Bütçenize Dost Enerji Tasarrufu Önerileri

Bütçenize Dost Enerji Tasarrufu Önerileri

Dünyada var olan enerji ne yazık ki sınırsız değil. Bu doğal enerjiyi her gün biraz daha tüketiyor ve ona zarar veriyoruz. Günlük hayatımızda sürekli olarak kullandığımız cihazlarda elektrik tasarrufu yapmayı çoğu zaman unutuyoruz. Evde ve iş yerlerinde enerji tasarrufu yapmak için yapılabilecek birçok şey olduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat buna nereden başlayacağız sorusu kafaları karıştırmaya yetiyor.

Telefonunun şarjı uzun gitsin diye birçok kişi ekran parlaklığını minimum düzeyde tutar. Peki, bunu tüm evinizde ve iş yerinizde uygulamaya ne dersiniz?

Yaşam tarzınızda, evinizde ve iş hayatınızda yapacağınız birkaç basit değişiklik ile enerji tasarrufu yapmak çok kolay olacak. Size hem enerji hem de para tasarrufu sağlayacak tüm önerileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Enerji Tasarrufunu Evinizin Her Köşesinde Hissedin!

 • Yemeklerinizi yaparken fırın kullanmayı tercih ediyorsanız, ısıttığınız fırında birkaç yemek daha yapabilirsiniz.
 • Fırınınızın kapağını kullandıktan sonra açık bırakarak mutfağınızı fırınınızın ısısıyla daha sıcak bir hale getirebilir, fırında depolanan ısıyı verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.
 • Bulaşıkları durularken soğuk su kullanabilir ve makineye yerleştirmeden önce bulaşıklarda kalan yemek artıklarını fırça yardımıyla temizleyerek enerji tasarrufu elde edebilirsiniz.
 • Yemek ısıtmak için küçük tencereler tercih edebilirsiniz. Böylece daha az enerji harcayarak ısıtma işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.
 • Donmuş gıdalarınızı pişirmeden önce çözünmesini bekleyin.
 • Mikrodalga kullanımını arttırın. (Elektrikli ocak çok daha fazla enerji harcar.) Ocak kullanıyorsanız, pişirme süresini kısaltmak için tencerelerinizde kapak kullanabilirsiniz.
 • Termostatınızı sürekli açıp kapatmaktansa, ısınızı en düşükte tutarak daha fazla enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.
 • Kış mevsiminde kalın giyinerek ve yatağınıza ekstra battaniye ilavesi yaparak ısıyı yükseltebilirsiniz.
 • Mevsime uygun giyinerek ısıtıcı ve soğutucunuzun derecesini düşürebilirsiniz.
 • Kullanmadığınız odaların kapılarını kapatarak bulunduğunuz odanın daha sıcak olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Dairenize ısı yalıtımı yaptırarak ısınızı daha doğru kullanabilirsiniz.
 • Çamaşırlarınızı soğuk suda ya da en fazla 30 – 40 derecede yıkayarak hem para hem de enerji tasarrufu elde edebilirsiniz.
 • Yaz aylarında çamaşır makinenizin kurutma programını kullanmak yerine çamaşırlarınızı sıcak havadan yardım alarak kurutabilirsiniz.
 • Düzenli olarak kullanmadığınız tüm cihazların fişini çekmeyi unutmayın ve kullandığınız cihazların bekleme modunda olmadığından emin olun.
 • Çocuğunuzla enerji tasarrufunu destekleyecek oyunlar geliştirebilirsiniz. Örneğin; enerjinin boşa gittiği yerleri tespit ettirin, ışıkların kapalı olduğundan emin olmasını sağlayın ve elektronik cihazların bulunduğu yerleri göstermesini isteyin.
 • Bulaşık makineniz dolmadan çalıştırmayın ve ekonomi programında çalıştırmaya özen gösterin.

Enerjisa’nın #enerjinikoru kampanyası geleceğimizi korumaya ve enerji tasarrufu konusuna dikkat çekiyor. Enerjisa, enerjinikoru.com‘da kullanıcılara sunduğu tasarrufu modu sayesinde reklama tıklayan tüm kullanıcıları tasarruf modu uygulamasına davet ediyor. Kullanıcılar reklam alanı veya web sitesinde yer alan tasarruf butonuna tıklayarak bulundukları mecranın ekran parlaklığını optimum seviyeye düşürüp enerji tasarrufuna katılabiliyorlar. Enerjisa, tasarruf modu uygulamasıyla daha kampanya sonlanmadan uygulama ve kullanıcılar sayesinde ortalama 1 evin yaklaşık 2 aylık aydınlatma bedeli kadar tasarruf sağlanmıştır.

Bu uygulama sayesinde hem dijital reklamcılık alanında hem de sektörde fark yaratmış oldu. Unutmayın, hayatımızda yapacağımız küçücük bir değişiklik aslında dünya için kocaman bir iyileşmeye sebep olacak.

Gel sen de enerjini koru; çünkü güzel günler enerji ister! 

PAYLAŞ
Pazartesi sendroma girilir, alışveriş günü ilan edilir. Salı diyet bozulur ama kombinasyon yerindedir. Çarşamba hafta ortası, genel bir bakım mı yaptırılsa? Perşembe can sıkıntısı, Ceyda ne giymiş öyle? Cuma haftanın son günü ama dip boyası başa bela. Cumartesi Pazar neyse de; off Pazartesi ne giyilecek biri bize söylese ya! Dert etmeyin! Türkiye' nin ilk ve tek moda arama motoru hayatınızı kombine ediyor! Okuyanlar bu sezon yine çok konuşuluyor...

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK