Cildin 3 Büyük Düşmanı

Cildin 3 Büyük Düşmanı

Yaşlanmak, kadın erkek demeden hepimizin en büyük korkusu. Yaşlandığımızı belli eden, ilk olarak reaksiyon gösteren bölge ise elbette cildimiz. Kırışıklıklar, lekeler, sarkmalar ve renk değişimleri, yani cilt yaşlanması elimizden geldiğince geciktirmeye çalıştığımız negatif etkiler. Peki bu etkilere en çok neler sebep oluyor, bizi en çabuk neler yaşlandırıyor?

“Cilt yaşlanması”nın temel sebepleri

Güneş

Son dönemlerde farkındalığı arttırılsa dahi halen yeterince hassas olmadığımız bir konu güneş. Güneş ışınlarından korunmak sadece plaja gittiğinde aklına gelen insanlarız hepimiz, dürüst olalım. Ancak kışları dahi bu korumanın ihmal edilmemesi gerekiyor.

Buna ek olarak UVA ve UVB ışınlarının ikisine de aynı derecede etkili bir koruma kalkanı oluşturmak gerekli. Sadece genel toplumda akılda kalan ve detayı bilinmeden satın alınan ürünlerin faydasından çok zararı olduğu birkaç yıl sonra açıkça ortaya çıkıyor.

cilt bakımı 2

Nem Kaybı

Tıpkı güneş kremlerinin sadece yazın kullanılması gerektiği gibi cilt hakkında da yanlış ancak yıllardır süregelmiş rivayetler vardır. Bunlardan ilk akla geleni, yağlı ciltlerin nem ihtiyacı olmayışı bilgisidir. Her yaştaki ve her tipteki cildin neme ihtiyacı vardır, üstelik bu nem kaybı sadece su ile kazandırılması mümkün olmayan derecede fazladır.  Durum bu iken yağlı cilt sahiplerinin nem kaybının farkında olmamaları daha büyük sorunlara yol açabilir. Bu nedenle ister kuru, ister yağlı olsun; her cilt tipi kendine uygun nemlendiriciyi belirleyip günlük bakım rutinine eklemeli!

Yanlış Beslenme

Vücudunuzu ve cildinizi sağlıklı tutmak için kullandığınız tüm kozmetikleri, beslenme yoluyla da cildinize kazandırabileceğinizi biliyor muydunuz? Özellikle son zamanlarda cilt problemleri için ortaya çıkan kapsül gıda takviyelerini görmüşsünüzdür. Bir nevi gastro-kozmetik olarak adlandırabileceğimiz bu ürünlerin başarıları henüz kanıtlanmış noktada değil.

Ancak düzenli uyku, kafein kontrolü ve metabolizma ihtiyaçlarına yönelik (demir, vitamin eksiklikleri gibi konularda özel tıbbi destek de alarak) beslenmenin sizi en az kremler kadar ışıldatacağına eminiz!  Unutmayın uykusuzluk, dehidrasyon, yetersiz sebze alımı sadece cildinizi değil, tüm iç organlarınızı da zorlayan gelişmeler.  Ortadan kalktıkları halde çoğu cilt probleminin yanı sıra yaşlanma etkilerinin de azalacağı çok açık.

cilt bakımı 3

Tüm bu düşmanlar bu kadar açık ve karşımızdayken kremlere yüzlerce lira vermek sadece tüketim amacı taşıyor aslında. Şimdi yanınıza güzel bir bardak su, bir tabak meyve alın ve bu gece erken yatın! Çünkü hem siz, hem de cildiniz bunu çok uzun zamandır hak ediyor 🙂

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK