseyi illaki uygun bir aksesuarla tamamlamanız. Mesela koyu renk minimalist elbise giyiyorsanız bunu renkli aksesuarla hareketlendirebilir; çiçekli elbise giymek istiyorsanız (evet giyebilirsiniz, korkmayın) sade ceket ile dengeleyebilirsiniz.

Canınız kot pantolon mu çekti? Artık kendini “kumaş pantolon” sanan kot pantolonlar var; koyu renk, taşlanmamış, hatta ütü izi olan… Onları şık topuklu ayakkabı ve beyaz gömlek veya şifon bluz ile giyebilirsiniz.

          shutterstock_141668242

Peki, şortu nasıl giyebilirsiniz? Bir lider için zor bir karar değil mi? Cesaret istiyor. Siz nelere cesaret etmediniz ki? Bermuda şort üzerine sade şık bir ceket (kadın ceket) giymeyi deneyin.

Yazın (mümkünse her zaman) ayakların bakımına özen gösterip sandalet giymekten yanayım. Sandaletiniz topukluysa acil durumlar için yanınızda şık bir çift babet bulundurmak iyi bir fikir olabilir.

Platform topuklar nispeten rahattır; bunları bol paça pantolon ile deneyin. Hippi gibi görünmek istemiyorsanız üst tarafa şıklık verecek unsurlar kullanmayı unutmayın.

Çanta olarak portföy, tote çanta ve clutch öneriyorum. Bir lider olarak hem karizmatik hem şık görünmenize katkıda bulunacaklardır.

Siz siz olun Y Kuşağı’na ne giymesi gerektiğini söylemeyin. Bırakın, onlar da kendileri gibi olsunlar. Katı kurallar, yaratıcılıklarını ve şevklerini öldürmesin.

PAYLAŞ
13 yıl uluslararası firmalarda İnsan Kaynakları yöneticiliği yaptıktan sonra, 2012’de İnsan kaynakları danışmanlığı, eğitim ve koçluk alanında kendi firmasını kurdu. X kuşağı, yönetici, lider, danışman, eğitmen, kurumsal koç, MBA. Yenilikçi. Seyahate, psikolojiye, modaya, spora, sanata meraklı.www.burcuyularci.com.tr www.yaraticitakimkoclugu.com/

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK