Hangi Kravat Ne Zaman Takılmalı?

Hangi Kravat Ne Zaman Takılmalı?

Söz konusu moda tavsiyesi olduğunda kadınların işinin daha kolay olduğunu söylemek yanlış olmaz. Moda zevki konusunda birazcık daha talihsiz olan erkeklere daha fazla rastlanıyor olması, işin kötüsü bu konuda yol gösterenlerin de sayısının az olması gözle görünür hataların erkeklerde daha sık karşımıza çıkmasına neden oluyor.

Gündelik giyimde çoğu erkek bir şekilde sınıfı geçmeyi başarsa da, biraz daha resmi veya şık giyinmeyi gerektiren durumlar söz konusu olduğunda, özellikle de kravat gibi bu durumların en önemli tamamlayıcı aksesuarı devreye girdiğinde işler karışmaya başlayabiliyor.

Hangi kravat ne zaman takılmalı?

İşte her erkeğin kravat kullanımına dair mutlaka bilmesi gereken bazı temel ipuçları…

düz gömlek - puantiyeli kravat

İşin sırrı renkler

Kravat kullanmak biraz da olsa renk bilgisi gerektiriyor. Kontrast, tamamlayıcı ve uyumlu renkleri en azından belli bir oranda tanımanız, kullanmayı düşündüğünüz gömlek ile kravatın uyumlu görünmesini sağlamanın en kolay yolu.

Burada renk bilgisi konusundan uzun uzun bahsetmeyeceğiz ama bu konuda yapabileceğiniz en iyi şey, VitrinGez sayfalarındaki doğru örneklere göz atmak ve evde ayna karşısında farklı gömlek ve kravatları deneyerek hangilerinin uyumlu olduğunu kendiniz görmek. Bu konuda minik bir ipucu; kravatınızın giydiğiniz gömlekten daha koyu bir renk olduğuna dikkat edin.

white on white kravat

Beyaz gömlek sıkıcı olmak zorunda değil

Her ne kadar “beyaz yakalı” tanımı iş yaşamındaki görev tanımınızı ifade ediyor olsa da, aynı zamanda haftanın önemli bir kısmındaki gömlek tercihinizi de ortaya koymuş oluyor. Sıklıkla beyaz gömlek giymenin neden olacağı sıkıcılığı aşmanın en pratik yolu kravatlar.

Beyaz gömleğin en büyük avantajı kravat seçiminde hemen hemen hiç hata yapma payınız olmaması. Çizgili, kareli veya desenli kravatlar beyaz gömlek ile kolaylıkla kullanılabilir.

20th Century Fox Premieres The Devil Wears Prada - Arrivals çizgili gömlek

Çizgili gömlek üzerine kravat

Daha sık kullanılan standart gömleklerden uzaklaşmaya başladıkça konunun zorluk seviyesi de artmaya başlıyor. Çizgili gömlekler için kravat seçimi aslında yine çok zor değil ama bazı temel noktalara dikkat etmezseniz hata yapmanız da kaçınılmaz hale gelebilir.

Her şeyden önce çizgili gömleklerle kullanacağınız kravatların da çizgili olması durumunda, çizgilerin kalınlıklarının aynı olmamasına dikkat edin. Uyum sağlayabilmek için ya gömleğiniz, ya da kravatınızın çizgileri daha kalın olmalı. Ayrıca dikey çizgili bir gömlek ile yatay çizgili bir kravat kullanmak sağlayacağı kontrast ile daha şık bir görüntü sağlayabilir.

puantiyeli gömlek

Puantiyeli veya pötikare kravatlar da yine çizgili gömleklerle uyumlu bir şekilde kullanılabilir. Bu noktada önemli olan sizin tercihiniz. En iyisi farklı kravat modellerini deneyerek kendinizi en iyi yansıttığını düşündüğünüz kravatları tercih etmek. Bunun için de VitrinGez’deki sayısız kravat seçeneğine göz atmanız yeterli…

PAYLAŞ
Pazartesi sendroma girilir, alışveriş günü ilan edilir. Salı diyet bozulur ama kombinasyon yerindedir. Çarşamba hafta ortası, genel bir bakım mı yaptırılsa? Perşembe can sıkıntısı, Ceyda ne giymiş öyle? Cuma haftanın son günü ama dip boyası başa bela. Cumartesi Pazar neyse de; off Pazartesi ne giyilecek biri bize söylese ya! Dert etmeyin! Türkiye' nin ilk ve tek moda arama motoru hayatınızı kombine ediyor! Okuyanlar bu sezon yine çok konuşuluyor...

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK