Kadınların Tarzlarına En İyi İmzayı Şapka Atar

Kadınların Tarzlarına En İyi İmzayı Şapka Atar

Kadınların tarzlarına en görkemli imzayı şapka ile atar

Bir erkek olarak, giydiklerime, kombinlerime ne kadar önem verdiğimi bilirsiniz. Bunu pek çok yazımda defalarca vurgulamışımdır herhalde. Buna karşılık, kadınların kombinlerine de çok dikkat ettiğimi söylemem gerek. Pek çok kadınla – ki bunlara ailemdekiler de dahil – bu nedenle sık sık tartışmışımdır bile. Özellikle bazı aksesuarlar konusunda hassasiyetim var. Örneğin, konu şapka olunca, kadınları anlamam imkansız hale geliyor. Şapka gibi muazzam bir aksesuarı, günlük kombinlerinde daha az kullanmaları, göz ardı etmeleri inanılır gibi değil. Eğer siz de şapkayı günlük kombinlerinden çıkartma noktasına gelen kadınlardan biriyseniz, külahları değişebiliriz.

Bununla ilgili elbette makul açıklamalarım olacak. Öncelikle, dünyada modaya yön veren isimleri hatırlatarak başlamak istiyorum. Cambridge düşesi Kate Middleton ve modaya çağ atlatan kadınlardan Victoria Beckham’ı, herhalde aranızda bilmeyenler yok denecek kadar azdır. Bu güzeller güzeli iki muhteşem kadın, kombinlerinde sık sık çarpıcı şapka tasarımlarına yer verirler. Dergilerde ve haberlerde boy gösterdikçe, onları hayranlıkla izlememek mümkün değildir.

Bu örneklerle birlikte kendimi, Şener Şen’in Neşeli Günler adlı efsane Türk filminde canlandırdığı, bir fenomen haline gelen Ziya karakterine benzemiş, “İngiltere kralı, rahmetli başkan Kennedy, taçsız kral Pele…” repliğini söylediği sahneye ışınlamış olabilirim. Beni idare edin. Her şey sizin için.

İşte en göz alıcı şapka modelleri

“Efendim ben Amerika’dayken…”

Madem Ziya’dan bahsettik, oradan devam edelim. Aynı zamanda, “Ben Amerika’dayken…” şeklinde uydurduğu hikayelerle yeğenlerine daha havalı görünmeye çalışan bir amca olan Ziya gibi söze başlamak istiyorum. Ancak, tek bir farkla; ben gerçekten ABD’de bir süre yaşadım.

Kadınların tarzlarına en görkemli imzayı şapka ile atar
Tropikal Baskılı Şapka

Kadınların tarzlarına en görkemli imzayı şapka ile atar
Desenli Şapka

 

Bir tür öğrenci değişim programına katıldım ve belki de hayatımın geri kalan kısmında hiç gezmediğim kadar çok gezdim. Orada yaşadığım 3 aya, bir kız arkadaş, bana sürekli eşlik eden bir sırt çantası ve bir harita eşlik etti.

Kız arkadaşım Rose ile aslında birbirine aşık iki insandan çok, hayatı, tatil tecrübelerini paylaşan iki insandık. Ben de onun hayata bakış açısına olduğu kadar giyim tarzına ve seçtiği aksesuar modellerine hayrandım. Bunların başında da şapkaları geliyordu. En salaş, sıradan kıyafetlerini bile bir anda çok cazip hale getiriyordu. Belki de çantasında kıyafetlerinden çok şapkaları vardı. Ve biz iki genç, o dönem ABD’nin güneyine unutulmaz bir yolculuk yaptık.

Anaerkil topluma hoşgeldiniz

Türk kültüründe her ne kadar evin direği, dayanağı olarak erkek görünse de genellikle pek çok kararı, hissettirmeden kadınlar verir. Ancak, Rose ve yarı İtalyan genleri, yolculuk boyunca eğlenceli olduğu kadar zalim yüzünü de gösterdi. Öncelikle moda konusunda ciddi bir azar işittim. Belki de bu konuda tüm takıntılarım Rose’dan bana yardigar kaldı. Kim bilir…

Kadınların tarzlarına en görkemli imzayı şapka ile atar
Mavi Şapka

Kadınların tarzlarına en görkemli imzayı şapka ile atar
Kırmızı Şapka

Kiraladığımız arabayla yola çıktığımız andan itibaren her hoşumuza giden her yerde durduk ve fotoğraf çektik. Rose, farklı şapkaları ve birbirinden orijinal güneş gözlüğü modelleriyle, bir haftadır yollardayız gibi farklı fotoğraflar çekilmeyi başardı. Fotoğraf makinesini eline alıp, çekildiğimiz karelere göz gezdirince, bir hışım bana dönüp, “Sen bütün fotoğraflarda böyle görünmeye devam mı edeceksin? Nasıl bir moda anlayışın var senin? Şurada çabuk dur!” dedi ve ona o an itaat etmemek için canıma susamış olmam lazımdı.

Durduğum yer, yol kenarında tatilcilerin alışveriş yaptıkları bir yerdi. Kıyafetler, aksesuarlar, kozmetik ürünler ve daha pek çok ihtiyaç buradan karşılanabilirdi. Oradan, yolculuğumuz sırasında buna benzer daha pek çok yerden farklı renk ve modellerde şapkalar aldık. Hala internet üzerinden görüşmeye devam ettiğim Rose, koleksiyonuna daha yüzlerce şapka eklemiş ve hala fotoğraflarının çoğunda bu şapkaları kullanarak göz kamaştırıyor.

Kadınların tarzlarına en görkemli imzayı şapka ile atar
Aksesuarlı Şapka

Kadınların tarzlarına en görkemli imzayı şapka ile atar
Melek Kanatlı Şapka

Siz de kombinlerinizi bu şekilde farklılaştırabilir, onları farklı şapka modelleriyle çok daha gösterişli hale getirebilirsiniz. Ve şapka için bir başka ilham veren kadın arıyorsanız, yaşayan en muhteşem kadınlardan biri olan, sümerolog Muazzez İlmiye Çığ, size bir cumhuriyet kadını olarak şapkanın bir kadının zarafetini nasıl ortaya çıkardığı konusunda yol gösterecektir.

Son Yılların Gözdesi Şapka Trendini Yakalayın!

Şimdi çocukluğumuza dönelim: hepimizin geçmişinde güneşten korunmamız için şapka takmamızı öğütleyen anne babalar ve saçları bozulmasın diye şapka takmayan küçük bir kız çocuğu var değil mi? Ne var ki, biz büyüyüp de moda zevkimiz şekillenmeye başlarken, şapkalar da büyük bir değişime girerek son yılların en çok tercih edilen aksesuarları arasında yerini aldı.

Fedora şapkalardan fötr şapkalara, berelerden hasır şapkalara, şapkalar her mevsim stiline önem veren kadınların aksesuar seçimlerinde ilk sıralarda yer alıyor. Son yıllarda çığ gibi büyüyen şapka trendi; belki de bizi hem mevsimlerin olumsuz koşullarından korurken hem de stil sahibi bir görünüme kavuşturmaları nedeniyle bu kadar çok tercih ediliyor.

Şapka Modelleri ve İsimleri

Şapkalar, basitçe yazlık ve kışlık şapkalar olarak ikiye ayrılabilir. Yazın genellikle güneşten korunmamızı sağlayan kasketler ve hasır şapkalar tercih edilirken; sonbahar ve kış aylarında soğuğun etkilerini en aza indiren Fransız bereleri, fötr şapkalar ön plana çıkar. Birbirinden farklı birçok modele sahip şaklara dilerseniz yakından bakalım.

Fötr şapkalar

Şapka denildiğinde belki de akla ilk gelen model fötr şapkalar. Maskülen ya da feminen, şık ya da spor, tüm kombinlere ayak uydurabilen fötr şapkalar, erkeklerin olduğu kadar kadınların da gözdesi haline gelmiş durumda. Daha sıra dışı bir seçim için pork pie hat de denilen, fötr şapkalara göre daha kısa ve düz bir tepeye sahip şapkaları tercih edebilirsiniz.

Modern bir klasik olan ve kombinlere maskülen bir hava katan fötr şapkalarınızı, kış ayalarında deri parçalarla kombinlemekten çekinmeyin.

Kürk şapkalar

Kalpak olarak da bilinen kürk şapkalar, son yılların en çok öne çıkan şapka modelleri arasında yer alıyor. Soğuk kış günlerinin en sıcak kurtarıcısı olan kürk şapkalarınızla şık kombinlerinizi rahatlıkla tamamlayabilirsiniz.

Oldukça gösterişli bir havaya sahip kürk şapkalarınızı sade kombinlerinizle birlikte kullanmanızı ve hayvanlara hak ettikleri değeri gösterebilmek için sahte kürk modelleri seçmenizi tavsiye ederiz.

Melon şapkalar

Melon şapkalar, fötr şapkalara benzemekle birlikte, üst kısmı daha bombeli ve daha sert materyale sahip bir modeldir. Günlük şık kombinlerinize hareket ve eğlence katmak için idealdir.

Fedora şapkalar

Fötr şapkaların farklı bir yorumu olan fedora şapkalar, klasik fötr şapkalara göre daha geniş kenarlıklara sahip şapkalardır. Kışın geniş kenarlıklarıyla kulakları da soğuktan koruyan fedora şapkalar; yazın hasır formlarda karşımıza çıkabilir.

Fransız beresi

Fransız beresi ya da ressam beresi olarak bilinen şapkalar, romantik kombinlerin de en iyi tamamlayıcısı. Kışın da zarif ve asil kombinlerden vazgeçmiyorsanız, sizin için en doğru tamamlayıcı Fransız bereleri olacaktır.

Binici şapkaları

2015 yılında hayatımıza giren bir diğer şapka trendi ise binici şapkaları. At binerken tercih edilen şapkalardan ilham alarak tasarlanmış bu şapkalar, özellikle militer parçaların yer aldığı kombinlerinizde kullanmak için ideal.

Beyzbol şapkaları

Küçüklüğümüzde takmaktan kaçındığımız şapka modeli olan beyzbol şapkaları; şapkalar bu kadar popüler olmadan önce de kadınların en çok tercih ettiği şapka modellerindendi. Özellikle saçlarınızın bakımsız olduğu günlerde kurtarıcı olan beyzbol şapkaları; yeni sezon trendlerine uygun olarak tasarlanan taşlı, deri ve keçe modelleriyle de göz dolduruyor.

Hasır şapkalar

Hasır şapkalar, sıcak yaz günlerinin hem güneşten korunmak hem de stilinizi tamamlamak için kullanabileceğiniz kurtarıcı parçalarından. Farklı tasarımlara sahip hasır şapkalarla, şık, günlük ya da spor, tüm kombinlerinizi renklendirebilirsiniz.

Yüz Şekline Göre Şapka Seçimi

Mevsim şartları ve tarzınız kadar, yüz şekliniz de doğru şapkayı bulmanız açısından önemli. Dilerseniz gelin, yüz şekline uygun şapka seçimi konusuna beraber göz atalım.

Yuvarlak yüz için şapka seçimi

Kısa ve geniş olarak tanımlanan yuvarlak yüz şekline sahipseniz, yüzünüzün olduğundan daha kilolu görünmesi söz konusu olabilir. Güzel haber ise; şapkalar, yüzünüzün şeklini daha uzun göstermek için başvurabileceğiniz hileler arasında gelir J

Yüzünüze uzunluk kazandırmak için, tepesi yüksek şapka modellerine yönelebilirsiniz. Kasketler, binici şapkaları ve melon şapkalar, sizin için ideal şapka modelleri arasında sayılabilir.

Dikdörtgen yüz için şapka seçimi

Genellikle uzun, alnın ve çenenin orantılı olduğu köşeli yüz hatları dikdörtgen yüz şeklini tanımlar. Dikdörtgen bir yüze sahipseniz, alnınızı kapatarak yüzünüzü olduğundan daha kısa gösterecek modellere yönelmeniz tavsiye edilir.  Turban şapkalar, bu konuda en büyük yardımcınız olabilir.

Diğer yandan, geniş siperli şapkalar da dikdörtgen yüzün şeklini ovale yaklaştıracak seçimlerden olabilir. Floppy şapkalar ve fedora şapkalar, her mevsim kullanabileceğiniz doğru bir tercih olacaktır.

Oval yüz için şapka seçimi

Oval yüz şekli, tıpkı kum saati vücut şeklinde olduğu gibi, en orantılı yüz şeklidir. Oval yüze sahipseniz oldukça şanslısınız çünkü her şapka modeli size yakışır. Şapka seçiminde dikkat etmeniz gereken tek konu, kıyafetinizle uygun bir şapka seçmek olacaktır J

Kalp yüz için şapka seçimi

Kalp yüz şekli, geniş bir alın ve sivri bir çenenin kombinasyonundan oluşan yüz şeklidir. Yüzünüze en çok yakışan şapka modelleri ise, çeneniz ve alnınızı orantılı gösterecek ve dikkati alnınızın genişliğinden uzaklaştıracak modellerdir. Örgü bereler, kasket ya da beyzbol şapkaları ve pork pie hat modelleri sizin için doğru seçim olabilir.

Kare yüz için şapka seçimi

Kısa ve çene kısmı geniş olan yüzler, kare yüz şekline dahildir. Yüzünüzün keskin hatlarını yumuşatacak, keçe gibi daha yumuşak görünümlü materyallerden tasarlanmış ve kenarları yukarı kıvrık şapkalar, yüz şeklinize en uygun şapka modelleridir.

Köşeli yüz için şapka seçimi

Köşeli bir yüz şekline sahipseniz, şapka seçiminde dikkat etmeniz gereken konu, çenenizi daha ince gösterecek modellere yönelmek olacaktır. Sizin için en uygun tercih, çenenizin daha ince görünmesini sağlayacak geniş kenarlıklı şapkalardır.

Ufak bir yüzünüz varsa

Eğer ufak bir yüze sahipseniz, tercihinizi daha kibar görünümlü şapkalardan yana yapmanız tavsiye edilir. Melon şapkalar, Fransız bereleri, sizin için doğru seçimler olabilir. Geniş kenarlıklı şapkalar ise, yüzünüzün kaybolmasına sebep olacağı için, kaçınmanız gereken şapka modelleri arasında yer alır.

Saç rengine göre şapka seçimi

Saç renginiz de, size yakışan şapkayı bulabilmeniz için yol gösterecek etkenler arasında yer alır. Kıyafetinizde kullandığınız renklerin yanı sıra saç renginize de dikkat etmek, kombininizin yüzünüzle en uyumlu görünüme kavuşmasını sağlayabilir.

  • Siyah saçlı iseniz; bordo, mavi ve kırmızı renklerdeki şapkalar saç renginizi en iyi şekilde tamamlayacaktır.
  • Kahverengi saçlı iseniz; şapkanızı siyah, mavi, yeşil gibi renkler arasından seçebilirsiniz.
  • Kızıl saçlı iseniz; kahverengi, satı, yeşil gibi saçınızla uyumlu renklerde bir şapka tercihi yapabilirsiniz.
  • Sarışın iseniz; parlak tonlardaki tüm şapkaları tercih edebilirsiniz. Yüzünüzün solgun görünmemesi içinse, pastel tonlardaki şapkalardan kaçmanızda fayda var.

Şapka seçiminde etkili diğer faktörler

Vücut şekliniz ve boyunuzun uzunluğu da doğru şapka seçimi için üzerinde durulması gereken bir nokta. Uzun boylu iseniz, kafanızı vücudunuz ile orantılı ve daha hacimli gösterecek şapkalar seçebilirsiniz. Geniş kenarlıklı şapkaların yanı sıra, kalpaklar ve kürk şapkalar da size en çok yakışacak şapka modelleri arasındadır.

Minyon bir yapıya sahipseniz, başınızı vücudunuza oranla çok büyük gösterecek şapkalardan uzak durmanızda fayda var. Şapka boyutunuza karar verirken, maksimum kenarlık genişliğinin omuzlarınız hizasında olmasına özen gösterin.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK