Enerjiden Tasarruf Et, Enerjin Sana Kalsın!

Enerjiden Tasarruf Et, Enerjin Sana Kalsın!

Okul, iş ve çocukların sorumlulukları derken hayat geçip gidiyor. Yaşamı daha güzel hale getirmek için yapmamız gerekenleri çoğu zaman göz ardı etmek zorunda kalabiliyoruz ve gün içerisinde dikkatsizlikten kaynaklanan küçük ama önemli detayları gözden kaçırabiliyoruz. Bu küçük detaylar birleşip büyümeden önce önlem almak hayatın her alanında işe yarıyor. Önlem almazsak kaybedeceğimiz çok şey olabilir. Bunların başında enerjimizi korumak ve ondan tasarruf etmek geliyor.

Bugün kaç kişi evden çıkmadan önce televizyonunun fişini çekti, sabah çayını demlerken kaç kişi ihtiyacı kadar suyu kaynattı ya da kim bugün ütü yaparken son 5 dakika kala fişi çekerek ütü yapmaya devam etti?

Evlerimizde veya iş yerlerimizde elektrik tüketiminde yapacağımız sadece %1’lik tasarrufla yaklaşık 130 milyon lira katma değer sağlamak mümkün. Peki, “Enerji tasarrufu yapmak ve enerjimizi korumak için neler yapabiliriz?” diye soruyorsanız tüm cevaplarınızı bu yazımızda bulabilirsiniz.

enerjitasarrufu_anabanner_1306x387
 • Yemek yaparken normal tencere yerine düdüklü tencere kullanarak yemeğinizi daha kısa sürede pişirebilirsiniz.
 • Yemek pişerken fırın kapağını açmak fırının ısı ayarını düşürdüğünden kendini yeniden ısıtmak için fazla enerji harcar. Bu sebeple fırın kapağını mümkün olduğunca az açmaya özen göstermelisiniz.
 • Yaşam alanlarınızda çok sayıda ampul yerine bir büyük ampul kullanabilirsiniz.
 • Enerji kaybını engellemek için floresan lambalar kullanmalısınız. Floresan akkor lambalara göre daha uzun ömürlüdür ve daha fazla ışık üretir.
 • Kirli çamaşırlarınızı biriktirerek; yani çamaşır makineniz tam kapasite olduğunda çalıştırarak daha az enerji kullanmış olursunuz.
 • Çamaşırlarınızda çok yüksek ısı yerine daha ılık su seçeneğini tercih edebilirsiniz.
 • Bulaşık makinenizi de çamaşır makinesinde olduğu gibi tam kapasite çalıştırmaya özen gösterin. Bulaşık makinenizin yıkama süresi bittikten sonra makinenizin kapağını açarak kurutma sağlayabilirsiniz.
 • Elektrikli süpürgenizin torbasını ya da haznesini her kullanımdan sonra boşaltmanızda fayda var. Böylece süpürgenizin çekiş gücü yükselir ve daha hızlı temizlik sağlar.
 • Televizyon, DVD ve müzik seti gibi cihazlarınızı bekleme modunda bırakmamalısınız. Bu şekilde de cihazların elektrik tükettiğini unutmayın.
 • Çay ve kahve yaparken ihtiyacınız kadar su kaynatmalısınız. Fazla kaynatılan su, enerji tüketimini de ikiye katlıyor.
 • Cep telefonlarınızda ve bilgisayarlarınızda Bluetooth ve Wifi’yi kapalı tutmaya özen gösterin.
 • Evinizin duvarlarını açık renk boyayarak daha aydınlık bir hale getirebilirsiniz. Böylece ışık yansıması da sağlamış olursunuz.

Tüm bu önerilerle ve daha birçok küçük detayla enerji tasarrufu yapabilir, enerjinizi korumayı başarabilirsiniz. Enerjisa’nın “Enerjini Koru” hareketine katılmak ve çok daha fazla bilgiye ulaşmak için aşağıdaki görsele ya da enerjinikoru.com‘a tıklamanız yeterli!

oneri

 

Unutmayın, güzel günler enerji ister! 🙂

PAYLAŞ
Pazartesi sendroma girilir, alışveriş günü ilan edilir. Salı diyet bozulur ama kombinasyon yerindedir. Çarşamba hafta ortası, genel bir bakım mı yaptırılsa? Perşembe can sıkıntısı, Ceyda ne giymiş öyle? Cuma haftanın son günü ama dip boyası başa bela. Cumartesi Pazar neyse de; off Pazartesi ne giyilecek biri bize söylese ya! Dert etmeyin! Türkiye' nin ilk ve tek moda arama motoru hayatınızı kombine ediyor! Okuyanlar bu sezon yine çok konuşuluyor...

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK