Doğru Diyet İle Sağlıklı Zayıflayın

Doğru Diyet İle Sağlıklı Zayıflayın

Sevgili okurlar, havalar  ısınmaya başlayınca herkesi tatlı bir zayıflama telaşı saracak. Bunun nedeni kış aylarında fazla tüketilen şekerli ve hamurlu yiyecekler ve bizi sarıp sarmalayan kışlıkların yerini ince ve kiloları ortaya çıkaran kıyafetlerin alması. Ancak  kilolardan kurtulmak uğruna sağlığımızı bozacak hatalar yapmamak elimizde, işte en sık rastlanan diyet yanlışları:

Doğru Diyet ve Sağlıklı Zayıflama

Ekmek-pilav-makarna-patates şişmanlatır: YANLIŞ

Günlük enerji ihtiyacımızın çok büyük bir kısmını ( %50-60) bu besinlerden ( karbonhidratlardan )  alırız . Aslında tek başına hiçbir yiyeceğin şişmanlatıcı veya zayıflatıcı etkisi yoktur. Besinlerin tüketilen miktarları, hangi diğer yiyecekler ile birlikte tüketildiği ve pişirme yöntemi fazla kalori almanıza ve dolayısıyla da şişmanlamanıza yol açar. Ayrıca bu besinler sinir sistemi için çok önemli olan  B vitaminleri açısından da oldukça zengindir. B vitamini eksikliğinde halsizlik, yorgunluk, dikkat eksikliği, konsantrasyon eksikliği, baş dönmesi sinirlilik görülebilir. Bu nedenle her öğünde mutlaka 1 dilim ekmek veya az miktarda pilav – makarna – çorba tüketmek gerekir .

Kepekli ekmek ve light ürünler zayıflatır: YANLIŞ

Kepekli ekmek ile beyaz ekmek arasında kalori farkı hemen hemen yoktur. Aralarındaki farklılık kepekli ekmeğin daha az rafine edilmesi yani kepeğinin korunmasıdır. Buda kan şekerini yavaş yükseltip yavaş düşürmesine neden olur böylece uzun süre tokluk sağlar, kan şekerini düzenler. Light ürünler mucizeler yaratmaz tam tersi eğer düşük kalori aldığınızı düşünerek fazla miktarda light ürün yerseniz kilo bile alabilirsiniz. Üstelik bu ürünlerde şeker kısıtlanırken  yağ ve tatlandırıcı oranı nispeten yüksektir buda uzun dönemde sağlık riskleri oluşturabilir.

Diyet yaparken karbonhidratlar ve proteinler karıştırılmaz: YANLIŞ

Her şeyden önce bunu yapmak zaten imkansızdır , doğaya aykırıdır çünkü zaten bir çok besinde ( örneğin süt-yoğurt-ekmek-makarna-buğday-kurubaklagiller vs ) hem protein hem de karbonhidrat bir arada bulunmaktadır. Bazı öğünlerde protein ağırlıklı bazı öğünlerde ise sebze ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmek uygulanabilir ancak tamamen ayırmak söz konusu değildir.

Sıvı yağlar kilo yapmaz: YANLIŞ

Bu inanış da ne yazık ki doğru değildir. Sıvı yada katı her 1 gr yağ 9 kalorilik enerji verir. Zeytinyağı ve fındık yağı ( omega-9 kaynağı) , mısırözü ve ayçiçeği yağı ( omega-6 kaynağı) gibi sıvı yağlar kalp damar sağlığını korur. Soya yağı ve kanola yağı ( omega-3 kaynağı) bağışıklık sitemini destekler. Ancak unutulmamalıdır ki çeşidi ne olursa olsun yağlar enerji içeriği en yüksek ve depolanan besin öğeleridir.

Sıcak veya ılık limonlu-sirkeli su içmek zayıflatır: YANLIŞ

Suyun ısısının zayıflamaya herhangi bir etkisi yoktur. Su ne kadar sıcaksa o kadar yağ kaybedilmez. Ancak aç karnına alına ılık su sindirim sistemini rahatlatır, kabızlığı önlemeye yardımcı olur. Suyun içerisine katılan limonun veya sirkenin metabolizma hızını artırıcı etkisi  yoktur.

Sağlıklı ve kalıcı zayıflamanın yolu az az ve sık sık yemek, egzersiz yapmak , yeterli miktarda protein (et-tavuk-balık-yumurta-peynir-süt-yoğurt), karbonhidrat (ekmek-pilav-makarna-çorba) sebze, meyve ve lifli besin tüketmek, günde en az 2-2.5 litre (8-10 su bardağı) su içmek, çok düşük kalorili diyetleri yapmamaktan geçer.

Sağlıklı zayıflamak, zayıflarken kas ve su kaybetmeden yağ kaybetmek, halsizlik – yorgunluk – dikkat eksikliği yaşamamak için mutlaka diyetisyen eşliğinde zayıflayın. Hayat tarzınıza, yaşınıza ve cinsiyetinize uygun sağlıklı diyet programlarıyla zayıflamanızı öneriyor sağlıklı, mutlu ve zinde bir vücutla bahara merhaba demenizi diliyorum…

PAYLAŞ
Almanya doğumlu olan Yekbu Köseoğlu, Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunudur.2006 yılından itibaren kendi kurduğu Soleste Beslenme Ve Diyet Danışmanlığı’nın Etiler’de bulunan merkezinde klinik diyetisyen olarak mesleğine devam etmektedir.

3 YORUMLAR

  1. Şimdi bunları yemek yanlış değilmiş diye abartırlar sonra su içsem yarıyor derler 🙂 Az ama sık sık yiyin hanımlar beyler

BİR CEVAP BIRAK