E-Ticaret Sitenizin Performansını Arttırmak İçin Kullanabileceğiniz Ücretsiz Araçlar

E-Ticaret Sitenizin Performansını Arttırmak İçin Kullanabileceğiniz Ücretsiz Araçlar

Güzel bir fikriniz, özenle seçtiğiniz ya da ürettiğiniz ürünleriniz var. Tüm eksiklerinizi tamamladınız, e-ticaret sitenizi açtınız ve ürünlerinizi sergilemeye başladınız. Peki sitenizin trafiğinden, dönüşüm oranlarınızdan memnun musunuz? Ziyaretçilerinizi yeterince iyi gözlemleyerek doğru stratejiler oluşturabildiğinize inanıyor musunuz?

Aslında birtakım online araçlardan yardım alarak e-ticaret sitenizi güçlendirecek, hedef kitlenize ulaşmanızı sağlayacak, trafiğinizi ve dolayısıyla satışlarınızı arttıracak doğru stratejileri oluşturmanız mümkün. Henüz yolun başında olanlar ya da geliştirdiği stratejilerle emin adımlarla ilerlemek isteyenler için, web sitenizin performansını arttıracak en verimli online toolları araçları sizin için listeledik.

Google Analytics

Google’ın ücretsiz olarak kullanıma açtığı Google Analytics, en güçlü analiz servislerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Web sitenizin trafik, ziyaretçi akışı, ziyaretçi edinme bilgilerine ulaşabildiğiniz Google Analytics ile ziyaretçilerinizin yaş ve cinsiyet gibi demografik bilgilerinin yanı sıra sitenizde geçirdikleri süreye kadar tüm detayları inceleyebilirsiniz. Google Analytics ile ayrıca kampanya performanslarını, tanımladığınız hedeflerin dönüşüm oranlarını da görüntüleyebilirsiniz. Böylelikle ürünlerinizi ve içeriklerinizi doğru hedef kitleye uygun olarak seçerek en doğru stratejileri oluşturabilirsiniz.

Ücretsiz versiyonu ile datanızın küçük bir kısmını örnekleme modeliyle analiz eden Analytics’i datanızın tamamını analiz edecek şekilde kullanmak için Enterprise versiyonunu satın alabilirsiniz.

Ziyaretçi davranışlarını en iyi şekilde gözlemlemenizi sağlayan araçlardan biri olan Google Analytics’i kullanabilmek için ilgili izleme kodunu panelinize eklemeyi unutmayın.

Facebook Business Manager

Facebook tarafından ücretsiz olarak sunulan Business hizmeti, reklam hesaplarınızı tek bir yerden yönetebilmenize olanak sağlıyor. Facebook üzerinde birden fazla reklam hesabı yöneten kullanıcılar için hepsini aynı noktada görüntüleme imkanı sunan ve dolayısıyla daha verimli bir çalışma ortamı yaratan Facebook Business Manager ile hesaplarınızı kullanacak kişileri yetkilendirebilir ya da yetkilerini sınırlandırabilirsiniz.

 

Google Trends

E-ticaret sitenizin hedef kitlesine ulaşmak ve trafiğinizi arttırmak istiyorsanız, sitenizi arama motorlarına göre optimize etmeniz yani SEO yapmanız oldukça önemli. SEO ile belirli stratejiler izleyerek sitenizi optimize ederken Google, Yandex, Bing gibi büyük arama motorlarında görünürlük sağlamanız da mümkün.

SEO uyumlu bir web sitesi hazırlayabilmek ve SEO uyumlu içerikler yazabilmek için Google Trends kullanarak Türkiye’de ve dünyada arama hacmi yüksek kelime ve kelime gruplarını sorgulayabilir, karşılaştırabilir ve trendleri keşfedebilirsiniz. Böylelikle hedef kitlenizin karşısına beklentilerini karşılayacak ürün, hizmet ve içerikler çıkararak sitenize yeni kullanıcılar kazandırabilirsiniz.

Hootsuite

E-ticaret sitenizin hedef kitlesini genişletmek için sosyal medyayı da etkili kullanmanız şart. Hedef kitlenize uygun olarak belirleyeceğiniz sosyal medya kanallarını tek bir yerden yönetmek, paylaşımlarınızı zamanlamak, istatistikleri incelemek, kullanıcılarınızın etkileşime girdiği paylaşımları görüntülemek için Hootsuite’in ücretsiz planını kullanabilirsiniz. Hootsuite ile ayrıca belirli kelime aramaları için alarmlar kurarak sunduğunuz ürün ve hizmetleri arayan kullanıcılara en pratik şekilde ulaşabilirsiniz.

Yandex Metrica

Yandex Metrica sitenizin trafiğini ve ziyaretçi davranışını detaylı olarak görüntüleyebileceğiniz bir araç olmakla beraber; sitenizdeki tüm alanların tıklanma yoğunluğu haritası ile beraber performans gözlemini en iyi şekilde yapabilmenizi sağlıyor. Yandex Metrica ile tüm bunların yanı sıra sitenizdeki ziyaretçi yükünü ve dakikalara göre trafik verilerini görüntüleyebilir, ziyaretçilerinizin ekran görüntüsü kayıtlarını inceleyebilir, davranışları hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

SumoMe

Sitenizin dönüşüm oranlarını yükseltebilmenize yardımcı olan SumoMe, içerik paylaşımını ve e-mail datası toplamayı tek bir alandan yönetmenizi sağlıyor. Pop-up kullanımı, e-mail datası optimizasyonu, ısı haritaları gibi birbirinden farklı özellikler sunan SumoMe ile sitenizin trafiğini arttırabilirsiniz.

Mailchimp

Ücretsiz bir e-mail gönderim aracı olan Mailchimp, kullanıcılarınızla sürekli iletişim halinde olmanızı sağlayarak dönüşüm oranlarınızı arttırıyor. Sitenizde topladığınız e-mail datasına, kendi seçtiğiniz tasarımlarla, kolay bir şekilde e-mail gönderimi yapmanızı sağlayan Mailchimp; mailinizin açılma oranı, tıklanma oranı ve genel istatistikleri vererek performans değerlendirmesini en etkili şekilde yapmanızı da sağlıyor. Birçok e-ticaret altyapı sistemiyle entegre de çalışabilen Mailchimp ile aylık 2.000 kullanıcıya 12.000 maile kadar ücretsiz gönderim yapabilirsiniz.

Google Webmaster Tools

Google Web Yöneticisi Araçları da diyebileceğimiz Webmaster Tools, sitenizde yer alan sayfaların Google üzerindeki görünürlüğü hakkında raporlar sunuyor. Webmaster Tools üzerinden sitenizin linkini ilgili alana ekledikten sonra kritik hatalar ve sorunlarla ilgili alacağınız uyarılara uygun düzenlemeler yaparak kullanıcı deneyimini geliştirebilirsiniz.

Mobil Uyumluluk Testi

Google Webmaster Tools altında yer alan Mobil Uyumluluk testi seçeneği, sitenizin mobil uyumlu olup olmadığına dair fikir alabileceğiniz ücretsiz araçlardan biri. Mobil uygulamanız ya da mobile uyumlu web siteniz yoksa, işe nereden başlamanız gerektiğini gösteren Webmaster’s Mobile Guide (Web Yöneticisi Mobil Site Kılavuzu) kısmından ihtiyacınız olan bilgilere erişerek sitenizi mobil uyumlu hale getirebilirsiniz.

Google My Business

İşletmenizin Google tarafından tanınmasını sağlayan Google MY Business, işletmenize ait adres, telefon gibi bilgileri Google Haritalar’a aktararak Google aramalarında çıkmanızı ve Google Plus hesabı oluşturmanızı sağlıyor. Ücretsiz olarak sunulan Google My Business’ı kullanarak hedef kitleniz ve potansiyel müşterilerinizle daha çok yerden bir araya gelebilirsiniz.

LinkedIn

LinkedIn ilk bakışta yukarıda bahsedilenler gibi bir araç olmasa da, sitenizin ve iş yerinizin tanıtımını yapmanıza olanak sağladığından oldukça faydalı bir araç olarak karşımıza çıkıyor. LinkledIn üzerinden şirket profilinizi oluşturarak e-ticaret siteniz için faydalı projeler geliştirebileceğiniz iş ortakları ile tanışabilir, sektörel gruplara dahil olarak sizinle benzer işler yapan kişilerle bir araya gelebilirsiniz.

 

 

Bu yazı Ümit Öncel önderliğinde çıkarılan sektörümüzün dergisi E-ticaret Çağı‘nın Haziran 2016 sayısında yayınlanmıştır.

PAYLAŞ
Vitringez.com kurucu ortağı, ödüllü global blogger, moda aşığı.... Tüm hayalleri gerçekleştirmek mümkün, sadece inanın ve tutkuyla çalışın :)

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK