Diva Pırlanta’dan Pırlanta Seçimi

Diva Pırlanta’dan Pırlanta Seçimi

Günümüzde artık evlenme teklifleri pırlanta yüzük olmadan teklif edilemez hale geldi. Pırlantanın elmasın dayanıklılığı ve oluşmasının binlerce yıl sürmesinden dolayı sonsuzluğu ve bağlılığı temsil ettiği düşünüldüğü için evlenme teklifleri bu vaatlerle verilen bir tektaş pırlanta ile taçlandırılır.

Pırlanta nedir?

Doğada elmas olarak bulunan pırlanta aslında bir elmasın işlenmesinde kullanılan bir tekniktir. Bilinen en sert maddelerden biri olduğu değerli bir taştır ve bu yönüyle endüstride de kullanılır. En çok Ekvator bölgesine paralel güney bölgelerinde çıkar.

Pırlantanın sınıflandırılması ve fiyatlandırılması konusunda 4C kuralı uygulanır. Kesimi, karatı, berraklığı ve rengine göre fiyat belirleyen bu teknik, aynı ağırlıktaki iki pırlantanın arasında fiyat farkı bulunmasının temel nedenidir.

En önemli kısım olan kesim insan elinden kaynaklanan tek özelliğidir. Hem pırlantanın ışığı yansıtma gücünü belirler hem de pırlantanın şeklini belirler. Bu her şeklin belirli bir anlamı vardır. Örneğin yuvarlak pırlantalar aileye bağlılığı öne çıkarırken, damla şekilli modeller nazik ve saygılı olmayı belirtiyor.

Pırlantanın ağırlığına göre belirlenen karat, yaklaşık 200 miligramlık bir ağırlık ölçütüdür. Taşın ağırlığı ve büyüklüğü arasındaki fark burada ortaya çıkmaktadır; çünkü yoğunluk farkına göre belli olur pırlantanın değeri. Pek çok pırlantada karbon elementinin bıraktığı izler vardır. Bu taşın berraklığını belirleyen temel ölçüttür. Bu izler azaldıkça berraklık artacak, bu da fiyatın artmasına neden olacaktır. Aynı şekilde, pırlantanın sarılığına göre ölçülen renk özelliğinde de pırlanta değerini renksizleştikçe arttırmaktadır.

diva pırlanta altın tektaş diva-pirlanta-altin-yuzuk-DS010012-210x210

Pırlanta tektaş nasıl seçilir?

Pırlanta alışverişine çıkmadan önce bütçeyi belirlemek önemli çünkü pırlanta fiyatları 400 TL’den 25.000 TL’ye kadar artabilmektedir. Bütçeye göre istenilen özellikleri belirlemek, sonrasında tatsız sürprizlerle karşılaşmamak için önemlidir. Taşın boyutunu arttırmak için bazı firmalar berraklığından ve renginden kısmaktadır ama bütçeyi 4C’nin hepsinin ortasına göre ayarlayabilmek tektaş pırlanta almanın en önemli detayıdır.

Pırlantanızı uygun fiyatlı ve kaliteli modeller arasından tercih etmek istiyorsanız aradığınız adres www.divapirlanta.com olacaktır. Kaliteli ve güvenli alışveriş sunan sitede pek çok model arasından beğendiğinizi güvenle seçebilirsiniz.

PAYLAŞ
Pazartesi sendroma girilir, alışveriş günü ilan edilir. Salı diyet bozulur ama kombinasyon yerindedir. Çarşamba hafta ortası, genel bir bakım mı yaptırılsa? Perşembe can sıkıntısı, Ceyda ne giymiş öyle? Cuma haftanın son günü ama dip boyası başa bela. Cumartesi Pazar neyse de; off Pazartesi ne giyilecek biri bize söylese ya! Dert etmeyin! Türkiye' nin ilk ve tek moda arama motoru hayatınızı kombine ediyor! Okuyanlar bu sezon yine çok konuşuluyor...

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK