Kadınların Tarzlarına En İyi İmzayı Şapka Atar

Kadınların Tarzlarına En İyi İmzayı Şapka Atar

Kadınların tarzlarına en görkemli imzayı şapka ile atar

Bir erkek olarak, giydiklerime, kombinlerime ne kadar önem verdiğimi bilirsiniz. Bunu pek çok yazımda defalarca vurgulamışımdır herhalde. Buna karşılık, kadınların kombinlerine de çok dikkat ettiğimi söylemem gerek. Pek çok kadınla – ki bunlara ailemdekiler de dahil – bu nedenle sık sık tartışmışımdır bile. Özellikle bazı aksesuarlar konusunda hassasiyetim var. Örneğin, konu şapka olunca, kadınları anlamam imkansız hale geliyor. Şapka gibi muazzam bir aksesuarı, günlük kombinlerinde daha az kullanmaları, göz ardı etmeleri inanılır gibi değil. Eğer siz de şapkayı günlük kombinlerinden çıkartma noktasına gelen kadınlardan biriyseniz, külahları değişebiliriz.

Bununla ilgili elbette makul açıklamalarım olacak. Öncelikle, dünyada modaya yön veren isimleri hatırlatarak başlamak istiyorum. Cambridge düşesi Kate Middleton ve modaya çağ atlatan kadınlardan Victoria Beckham’ı, herhalde aranızda bilmeyenler yok denecek kadar azdır. Bu güzeller güzeli iki muhteşem kadın, kombinlerinde sık sık çarpıcı şapka tasarımlarına yer verirler. Dergilerde ve haberlerde boy gösterdikçe, onları hayranlıkla izlememek mümkün değildir.

Bu örneklerle birlikte kendimi, Şener Şen’in Neşeli Günler adlı efsane Türk filminde canlandırdığı, bir fenomen haline gelen Ziya karakterine benzemiş, “İngiltere kralı, rahmetli başkan Kennedy, taçsız kral Pele…” repliğini söylediği sahneye ışınlamış olabilirim. Beni idare edin. Her şey sizin için.

İşte en göz alıcı şapka modelleri

“Efendim ben Amerika’dayken…”

Madem Ziya’dan bahsettik, oradan devam edelim. Aynı zamanda, “Ben Amerika’dayken…” şeklinde uydurduğu hikayelerle yeğenlerine daha havalı görünmeye çalışan bir amca olan Ziya gibi söze başlamak istiyorum. Ancak, tek bir farkla; ben gerçekten ABD’de bir süre yaşadım.

Kadınların tarzlarına en görkemli imzayı şapka ile atar
Desenli Şapka
Kadınların tarzlarına en görkemli imzayı şapka ile atar
Tropikal Baskılı Şapka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir tür öğrenci değişim programına katıldım ve belki de hayatımın geri kalan kısmında hiç gezmediğim kadar çok gezdim. Orada yaşadığım 3 aya, bir kız arkadaş, bana sürekli eşlik eden bir sırt çantası ve bir harita eşlik etti.

Kız arkadaşım Rose ile aslında birbirine aşık iki insandan çok, hayatı, tatil tecrübelerini paylaşan iki insandık. Ben de onun hayata bakış açısına olduğu kadar giyim tarzına ve seçtiği aksesuar modellerine hayrandım. Bunların başında da şapkaları geliyordu. En salaş, sıradan kıyafetlerini bile bir anda çok cazip hale getiriyordu. Belki de çantasında kıyafetlerinden çok şapkaları vardı. Ve biz iki genç, o dönem ABD’nin güneyine unutulmaz bir yolculuk yaptık.

Anaerkil topluma hoşgeldiniz

Türk kültüründe her ne kadar evin direği, dayanağı olarak erkek görünse de genellikle pek çok kararı, hissettirmeden kadınlar verir. Ancak, Rose ve yarı İtalyan genleri, yolculuk boyunca eğlenceli olduğu kadar zalim yüzünü de gösterdi. Öncelikle moda konusunda ciddi bir azar işittim. Belki de bu konuda tüm takıntılarım Rose’dan bana yardigar kaldı. Kim bilir…

Kadınların tarzlarına en görkemli imzayı şapka ile atar
Mavi Şapka
Kadınların tarzlarına en görkemli imzayı şapka ile atar
Kırmızı Şapka

 

 

 

 

 

 

 

 

Kiraladığımız arabayla yola çıktığımız andan itibaren her hoşumuza giden her yerde durduk ve fotoğraf çektik. Rose, farklı şapkaları ve birbirinden orijinal güneş gözlüğü modelleriyle, bir haftadır yollardayız gibi farklı fotoğraflar çekilmeyi başardı. Fotoğraf makinesini eline alıp, çekildiğimiz karelere göz gezdirince, bir hışım bana dönüp, “Sen bütün fotoğraflarda böyle görünmeye devam mı edeceksin? Nasıl bir moda anlayışın var senin? Şurada çabuk dur!” dedi ve ona o an itaat etmemek için canıma susamış olmam lazımdı.

Durduğum yer, yol kenarında tatilcilerin alışveriş yaptıkları bir yerdi. Kıyafetler, aksesuarlar, kozmetik ürünler ve daha pek çok ihtiyaç buradan karşılanabilirdi. Oradan, yolculuğumuz sırasında buna benzer daha pek çok yerden farklı renk ve modellerde şapkalar aldık. Hala internet üzerinden görüşmeye devam ettiğim Rose, koleksiyonuna daha yüzlerce şapka eklemiş ve hala fotoğraflarının çoğunda bu şapkaları kullanarak göz kamaştırıyor.

Kadınların tarzlarına en görkemli imzayı şapka ile atar
Melek Kanatlı Şapka
Kadınların tarzlarına en görkemli imzayı şapka ile atar
Aksesuarlı Şapka

 

 

 

 

 

 

 

 

Siz de kombinlerinizi bu şekilde farklılaştırabilir, onları farklı şapka modelleriyle çok daha gösterişli hale getirebilirsiniz. Ve şapka için bir başka ilham veren kadın arıyorsanız, yaşayan en muhteşem kadınlardan biri olan, sümerolog Muazzez İlmiye Çığ, size bir cumhuriyet kadını olarak şapkanın bir kadının zarafetini nasıl ortaya çıkardığı konusunda yol gösterecektir.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK