Daha Verimli Çalışmanın Yolları

Daha Verimli Çalışmanın Yolları

Üretkenlik, planlama ve planlarınızı uygulama yolunca gösterdiğiniz çabaların birleşimidir.  Verimli çalışmak, üretkenliğinizi ve dolayısıyla aldığınız sonuçları arttıran bir etkendir. Çünkü daha çok sonuç alabilmek için ya daha çok çalışmak ya da akıllı çalışmak gerekir.

Her an, her koşulda ve her mekanda verimli çalışmanız mümkün olmayabilir. Ne var ki, gerçekten istediğinizde, uygulayacağınız belirli yöntemlerle verimliliğinizi arttırmanız mümkün.

Peki, nedir bu yöntemler?

Liste yapın.

Çalışırken, önünüzü görmek adına, günlük, haftalık ve hatta aylık yapılacaklar listesi hazırlayın. Listenizi yaparken, önemli olan noktanın listenizin çok maddeli değil, az ama öz maddeli olmasını aklınızdan çıkarmayın. Çünkü çok maddeli listeler, kafanızın karışmasına ve gözünüzün korkmasına sebep olabilir.

Planlayın.

Zamanınızı doğru kullanmak, üretkenliğinizi ve verimli çalışmanızı olumlu etkileyecektir.

Yapılacaklar listenizi hazırladıktan sonra, yapmanız gereken her iş için belirli bir zaman dilimi atayın. Böylelikle, işlerinizi teslim vaktini geçirmeden tamamlayabilirsiniz.

Planlarınızı oluştururken, çok uzun zaman alacağını düşündüğünüz işlerinizi küçük parçalara ayırın ve öncelik sıralaması yapın.

En zor/önemli işten başlayın.

Güne başlarken ve enerjiniz en yüksekken; yapmanız gereken en zor ve önemli işleri tamamlayın. Böylelikle, kalan işlerinizi keyifle yapabilirsiniz.

Odaklanın.

Aynı anda birden fazla iş yapmak yerine,  yaptığınız işe odaklanın.  Multitasking, işlerinizi daha kısa sürede hallettiğiniz hissini yaratıyor olsa da, daha çabuk yorulmanıza ve verimliliğinizin azalmasına neden olur.

verimli çalışmanın yolları (2)

Dikkat dağıtıcı etkenlerden kurtulun.

Yaptığınız işe odaklanabilmek için, çevrenizdeki tüm dikkat dağıtıcı etmenlerden kurtulun. Mesajlaşma seslerinizi, bildirimlerinizi susturun ve kendinize huzurlu bir çalışma ortamı yaratın.

Ertelemeyin ve harekete geçin.

“Başlamak, bitirmenin yarısıdır” derler. Çünkü bazen “başlamak” yapacağınız işin en zor kısmıdır.

İşlerinizi ertelediğinizde, işler gözünüzde büyümeye devam edecek. Bu nedenle bahaneler bulmaktan vazgeçin ve harekete geçin.

Ara verin.

Fiziksel ya da zihinsel olarak tükenmek, daha uzun sürede daha az iş çıkarmanızın sebeplerinden biri olabilir. Bu nedenle bu aşamaya gelmeden, planlarınıza göre belirli işleri tamamladıkça ara verin ve dinlenin.

Kendinizi ödüllendirin.

Ödüller, en büyük motivasyon kaynaklarından biridir.  Tamamlamanın verdiği hazzın yanında küçük bir ödülün mutluluğu da bir sonraki işinize daha istekli başlamanıza ve daha verimli çalışmanıza yardımcı olacaktır.

Verimlilik arttırıcılardan faydalanın.

Çalışırken, verimliliğinizi arttırdığına inandığınız uygulamaları kullanmaktan çekinmeyin. Evernote, Pocket, Dropbox, Lastpass gibi uygulamalarla küçük gibi görünen işleri daha kısa sürede çözün ki, asıl yapmanız gereken şeylere vakit kalsın.

BKM Express kullanın.

Online ödeme ve para gönderme konusunda güvenli ve basit çözümler sunan BKM Express’in neden listemizde olduğunu merak ediyor olabilirsiniz.

İnternet üzerinden kart bilginizi paylaşmadan, en hızlı ve en güvenli şekilde alışveriş yapmanıza, herhangi bir telefon ya da kart numarasına para göndermenize yardımcı olan BKM Express, online ve mobil alışverişlerinizde de yanınızda.

Kart bilgilerinizi 1 kez girdikten sonra, sadece BKM Express kullanıcı adı ve şifreniz ile alışverişinizi tamamlamanıza olanak sağlayan uygulama, tüm bu işlemlerinizi kısa sürede tamamlamanızı sağlarken, zamanınızı doğru kullanmanıza da yardımcı olacak.

PAYLAŞ
Pazartesi sendroma girilir, alışveriş günü ilan edilir. Salı diyet bozulur ama kombinasyon yerindedir. Çarşamba hafta ortası, genel bir bakım mı yaptırılsa? Perşembe can sıkıntısı, Ceyda ne giymiş öyle? Cuma haftanın son günü ama dip boyası başa bela. Cumartesi Pazar neyse de; off Pazartesi ne giyilecek biri bize söylese ya! Dert etmeyin! Türkiye' nin ilk ve tek moda arama motoru hayatınızı kombine ediyor! Okuyanlar bu sezon yine çok konuşuluyor...

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK