E-Ticaret Performans: SEO ve SEM Neden Birlikte Kullanılmalıdır?

E-Ticaret Performans: SEO ve SEM Neden Birlikte Kullanılmalıdır?

Pazarlama söz konusu olduğunda yatırım getirisi elde etmek isteyen çevrim içi perakendecilerin sürekli olarak müşterilerin önünde yer alması bir zorunluluktur. Fakat, çevrim içi kullanıcıların günden güne yükselmesi nedeniyle bu perakendecilerin çoklu yönlü yaklaşımlara açık olması önemini yükseltmektedir.

SEM (Search Engine Marketing – Arama Motoru Pazarlamacılığı) ve SEO (Search Engine Optimization – Arama Motoru Optimizasyonu), her ne kadar birbirine yakın çalışmalar grubunu oluştursalar bile belirgin farklılıkları bulunmaktadır. Arama motorlarındaki sıralamalar aracılığıyla görünürlüğü yükseltmek ise iki çalışmanın da ortak hedefidir.

sem

SEM bir tür tıklama başına ödeme hizmetidir. SEO ise sıralamayı organik olarak yükseltmek için çalışmalardır ve arama sonuçlarına yönelik ödemelerle bir bağlantısı yoktur. Ancak, son dönemlerde yapılan bir çok araştırmanın sunduğu sonuçlara bakılacak olursa tıklanma oranlarındaki yükselişlerin incelemesi doğrultusunda ücretli aramaya yönelik stratejilerin geliştiğini söyleyebilirsiniz.

Perakendecilerin çoğu paralarını doğrudan SEM çalışmalarına veya SEO çalışmalarına yatırmalı mıdır? Bu çalışma gruplarını yakından inceleyerek cevabımızı bulabiliriz.

E-Ticaret Perakendecileri Neden SEM Kullanmalıdır?

Hızlı Sonuçlar

SEM çalışmaları içe sonuçlar çok hızlı bir biçimde elde edilebilir. Elbette bunun için AdWords arayüzünde bir takım değişiklikler yapmanız gerekir. Bunlar yapıldıktan sonra sonuçlara anında ulaşılabilir. Diğer taraftan SEO çalışmaları ise uzun vadeli stratejilerle alakalıdır ve sonuç verebilmesi için zamana ihtiyaç vardır.

seo-sem-neden-birlikte-kullanilmali

Dönüşüm Oranlarının Yüksekliği

Yapılan birçok araştırma tıklama başına ödeme çalışmalarının dönüşüm oranları açısından muazzam bir fırsat olduğunu göstermektedir. Ücretli aramalar dönüşüm kazandırma söz konusu olduğunda arama motorlarından elde edilen tıklama oranlarından çok daha etkilidirler.

Görünürlükte Doğrudan Kontrol

SEO çalışmalarına yoğun çaba harcansa ve her şey doğru yapılsa bile arama motorları sonuç sayfasında en üst sıralarda yer alınacağının bir garantisi yoktur. Benzer şeyi tıklama başına ödeme yoluyla uygulanan ücretli arama kampanyaları için söylemek söz konusu değildir. Teklif verme, arama motoru görünürlüğünü yükseltme açısından kritik öneme sahip olduğu için bütçeniz olduğu için görünürlüğü iyileştirebilirsiniz.

Düşük Web Site Optimizasyonu

Her ne kadar iyi web site yapısı tıklama başına ödeme sıralamalarında önemli bir yere sahip olsalar bile kritik öneme sahip değildirler. SEO çalışmaları açısından ise website yapısının oldukça iyi olması ve içeriklerin sonuç alınabilecek şekilde oluşturulması gerekir.

SEM’in Yanında SEO Çalışmalarına Yer Vermelisiniz

Etrafta çevrim içi perakendecileri ücretli aramaya yönlendirecek pek çok argüman olsa bile SEO çalışmalarını SEM çalışmalarının yanında kullanmak onlar için en iyi verimin alınmasını sağlamaktadır.

Doğrudan Ek Ücretin Olmaması

Zaman ve çaba dışında SEO çalışmaları herhangi bir doğrudan ek ücret olmadan sonuç elde etmenizi sağlar. SEM çalışmaları ise biraz daha farklıdır çünkü çalışmaların merkezinde rekabetçi anahtar kelimeler için yatırım yapmak vardır.

Organik Sonuçların Tıklanma Oranı

Yapılan araştırmalar organik sonuçların ücretli arama sonuçlarına göre 8.5 kat daha fazla tıklandığını göstermektedir. Bu nedenle organik sonuçlar, ücretli arama sonuçlarına göre önemini korumaktadır.

Marka Bilinirliğinin Yükseltilmesi

Organik sonuçlar daha fazla tıklandığı için mantıklı olan herkes SEO stratejilerine yatırım yapmayı tercih edecektir. Nitekim bu çalışmaların bir diğer önemli avantajı marka bilinirliğine katkı sağlamasıdır. Hem ücretli arama sonuçlarında kendinize yer bulabilmeniz hem de bunu organik sonuçlarla desteklemeniz marka bilinirliğini olağanüstü derecede yükseltecektir. Zaman içerisinde marka bilinirliği yükseldikçe müşterileriniz size daha fazla güvenecektir.

Uzun Vadeli Strateji

Web sitenizi arama motorları için en uygun bir biçimde optimize etmek zaman ve çaba gerektirecektir. Fakat uzun vadede bu size düzenli olarak trafik sağlayacaktır. Elbette, güncel yazılar ve içeriklerle sitenizi yeni tutmaya çalışmalı ve arama motorlarından ceza almamaya özen göstermelisiniz.

Gördüğünüz gibi SEO ve SEM çalışmalarının farklı farklı avantajları bulunmaktadır. Bu çalışmaların sadece birine yatırım yapmak uygun bir strateji yöntemi değildir. Bir çevrim içi perakendeci olarak her ikisini de uygulama çalışmalısınız.

Yeni işletmeler için SEM hızlı bir şekilde marka bilinirliğini yükseltecektir. Web siteniz SEO çalışmalarıyla güçlendirilirken SEM çalışmalarına yoğun miktarda yatırım yapmak en ideal stratejiler arasında yer alır. Daha sonraki süreçlerde ise yatırımlarınızı dengeli bir biçimde dağıtmayı düşünerek hareket etmelisiniz.

PAYLAŞ
Dijital pazarlama ajansı @sitedestek ve Türkiye'nin en büyük çanta mağazası @cantabucom kurucu ortağı. Neyi yapıp yapamayacağınızı en iyi siz bilirsiniz. İnanın ve başlayın. ayhankaraman.com

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK