EMARSYS: YENİ E-TİCARET YASASI VE İZİNLİ PAZARLAMA SEMİNERİ

EMARSYS: YENİ E-TİCARET YASASI VE İZİNLİ PAZARLAMA SEMİNERİ

Otomatik dolu gelen kutucuk devrine son!

E-ticaret pazarında müşteri datasının ve bu dataya ulaşmanın yöntemleri deneyimli kişilerce anlatılıyor ve öğretiliyor. Mailing yöntemlerinin hassas noktaları, ne sıklıkla gönderilmesi gerektiği, satın alınarak edinilen milyonluk datalar, bir tanıdıktan girişiminize destek olsun diye alınan belirsiz mail listeleri tartışılan konular arasında.

23 Şubat’ta Emarsys Academy tarafından düzenlenen Yeni E Ticaret Yasası ve İzinli Pazarlama seminerinde yeni kanun ve sektöre etkileri konuşuldu. Murat Erdör ’ün açılışını yaparak verdiği bazı örneklerle yasanın şimdiden pazara olan etkisi hakkında ön bilgi sahibi olduk.

ETİD Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Orhun, revolutionDM kurucusu Yılmaz Bozan, Figensoft Genel Müdürü İsmail Bayraktar ve Özgün Hukuk Yönetici Avukat Mihran Aksak Uysal konu hakkındaki bilgilerini bizimle paylaşarak e-ticareti neler beklediğini tartıştı.

EMARSYS YENİ E-TİCARET YASASI VE İZİNLİ PAZARLAMA SEMİNERİ 3

Mihrak Aksak Uysal’ın kanunla ilgili verdiği bilgiden kısaca bahsedecek olursak;

Yeni e ticaret kanunu Avrupa Birliği uyum çerçevesinde ele alınarak tüketicinin lehine hazırlanmış. 1 Mayıs 2015’te yürürlüğe girecek kanun ile artık satıcılar müşterilerinden onay almadan pazarlama amaçlı e-posta ya da SMS gönderimleri yapamayacak. Aksak; ayrıca yapılan sözleşmede tüketicinin açık bir şekilde bilgilendirilmesi; firma bilgileri, ticari unvan, sözleşmenin nerede tutulacağı, istediği anda ulaşıp ulaşamayacağı gibi bilgilerin açık bir şekilde belirtilmesi gerektiğini söyledi.

E-posta gönderimlerinde ticari ve pazarlama maillerinin birbirinden ayırmamız gerekiyor. Kanun açısından satış sonrası bilgilendirici ve onay içerikli mailleri göndermek e-ticaret firması açısından zorunlu. Pazarlama içerikli mailleri ise 1 Mayıs’tan sonra sadece onayı alınan üyelere gönderebileceğiz. Ayrıca kanun üyelere istedikleri zaman mail almayı reddetme seçeneği sunuyor ve böyle bir durumda firmaların 3 gün içerisinde iletilerini kesmesi gerekiyor. Kanunda izinli pazarlama zorunluluğundan muaf tutulanlar ise B2B şeklinde çalışan kurumsal firmalar. Yani esnaf ve tacirler izin almadan SMS ve e-posta gönderilerini yapmaya devam edebilecekler. Örneğin otomotiv sektöründen bir firma bayilerine onay almaksızın ileti göndermeye devam edebilecek.

Peki ya 1 Mayıs’a kadar oluşan üye listesine ne olacak?

İşte bu konu henüz açıklığa kavuşmuş değil. Kanun yürürlüğe girdikten sonra süreç içerisinde izleyip göreceğiz. Ancak birçok firma mevcut üyelerinden e-posta ve sms yoluyla iletilerini gönderebilmek için “onay alma” çalışmalarına başladı.

Seminerde; izninizi istiyoruz şeklinde gönderilen e-postaların ardından sonuçsuz kalan durumlarda üyelere ulaşmak için hatırlatma mailleri gönderilmesi önerildi. Cevap alınamadığında ödül ve hediyelerle dikkat çekilebileceği eklendi. Şu an bankalardan çekiliş ve hediye konulu izin mail ve mesajları almaya başladık.

Yeni e-ticaret kanunuyla hizmet sağlayıcılarına yüklenen sorumluluk toplanan datanın gizliliğinin korunması ve saklanması olarak belirtiliyor. Kanunda caydırıcı nitelikte idari para cezalarının düzenlenmiş. Ayrıca etkinlikte; herhangi bir şikayet sonucunda yapılacak denetimin nasıl olacağı hakkında gelen sorulara konuyla ilgili evrak ve belgelerini sunulması şeklinde açıklık getirildi.

Müşteriden onayın alınma şekli tüketiciyi kandırmadan açık ve net olmalı. Üye olurken sözleşmede metin içerisinde geçirmek geçerli bir yöntem olmayacak. Farklı iletişim araçlarıyla bilgilendirilmeyi kabul ettiğini belirten metin ve yanında boş bir kutucuk olmalı. Üye bu kutucuğu onay veriyorsa tıklayacak, kutucuk kesinlikle önceden dolu olmayacak.

Seminerde öne çıkan bir konu da yeni kanunla pazarlamanın şekil değiştireceği, daha bilinçli ve kapsamlı bir hal alacağıydı. Dijital pazarlama alanında bir toparlanma olacak, elde bulunan pasif data bir elemeden geçerek asıl istenen, işe yarar müşteri datası halini alacak.

EMARSYS YENİ E-TİCARET YASASI VE İZİNLİ PAZARLAMA SEMİNERİ

İsmail Bayraktar yıllık 15 milyarlık SMS trafiğinin düşüş göreceğini ama bu düşüşün sonuçta sağlıklı olacağını, konuyla ilgilenen, gerçek kişilerin bilgilerinin toplanmış olacağını belirtti. Hakan Orhun yeni düzenlemeye pozitif açıdan bakarak en azından e-ticaretin bir tanımı yapılmış olmasından memnun olduğunu belirtti.

Ayrıca etkinlikte Bayraktar SMS iletilerindeki 160 karakter sıkıntısına değindi. SMS iletilerde firma ünvanı, üyenin abonelikten nasıl çıkacağının açıklaması,(E-maildeki gibi bir link kullanımı olamıyor, abonelikten çıkmak için abone iptal yaz şu servis no’ya gönder gibi bir açıklama gerekiyor.) ve içeriğin kendisini 160 karaktere hep birlikte sığdırmak neredeyse imkansız. Bununla ilgili sıkıntıyı ilgili makamlara ilettiklerini açıkladı.

SMS iletilerdeki bir konu da izin kanıtlarının saklanma sorumluluğunun firmalar ve tüketiciler üzerinde olması. GSM operatörleri SMS içeriğini saklayamıyor, sadece tarih, saat ve numarayı tutabiliyor. Bu sebeple firmalar SMS gönderim şirketleriyle özel bir sözleşme yaparak bu datanın gizliliğinin korunmasını sağlayarak kendileri adına saklanma yetkisini onlara verebilecekler.

Etkinlikte ayrıca yeni kanunu pozitife çevirmenin yollarına değinildi. Teknoloji firmaları ile anlaşarak dijital yollarla kullanıcıya doğru bir şekilde ulaşılmalı. Ayrıca segmentasyonu daha iyi yapma fırsatımız ortaya çıkıyor. Pazarlama daha bilinçli olacak ve bulk mailinge bir son verilecek.

İsmail Bayraktar yeni e-ticaret kanunun data temizliği fırsatı yarattığını, SMS hizmetinin bazı püf noktalarının iyi kullanılması için bir fırsat olduğunu söyledi. Yılmaz Bozan doğru kişilere ilgili, alakalı mailler gideceğini dolayısıyla datanın daha kaliteli olacağını belirtti.

1 mayıs itibariyle belli ki anında gözle görülür keskin bir değişiklik olmayacak. Bu bir süreç ve sektörün oyuncuları olarak hep beraber yaşayarak gözlemleyeceğiz. Online alışveriş sektörüne yeni girecekler için özellikle önemli bir konu. Bu yasa ile artık spam olma derdinden kurtulabilirsiniz. Mailing yapacağınız üye sayısında belki biraz düşüş yaşanacak, eskiye oranla zamanla yüksek adetlere ulaşacaksınız ancak uzun vadede elinizde sağlıklı bir müşteri listesiyle verimli sonuçlar alacağınız pazarlama aktiviteleri uygulayabileceksiniz.

 

PAYLAŞ
Sevdiklerini mutlu etmek ilk hedefi. Sürpriz yapmaya bayılır. Hediyenin kendisinden paketinin en ince ayrıntısına, mesajına, veriliş anına, veriliş şekline kadar düşünür, planlar. Bu amatör heyecanını daha fazla kişiyle paylaşmak için kişiye özel hediyeler satan bir online alışveriş sitesi kurdu. Yaratıcı fikirleri dijital pazarlama alanında devam ediyor. Farklı ilginç hediye fikri arayanlar her zaman ulaşabilirler..

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK