Elektrik Faturanız Size Ne Anlatıyor?

Elektrik Faturanız Size Ne Anlatıyor?

Her ay düzenli olarak ödediğimiz elektrik faturası içeriklerinin ne anlama geldiğini biliyor muyuz? Birçok kişinin bu soruya cevabı ne yazık ki ‘hayır’ oluyor. Tüm cevaplar ‘evet’ olsun diye gelin sözü faturaya verelim ve aklınızdaki her şeyin cevabını ondan dinleyelim. 🙂

Merhaba, ben elektrik faturanız. Biliyorum, biraz kafanızı karıştırıyorum. Üzerimde bir sürü sayılar, normal olarak daha önce duymadığınız kavramlar var. Açıklayabilirim, bana bir şans verin. 🙂 Şimdi, her şeye açıklık getirmenin zamanı geldi. İsterseniz hemen başlayalım.

Müşteri bilgileri kısmında size ait bilgileri bulabilirsiniz. Sözleşme numaranız, tesisat numaranız, adresiniz ve fatura döneminizi bu alanlardan kontrol edebilirsiniz. Tüketim bilgileri kısmında aylık elektrik tüketiminizin hesaplamalarını bulabilirsiniz. Bu bölümde yer alan ilk endeks bir önceki faturanızda okunan son rakam, son endeks ise son faturanız kesilirken sayacınızda okunan rakamdır. Son endeks ile ilk endeks arasında fark o ayki elektrik tüketiminizi hesaplamanızda temel oluşturur.

Birim fiyatları düzenlemeye tabi olan müşteriler için EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) belirliyor. Bu kullanıcılar sayaçlarını kullanım alışkanlıklarına göre çok zamanlı kullanıma geçirip, tasarruf da yapabiliyorlar. Serbest tüketici olmuş ve avantajlı fiyatlardan faydalanmaya başlamış müşterilerin tüketimleri de anlaşma yaptıkları tedarikçilerle el sıkıştıkları birim fiyat üzerinden ücretlendiriliyor. Faturanızın sistem kullanım birim fiyatları da yine EPDK tarafından belirleniyor ve ‘Bedeller’ başlığı altında faturanıza yansıyor.

Toplam bedellerden sonra satın alınan tüm ürünlerde ödenen vergi ve fonlar geliyor. Toplam bedeller üzerinden vergi ve fonların hesaplamalarının olduğu bölümü de faturanızda açıkça görebilirsiniz. ‘Sayaç ve Okuma Bilgileri’ kısmında da birçok teknik bilgi yer alıyor. Sayacınızın seri numarasını, markasını, okunduğu tarihlerin bilgisini, fatura döneminizi ve ortalama kullanım değerlerinizi burada bulabilirsiniz.

En son ve sizi en çok ilgilendiren kısım tabi ki cebinizden çıkacak tutarı görmek olacaktır. ‘Fatura Tutarı’ bölümünde yukarıda saydığım sizin de faturanızda gördüğünüz tüm bedellerin toplamını tek seferde göreceksiniz. Ayrıca yine bu alanda daha önceki faturalarınızdan ödemediğiniz tutar varsa size hatırlatma yapıyorlar ve son ödeme tarihini de burada görüyorsunuz.

Arka tarafa da göz atmayı unutmayın, burada işinize yarayacak birçok gerekli bilgi var. Faturanızı güvenle ödeyebileceğiniz noktalar ve elektrik kesintisinde nereyi aramanız gerektiği gibi daha birçok bilgi hayatınızı kolaylaştıracak.

Tekrar görüşmek üzere!

Gördüğünüz gibi tüm detayların cevabını faturamızdan aldık. Artık fatura üzerinde yer alan bilgilerin ne anlama geldiğini öğrendiğimize göre, faturalarımızı da kolayca okuyabiliriz. Daha ayrıntılı bilgi ve elektrik faturanızla ilgili online işlemleriniz için Enerjisa’nın web sitesine girebilir, faturanızla ilgili aklınıza takılan tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

PAYLAŞ
Pazartesi sendroma girilir, alışveriş günü ilan edilir. Salı diyet bozulur ama kombinasyon yerindedir. Çarşamba hafta ortası, genel bir bakım mı yaptırılsa? Perşembe can sıkıntısı, Ceyda ne giymiş öyle? Cuma haftanın son günü ama dip boyası başa bela. Cumartesi Pazar neyse de; off Pazartesi ne giyilecek biri bize söylese ya! Dert etmeyin! Türkiye' nin ilk ve tek moda arama motoru hayatınızı kombine ediyor! Okuyanlar bu sezon yine çok konuşuluyor...

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK