İlham Veren Türk Kadınları

İlham Veren Türk Kadınları

1857 yılında çalışma koşullarının iyileştirilmesi için yola çıkan işçi kadın direnişinin ve grev sırasında çıkan yangında ölen kadınların anısına, 8 Mart 1910 yılında Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmaya başlandı.

1977’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından tanınan Dünya Kadınlar Günü; günümüzde kadınların birbirine ilham ve güç vermesi, kadınların sosyal ve siyasal bilincinin geliştirilmesi ve başarılarının kutlanması amacıyla kutlanmaktadır.

Toplumsal değişimler ve teknolojik gelişmelerin de etkisiyle, günümüzde kadınlar sosyal ve ekonomik hayatta kendilerine daha çok yer açarken, iş hayatında da önemli roller üstlenerek hayallerini gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaşıyorlar.

Bu özel günde biz de sizlere ilham vermek için Türkiye tarihinde iz bırakmış kadınların hikayelerini paylaşmak istedik.

Kadınların daha güçlü olduğu bir dünya dileğiyle, Kadınlar Günü’nüz kutlu olsun…

..ilham veren Türk kadınları

afife jale

Afife Jale (1902 – 1941)

Dar-ül Bedai’ ye ilk çıkan tiyatro sanatçısı

1918 yılında henüz 16 yaşındayken annesinin desteğiyle Şehir Tiyatroları kursuna katılan Afife Jale, 1919 yılında Dar-ül Bedai sahnesine çıkan ilk kadın olmuştur.

1921 yılında o dönemki İçişleri Bakanlığı Müslüman Türk kadınlarının sahneye çıkmasını yasaklayınca tiyatrodan ayrılmak zorunda kalan Afife Jale’nin anısına günümüzde Yapı Kredi tarafından tiyatro ödülleri düzenlenmektedir.

aliye berger

Aliye Berger (1903 – 1974) 

İlk Kadın Gravür Sanatçısı

Resim ve oymabaskı ile Londra’da tanışan Aliye Berger aynı zamanda Fahrelnisa Zeid ve Halikarnas Balıkçısı’nın da kardeşidir.

Gravür çalışmaları ile tanınan Aliye Berger, zımpara kağıdı, kasap kağıdı ve tülbent gibi farklı malzeme kullanımıyla da dikkat çekmiştir.

benal nevzat arıman

Benal Nevzat Arıman (1903 – 1990) 

İlk Türk Kadın milletvekillerinden

İzmir Dame de Sion Okulu’nu bitirdikten sonra eğitimine Sorbonne Üniversitesi’nde edebiyat dalında devam eden Nevzat Arıman; 1935 yılında seçme ve seçilme hakkını ilk kullanan kadınlarımızdan biri olarak milletvekili seçilmiş ve uzun yıllar milletvekilliği yapmıştır.

füreya koral

 

Füreya Koral (1910 – 1997) 

Seramik sanatçısı

Küçük yaşlarından itibaren resim ve müzik dersleri alarak büyüyen Füreya Koral, 1927 yılında Notre Dame de Sion’dan mezun olmuş ve İstanbul Üniversitesi’nde felsefe öğrenimi görmüştür.

Ayşe Kulin “Füreya” isimli otobiyografik romanıyla seramik sanatının öncü kadın isimlerinden olan Füreya Koral’ın hayatından fotoğraflarla kesitler sunmaktadır.

keriman halis ece

Keriman Halis Ece (1913 – 2012) 

1932 Yılı Kainat Güzellik Kraliçesi

Cumhuriyetin henüz ilk yıllarında henüz kılık kıyafet tartışmaları sürerken “Kainat Güzeli” seçilen Keriman Halis Ece, Türk kadının modern yüzünü dünyaya göstermiştir.

leyla gencer

Leyla Gencer (1928 – 2008) 

Opera Sanatçısı

İstanbul İtalyan Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Devlet Konservatuarı’nda şan eğitimi alan Leyla Gencer, 20. Yüzyılın en önemli sopranolarından biridir.

1988 yılında devlet sanatçısı, 1989’da Boğaziçi Üniversitesi’nden fahri doktora unvanı alan Gencer; 1948 yılında Hollanda Müzik Festivali, 1951 yılında BBC Londra ve Paris radyolarındaki konserleriyle adını dünya çapında duyurmuştur.

sabiha gökçen

Sabiha Gökçen (1913 – 2001) 

Dünyanın ilk kadın savaş pilotu

Mustafa Kemal Atatürk’ ün 8 manevi çocuğundan biri olan Sabiha Gökçen, Atatürk’ ün desteği ile 1935 yılında Türk Hava Kurumu’nun Sivil Havacılık Okulu’na girmiş ve 1936’da ilk kez motorlu uçakla uçmuştur.

Uçuş kariyeri boyunca 8.000 civarı uçuş gerçekleştiren Gökçen, Türkiye’nin ilk kadın pilotlarından biri ve dünyanın ilk kadın savaş uçağı pilotudur.

safiye ali

Safiye Ali (1891 – 1952) 

Türkiye’nin ilk kadın doktoru

Henüz kadınların tıp fakültesine alınmadığı bir dönemde doktor olmayı kafasına koyan Safiye Ali, maddi güçlüklerine rağmen Almanya’da tıp eğitimini tamamlamış ve Türkiye’nin ilk kadın doktoru olmuştur.

Safiye Ali’nin ayrıca kadın ve çocuk hastalıkları ihtisası bulunmaktadır.

semiha berksoy

Semiha Berksoy (1910 – 2004) 

Opera sanatçısı ve ressam

İlk Türk kadın opera sanatçısı olan Semiha Berksoy, Güzel Sanatlar Akademisi’nden sonra Almanya’da Berlin Devlet Yüksek Müzik Akademisi Opera Bölümü’nde eğitim almıştır.

Avrupa’da sahne alan ilk Türk opera sanatçısı unvanını da taşıyan Berksoy, yurt içi ve yurt dışındaki sayısız konserinin yanı sıra kişisel resim sergileriyle de tanınmaktadır.

süreyya ağaoğlu

Süreyya Ağaoğlu (1903 – 1989)

Türkiye’nin ilk kadın avukatı

1921 yılında hukuk fakültesine başvuran ilk kız öğrenci olan Ağaoğlu, 1928 yılında aldığı ruhsatıyla Türkiye’nin ilk kadın avukatı olmuştur.

Hayatı boyunca avukatlık yapan Ağaoğlu, Londra’da Gördüklerim ve Bir Hayat böyle Geçti kitaplarının yazarı olmakla birlikte; Türkiye’nin önde gelen kadın hakları savunucularındandır.

PAYLAŞ
İpragaz’ın akaryakıt markası olan ve yakıt dünyasına yenilik katmak için yola çıkan GO, Türkiye’nin yeni nesil yakıt istasyonudur. GO’nun vizyonu, “yolların en saygın yakıt istasyonu olmak” , misyonu ise insana, geleceğe, araca ve yasalara saygıdır. GO, gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için istasyonlarında elektrik, su, kağıt tasarrufuna dikkat eder, GO ENO yakıt ailesi ile daha az karbon salınımı yapılmasını sağlar ve varolan kaynakların en verimli şekilde kullanılmasını ve korunmasını amaçlar.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK