Derin Dondurucu Seçimi Yaparken Dikkat Edilecek 5 Önemli Detay

Derin Dondurucu Seçimi Yaparken Dikkat Edilecek 5 Önemli Detay

Herkesin bağımsız bir dondurucuya ihtiyacı olmasa da, vazgeçilmez olduğu birçok durum vardır. Buzdolabımıza sığdıramadığımız birçok yiyeceklerimiz olmaktadır. Bunlardan en önemlisi kışlık yiyeceklerimizi buzdolaplarımıza sığdıramayabiliriz. Bu durumda derin dondurucuların önemi oldukça büyük oluyor. Yeni bir dondurucu alırken dikkat etmemiz gereken 5 faktörü sizlerle paylaşıyoruz.

Dikey ve Göğüs

İki çeşit dondurucu var; göğüs ve dik. Göğüs derin dondurucular dikmelerden daha küçük bir alana sahiptir. Ancak hantal gıdaları saklamak için hala daha geniş alanlar sunarlar. Tam dolu bir göğüs dondurucuda, bazen ilk katman öğesinin altındaki öğenin ne olduğunu görmek zor. Bazı modeller organizasyona yardımcı olması için kutuları veya bölücüleri içerir.

Düdüklü dondurucular standart bir buzdolabına benzer. İç raflar ve kapı saklama alanlarına sahiptir, böylece eşyalar kolayca açılabilir ve kapıyı açtığınızda görülebilir.

Dikey Derin Dondurucu Modeli

Yatay Derin Dondurucu Modeli

 

Boyut

Dondurucuların her ikisini de küçük beş ya da altı kübik feetden 20 kübik feet depolama alanından fazla alana kadar geniş bir yelpazede bulacaksınız. Mevcut bir dondurucuyu değiştiriyorsanız, sizin için çalıştık boyut olup olmadığını veya yukarı veya aşağı ayarlamanız gerekip gerekmediğini biliyorsunuzdur. Bu ilk dondurucunuzsa, dondurucu boyutunu hesaplamak için endüstrinin kullandığı formüller vardır. Sizin için doğru boyu bulmak için, evinizdeki kişi sayısını 1.5 cubic feet ile çarpın. Akılda tutmak için başka bir formül, bir metre kare alanın yaklaşık 35 kilo yiyecek depolayabilmesi.

Alışveriş yaparken gördüğünüz modellerde depolamayı planladığınız şeyi görselleştirmeye çalışın. Ayrıca, derin dondurucuda mevcut yer alanının miktarını göz önünde bulundurun, bütçenizle dengeleyin. Genel olarak, ünite ne kadar büyükse, fiyat o kadar yüksek olur.

Enerji verimliliği

Çoğu ev aleti gibi, üreticiler dondurucuları son yıllarda daha fazla enerji verimli hale getirdi. Alışveriş yaparken, cihazın üzerindeki Enerji Kılavuzu etiketine bakarak enerji maliyetlerini karşılaştırın; bu, dondurucuyu çalıştırmak için tahmini maliyeti gösterecektir. Benzer aletleri birbirleriyle karşılaştırdığınızdan emin olun.

Energy Star cihazları standart modellere göre en az yüzde 10 daha verimli. Energy Star, enerji verimliliği için dondurucular da dahil olmak üzere ürünleri değerlendiren gönüllü bir Çevre Koruma Ajansı programıdır. Hedef, çevrenin korunmasına yardımcı olurken tüketici kaynaklarının enerji maliyetlerinden tasarruf edilmesidir.

Genelde, göğüs dondurucuları dikey enerjiden daha az enerji kullanır, çünkü dondurucuyu açtığınızda soğuk hava kaçmaz. Ayrıca göğüs modellerinin çoğu, ünitenin elle çözdürülmesine dayanır ve otomatik buz çözme işleminden daha az elektrik gerektirir. Manuel defrost modeli seçerseniz, bakıma ayak uydurmaya dikkat edin. Buz tabakası birimin enerji verimliliğini etkileyecektir.

Ek özellikler

Otomatik buz özülmesine ek olarak, derin dondurucuda bulabileceğiniz birçok kullanışlı özellik bulunmaktadır:

  • İç ışık
  • Emniyet kilitleri
  • Uygun raflar
  • Kullanımı kolay kontroller
  • Hızlı dondurma özelliği
  • Manuel defrost ünitelerinde kolay erişilebilir drenaj
  • Açılış lambası (Dondurucunun kapıyı açmaya gerek kalmadan çalıştığını size bildirir.)
  • Yüksek sıcaklık alarmı (Ünite içindeki sıcaklık yükselmeye başlarsa sizi uyarır.)

Yer

Tıpkı bir buzdolabı alırken yapacağınız gibi, dondurucu için aldığınız alanı ölçtüğünüzden emin olun. Ayrıca, kapıların ve diğer pasajların dondurucuyu barındıracak kadar geniş olduğundan emin olun. Cihazın ayak izine ek olarak, ünitenin etrafında düzgün hava dolaşımı sağlamak için kenarlardaki ve arkadaki üç inçlik bir alanda figürünüz. Göğüs dondurucular menteşeli bir tezgaha sahiptir, bu nedenle kapıyı tamamen açmak için dondurucunun üzerinde yeterli alana sahip olmanız gerekir.

Üreticilerin çoğu, donmanın altında veya yaklaşık 110 derecenin üzerine çıkmayacak olan alanı dondurucuya yerleştirmenizi önerir. Bu geniş bir yelpazede, ancak dondurucuyu garajda veya kulübede tutmayı planlıyorsanız, bu önerileri aklınızda bulundurun.

Bir dondurucuya karar verdikten ve ayarladıktan sonra, donmuş gıdaları depolamak için iyi bir sıcaklık olan sıcaklığı 0 dereceye ayarlayın. Dondurucuya, içinde yiyecek saklayabilmeniz için önce güvenli bir sıcaklığa erişebilmenizi sağlayan soğutma süresi vardır. Bu bilgiyi dondurucuyla birlikte verilen kılavuzda bulacaksınız. Hangi model seçerseniz edilsin, optimum verimliliği sağlamak için onu iyi çalışır durumda tutmaya dikkat edin.

Aradığınız tüm derin dondurucu modellerini MediaMarkt sitesinden veya mağazalarından inceleyebilir, satın alabilirsiniz. Keyifli alışverişler dileriz.

PAYLAŞ
Pazartesi sendroma girilir, alışveriş günü ilan edilir. Salı diyet bozulur ama kombinasyon yerindedir. Çarşamba hafta ortası, genel bir bakım mı yaptırılsa? Perşembe can sıkıntısı, Ceyda ne giymiş öyle? Cuma haftanın son günü ama dip boyası başa bela. Cumartesi Pazar neyse de; off Pazartesi ne giyilecek biri bize söylese ya! Dert etmeyin! Türkiye' nin ilk ve tek moda arama motoru hayatınızı kombine ediyor! Okuyanlar bu sezon yine çok konuşuluyor...

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK