E-ticaret Siteniz İçin 7 Adımda Blog Açın

E-ticaret Siteniz İçin 7 Adımda Blog Açın

Küçük, orta ya da büyük ölçekte e-ticaret işinde iseniz siteniz için bir blog açmanın faydası yadsınamaz şekilde büyüktür. Bloglar var olan ve olası müşteri kitleniz ile iletişiminizi sağlar, sattığınız ürünlerin ya da verdiğiniz hizmetlerin tanınmasına ve doğru algılanmasına yardımcı olur. Biraz ilgi, biraz çaba ile bilinirliğiniz ve akabinde satışlarınız pozitif bir ivme kazanacaktır.

Endişelenmenize hiç gerek yok, birkaç küçük adımı takip ederek ilgi çekici ve verimli bir blog açmanız çok kolay.

Uygun Bir Servis Sağlayıcı Seçin

Blog açmaya karar verdiğinizde ilk araştırmanız gereken konu hangi blog servisini kullanmanız gerektiğidir. Sitenizle uyumlu, fazla teknik bilgiye gerek duymadan kolayca kurabileceğiniz, sorularınıza anında cevap verebilecek, repütasyonu sağlam bir blog alt yapısı ile işe başlayabilirsiniz. Sitenize blog platformu yerleştirildikten sonra birçok farklı tema, lay-out ya da görsel yerleşim planları gibi uygulamaları rahatlıkla kullanabilmeniz mümkün.

Blogunuzu İyi Tasarlayın

Teknik alt yapıyı ve kurulumu hallettikten sonra sıra blogunuzun tasarımına geldi. Dikkat çekici görseller, kullanıcıları sıkmayan, bilgilendiren ve eğlendiren içerikleri güzel bir sunumla blog içine yerleştirmeniz oldukça faydalı olacaktır. Markanızın logosu, kullandığınız renkler ve görseller kesinlikle sizi ve şirketinizi temsil etmeli. Blog içinde kullanıcın aradığını kolayca bulabilmesi, istediği bölüme rahat erişimi de size artı puan kazandıracak detayların başında geliyor.

SEO Önemli

SEO bugün e-ticaret siteleri için kritik önem taşıyor. Kullandığınız içeriklerin, sitenizde yer alan ürün, marka ve hizmetleri iyi tanıtan, anahtar kelimelere yer veren ancak bu arada kullanıcıyı okurken canından bezdirmeyen, hem didaktik hem eğlenceli bir yapıda olmasına özen gösterin. Adresleyeceğiniz linklerin marka ve ürünlerle ilgili olmasına, tam tersi birlikte çalıştığınız iş ortaklarınızın da sizin blogunuza link vermesine çalışın.

Tazelik ve Canlılık İyidir

Blogu kurduk tamam deyip işi orada bırakmayın. Düzenli olarak post girin. Her an yeni ürün ya da hizmetiniz olmayabilir, fark etmez; kitlenizi canlı tutun. Özel günlerde uygun ürünlerinizi ön plana çıkartan içerikler yayımlayın ve paylaşın. Temalar yaratarak bunları yine uygun ürün ve hizmetlerle eşleştirin. Sizi takip eden ve müşteriniz olan ya da olma potansiyeline sahip takipçilerinizle belirli aralıklarda yapacağınız yeni ve ilgi çekici paylaşımlar akılda kalıcı olmanızı sağlar.

Sosyal Medyada Yer Alın

Girdiğiniz her postu, yazdığınız her içeriği, yerleştirdiğiniz her görseli sosyal medyada duyurun. Sizde kayıtlı olan müşterilerinize elektronik posta yoluyla ulaşmayı ihmal etmeyin. Doğru müşteri segmentasyonu ile blogunuzdaki yenilikleri kişiye özel olarak servis etmeye çalışın.

İnteraktif Deneyim Gerekli

Açtığınız blog içinde muhakkak yorumlara yer verin. Eğer okuyucularınızdan ürüne, markaya yönelik sorular geliyorsa, bu soruları zaman geçirmeden cevaplayın. Böylece müşterileriniz/kullanıcılarınız tüm sitenin ve blogun arkasında işine dört elle bağlı, ciddi bir ekip olduğuna ikna olacaktır.

Bilgi Sizin Uzmanlık Sizin

Sitenize ait blogunuzda tüm deneyiminizi ve görüşlerinizi paylaşabilir, markanızı ve hizmetlerinizi rahatlıkla anlatabilirsiniz. Bilginizi ve tecrübelerinizi burada paylaşarak sattığınız ürün veya hizmet ile ilgili her konuda başvurulabilen bir kaynak olabilir, böylece sitenize olan dönüşümü hızla arttırabilirsiniz.

 

Bu yazı Ümit Öncel önderliğinde çıkarılan sektörümüzün dergisi E-ticaret Çağı‘nın Ekim 2016 sayısında yayınlanmıştır.

PAYLAŞ
Vitringez.com kurucu ortağı, ödüllü global blogger, moda aşığı.... Tüm hayalleri gerçekleştirmek mümkün, sadece inanın ve tutkuyla çalışın :)

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK