E-Ticaret Sitelerine Yol Gösterecek 11 Altın Kural

E-Ticaret Sitelerine Yol Gösterecek 11 Altın Kural

İnternetin hayatımıza girmesiyle başlı başına bir sektör haline gelen e-ticaret, girişimcileri de en çok heyecanlandıran sektörlerden biri. İnternet kullanımı, ödeme sistemleri ve lojistik olanaklar sektörün büyümesinde büyük rol oynarken, Türkiye bugün dünyanın en kalabalık 6. internet nüfusuna sahip.

Sektör büyürken, küçük firmaların, tasarımcıların ve yeni fikirlere sahip girişimci ruhların kendi e-ticaret sitesini kurmasını sağlayan sistemler de çoğaldı.

Diyelim ki kendi e-ticaret sitenizi kurdunuz; sitenize kullanıcı çekmek, kullanıcılarınızı arttırmak ve adından söz ettiren yerel/küresel bir marka olma yolunda atmanız gereken adımlar neler?

1. Alan adınızı doğru seçin

Seçeceğiniz alan adının yapacağınız işle doğrudan bağlantılı ve konuya odaklı olmasına özen gösterin. Sitenize kullanıcı çekebilmek ve akılda kalabilmek için, direk yapacağınız işle bağlantılı bir alan adına sahip olamıyorsanız, akılda basit çağrışımlar yapacak bir isim tercih edin.

Site isminin/alan adınızın kısa olması şart değil, ancak pratik olmakta fayda var. 🙂

2. Tasarımın kullanıcıya satışa yönlendiren en önemli adımlardan biri olduğunu aklınızdan çıkarmayın

Sitenizin tasarımı, kullanıcılarınızın sitenizde kalmasını ve sizden alışveriş yapmasını belirleyen en önemli etkenlerden biri. Bu nedenle tasarımınız; kullanıcıların ulaşmak istediği sonuca en kısa yoldan, ulaşmasını sağlayacak, sadelik ve kullanıcı deneyimi gibi belirli kriter ve ölçümlere uygun olmalı. Ürün listeleme ve ürün detay sayfalarınız kullanıcıyı satışa yönlendirmeli.

Örneğin; ürün görselinin solda olması, arama çubuğunun sayfanın üst orta bölümünde yer alması gibi.

Küçük bir ipucu: Header ve footer alanlarında kontrast renkler kullanmak sitenizi boyutlandırır.

3. Sitenizin altyapısına yatırım yapın

Altyapı ve sunucu harcamaları siteniz için yapmanız gereken belki de en büyük yatırım. Kullanıcı sayınızın artmasını hedeflediğinizi varsayarsak, altyapınızı da doğru ölçekte geliştirmelisiniz ki kullanıcılarınıza güvenli, hızlı ve tatmin edici bir hizmet sunabilin. Online alışveriş yapanların %79’unun gereğinden yavaş yüklenen bir siteden daha az alışveriş yapma eğiliminde olduğunu unutmayın.

İpucu: Altyapınız ne kadar iyiyse, sitenize organik kullanıcı çekmenizi sağlayan SEO’nuz da o kadar iyi olacaktır.

4. Kullanıcılarınıza ürününüzü doğru gösterin

Kullanıcılarınıza doğru ürünü sunun ve yanlış ürün göndermekten sakının. Kullanıcının aradığı ürüne en kolay yoldan ulaşmasını sağlayacak filtreleme seçenekleri sunun. Örneğin tekstil ürünleri satan bir e-ticaret sitesiyseniz, ürünleriniz için beden tablosu oluşturmayı ihmal etmeyin. Ürün fotoğraflarını, kullanıcının ürünü bir mağazada gördüğü gibi görmesini sağlayacak şekilde çekin.

Ürün detay sayfanızda kullanıcılarınızın satın alma sürecini etkileyecek tüm bilgilerin yer almasına özen gösterin. Kullanıcılarınızın ürünü doğru görmesi ve beklentilerini bu yönde şekillendirmesi iade oranınızı düşürecektir.

vitringez indirim kuponları

5. İndirim ve kupon seçenekleriyle satın almayı teşvik edin

E-ticaret sitenizin sunduğu fırsat ve avantajlarla takip edilmesi gereken bir site olduğu imajını yaratın ve bunu sağlayın. Hedef kitlenizin ilgisini çekecek, etkili kampanyalar yapın.

Etkili sosyal medya kullanımı ve doğru kampanyalar, sitenize yeni kullanıcılar çekmenin en masrafsız ve kolay yollarından biridir.

İpucu: Ücretsiz kargo seçeneği, kullanıcılarınızın sepet tutarını arttırmasında önemli rol oynar.

6. Müşteri ilişkilerine önem verin

Kullanıcılarınıza, ekranın diğer tarafından samimiyetinizi ve güler yüzlü hizmetinizi hissettirecek bir müşteri ilişkileri ekibi kurun. Ekibinizin, firmanızın değil, kullanıcılarınızın yanında olduğunu kullanıcılarınıza hissettirin.

Telefon ve e-posta ile gelen destek taleplerine kısa sürede yanıt verin. İade ve iptal işlemlerine ekstra güler yüzlü olun.

Sosyal mecraları aktif kullanın ve kullanıcılarınızın taleplerine yanıt verin.

7. Lojistik harcamalarından çekinmeyin

Lojistik, teslimat ve iade, e-ticaret sitelerinin ayakta kalmasını sağlayan en önemli kalemler arasında yer alıyor.

Ürün teslimini mümkün olan en kısa süre içerisinde gerçekleştirmeye özen gösterin. Kullanıcılarınıza ürününüzü doğru sunmanın yanı sıra doğru ürünü gönderin. Stok bilginizi kullanıcılarınızdan gizlemeyin.

Satın alım, iade ve iptallerde, kullanıcılarınıza arka tarafta ne kadar büyük ve detaylı bir iş yapıldığını hissettirmeyin ve hızlı olun.

8. Ödeme işlemini kolaylaştırın

Ödeme sayfanızın hızlı ve pratik olmasına özen gösterin. Kullanıcılarınızın tüm işlemi tek sayfada bitirmesini sağlayın ve güven verin.

Kredi kartı ile ödemenin yanı sıra, havale, kapıda ödeme, sanal kartla ödeme seçenekleri sunun ve PayPal, İninal, BKM Express gibi ödemeyi kolaylaştıran seçenekleri de kullanıcının tercihine sunun.

9. Gizlilik ve güvenliğe önem verin

Sitenizde mutlaka SSL sertifikası olmalı. E-ticaret sitenizin güvenliğini arttırmak için güvenlik yazılım kuruluşlarıyla ortaklıklar kurun. Kredi kartı ile ödemelerde 3D Secure sistemini kurun.

10. Sitenizi mobil ile uyumlu hale getirin

Her şeyin mobile doğru bir geçiş yaşadığı çağımızda mobil öngörüsü önemli. Web sitenizin mobil kanallardan da kolay ulaşabilir olmasını sağlayın. Tasarımınızın mobil aygıtlarla uyumlu olmasına özen gösterin.

11. Hedef kitlenize kişiselleştirme seçenekleri sunun

Her şey gibi internet sektörü de kişisele doğru kayıyor. Sitenizin, farklı kullanıcılara hitap edecek farklı özellikleriyle kişiye özel bir hizmet sunmasını sağlayın.

Unutmayın, e-ticaret müşterileri kendisini yakından tanıyan, alışveriş alışkanlıklarını takip eden ve kendisine bu doğrultuda tavsiyeler sunan siteleri tercih ediyorlar.

Bu yazı Ümit Öncel önderliğinde çıkarılan sektörümüzün dergisi E-ticaret Çağı’nın Mart 2016 sayısında yayınlanmıştır.

PAYLAŞ
Vitringez.com kurucu ortağı, ödüllü global blogger, moda aşığı.... Tüm hayalleri gerçekleştirmek mümkün, sadece inanın ve tutkuyla çalışın :)

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK