İyilik Meleği Gizem, Parka Modelleri ve Çocuklar

İyilik Meleği Gizem, Parka Modelleri ve Çocuklar

İYİLİK MELEĞİ GİZEM, PARKA VE ÇOCUKLAR

Geçen yazımda anlatmıştım. İlk aşkım olan Dorukcuğum’la yıllar sonra tekrar karşılaştık. Geçtiğimiz haftalarda yakışıklı bir beyaz yakalı olarak karşıma çıkan aşktaki ilk göz ağrım, o günden beri işten fırsat buldukça benimle haberleşiyor, ben de ona kendime engel olamayarak karşılık veriyorum. Kendime engel olamayışım sonucu, bu defa üstümde yine bu sezonun en trend parka modelleri biri ile klasik cafe muhabbetinden farklı bir şey yapmak üzere onunla buluşmaya gittim. Bu defa, hayattaki en büyük ortak zaaflarımızdan biri olan sokak hayvanlarıyla ilgilenerek geçireceğimiz, uzun bir yürüyüş için sözleştik.

Gizem’in En Sevdiği Parka Modelleri

Parka tercihimin nedeni ise oldukça basit tabii. Daha spor bir şıklıkla karşısına çıkmaya karar verdim. İş çıkışlarındaki klasik tarzımdan farklı görünmek ve daha rahat hareket edebilmek için jean pantolon giymeyi uygun buldum. Ve elbette uzun yürüyüşlere, yokuşlara dayanıklı, rahat yürüyebileceğim bir çift bot da kombinimi tamamladı. Hızla botlarımı bağlayıp, apartmandan uçarcasına çıktım.

Sözleştiğimiz saatten belli ki çok önce gelen Doruk’a doğru heyecanımı belli etmeyen, daha normal adımlarla ilerledim. Canım benim ya; evcil hayvan ürünleri arasından, gidip kedi maması ve köpek maması markalarının en kaliteli olanlarından poşet poşet satın aldığını, o dünya güzeli varlıkları ne kadar önemsediğini gördüm. Gel de bu adamı bağrına basma!

Ve parkam da süksesini yapar…

Elindeki poşetlerle bana adeta aydınlık bir gülümsemeyle bakan Doruk, “Bu parka da sana çok yakışmış. Sana yakışmayan bir şey var mı?” diyerek daha ilk dakikadan beni benden aldı. Bu güzel laflar acaba Avrupai kemik yapısına sahip, adeta bir Hollywood yıldızını anımsatan güzel yüzünden cesaret alarak geliştirdiği flörtöz yaklaşımından kaynaklanıyor olabilir miydi? Kim bilir… Belki de hiç öyle biri değildi. Uzun yıllar sonra karşılaşmanın, adeta ilk kez tanışıyor olmaktan bir farkı yoktu işte.

İYİLİK MELEĞİ GİZEM, PARKA VE ÇOCUKLAR
Kürk Detaylı Parka

İYİLİK MELEĞİ GİZEM, PARKA VE ÇOCUKLAR
Bronz Parka

 

Sahil kıyısında, buldukları güneşlik alanlara sere serpe yatmış, yaklaştıkça kendisini sevdirmek için göbeklerini açan, türlü oyunlar yapan kedi ve köpeklerin önüne mamalar bırakarak, eğlenceli yürüyüşümüze başladık. Doruk, ona doğru yaklaşan her sokak hayvanını dostça kucaklıyor, onlara sarılıp, her birini tek tek seviyordu. Bu konuda birbirimize o kadar benziyorduk ki ikimiz de sanki yıllar önce birbirini kaybetmiş kardeşlerine kavuşmuş gibi görünüyorduk. Mutluluktan dört köşe olmuş, belki de hayatlarında yemedikleri, lezzetli mamalarla o küçük göbekleri doyurmuştuk.

Sokak hayvanlarını sevmek için bir sebep de benden

Doruk’la dinlenmek üzere oturduğumuz sahildeki çay bahçesinde bu sohbete daldık. Birlikte neler yapabiliriz, hiç değilse belki bu yürüyüşleri sıklaştırabiliriz diye konuştuk. “Böylece birbirimize daha fazla alışıp, körkütük aşık da oluruz” kısmını konuşmadık ama benim aklımda işin bu kısmı da dört dönmeye başladı.

Tüm bunları düşünür ve konuşurken kendimi kaptıran ben, “bizim çocuklar”ın parkamın üzerine yapışmış tüylerinin toplanıyor olduğunu sonradan fark ettim. Doruk gülümseyerek bir yandan beni dinliyor, bir yandan da üzerimdeki farklı renklerdeki tüyleri alıp atıyordu. Böylece benim için platonik aşk acılı, uykusuz gecelerin, kıldan “tüyden” sebeplerle başlayacağı gün belli oldu.

İYİLİK MELEĞİ GİZEM, PARKA VE ÇOCUKLAR
Kapüşonlu Parka

İYİLİK MELEĞİ GİZEM, PARKA VE ÇOCUKLAR
Yünlü Parka

Ben meleğim, melek!

Gün böylece süratle son bulurken, bizim çocuklar için konuştuğumuz projelerin lafta kalmaması için Doruk’la kesin olarak sözleştik. Akşama doğru biraz daha serinlemeye başlayan havada, Doruk’un neredeyse bütün gün üzerinden tüy temizlediği parkama daha sıkı sarılıp, süratle sahil boyunca etrafa biraz daha mama bırakabilmenin peşine düştüm. Artık evlere doğru yol alacağımız sırada Doruk, bana yaklaştı ve kulağıma, “Sen yalnızca güzel ve şık bir kadın değil, aynı zamanda bir iyilik meleğisin” dedi.

Bende o ana kadar varlığından haberimin olmadığı kalp, tansiyon, şeker ne varsa hepsi sanırım tavan yapmıştı. Vücudum, adrenalin, seratonin, meratonin falan salgılarken, uzaktan bana, “Birbirimize verdiğimiz sözleri unutma” diye seslenip el sallayan Doruk, artık bulanık görünüyordu. Bir rüyanın içindeymiş gibi eve döndüm.

İYİLİK MELEĞİ GİZEM, PARKA VE ÇOCUKLAR
Lacivert Parka

İYİLİK MELEĞİ GİZEM, PARKA VE ÇOCUKLAR
Mountain Parka

Casual Dış Giyim Deyince Parka

Tamam, abiye parkalara da rastlıyoruz artık, kabul, ama parka daha çok casual giyinenlerin tercihi. Kış mevsiminin garanti dış giyim parçalarından biri. Üstelik parkalar diğer dış giyimlerin her birinin yerini en kolay alan ürünlerden biri bize göre. Şimdi kendinizi tüm dış giyim ürünlerinizin, montlarınızın, kabanlarınızın, paltolarınızın, ceketlerinizin asılı durduğu dolabın ya da askılığın önünde hayal edin. Eğer hangisini giyeceğinize dair düşünmeye çok da vaktiniz yoksa ya da hangisini giyeceğinize karar vermek için fazlaca düşünmüş, bunun için çok zaman harcamış, zamanı iyice daraltmış, ancak yine de hangisini giyeceğinize bir türlü karar verememişseniz, eliniz hangisine gider? Biz söyleyelim: elbette parkaya…

Sebep? Sebebi çok belli. Parka herhangi bir günlük giysiye kabandan daha çok uyum sağlayacaktır. Bir monta kıyasla hafiften şık bir kıyafetle daha iyi görünecektir. Paltoya göre daha hafif gelecektir. Yani diğer tüm dış giyim türleri kendi safını net çizgilerle belirlemişken, parka hemen her tarza en kolay sağlayan ürün olarak, sizin de kolayınıza gelecektir.

Parkalar, kullanım şekli ve fonksiyonellikleri ile de diğerlerinden daha çok tercih ettiğimiz bir giysi olabiliyorlar. Mesela sizi yağmurdan koruyabilir, karlı havalarda kurtarabilir, rüzgar ve şu geçirmeme özellikleriyle rahat ettirebilir ve en soğuk günlerde bile sıcak tutabilir.

Bu kadar işe yarayan parkalar üstelik şimdi de daha çok ortamda kullanılması ve daha çok tarzda kıyafetle kombine edilebilmesi için, çok çeşitli tasarlanıyorlar. Bu yazımızda da parka modelleri üzerine bir dosya hazırlayalım ve sizinle parka çeşitlerini konuşalım istedik. Eğer parka modelleri ve kullanım şekilleri sizin de ilginizi çekiyorsa, buyurun başlayalım.

Kadın En Şık Parka Modelleri

Gri Kadın En Şık Parka Modelleri

Baharlık Parka Modelleri

Malum bahar ayları ılık ile serin arasında bir havada, ne giysek acaba düşünceleri arasında, bir güneşli, bir yağmurlu, bir hararet yapan, bir üşüten aylardır. Kendimizi sokağa atmak için can attığımız zamanlardır. Çünkü eğer kıştan çıktıysak açık havada zaman geçirmeyi çok özlemiş, eğer yazı tamamlıyorsak da kış gelmeden açık havada geçirebildiğimiz kadar zaman geçirmeyi istemiştir. İlkbaharın ya da sonbaharın bu ani değişen hava durumu bizi ne giyeceğimizi seçmek konusunda biraz zorlar.

İşte böyle havalarda baharlık parkalar ideal bir seçenek olarak çıkar karşımıza. Bir kere diğer dış giyim ürünlerinin çoğuna göre daha ince ve daha da önemlisi hafiftirler. Elbette hiçbirimiz böyle havalarda ağır şeyleri elimizde taşımak istemeyiz, çünkü belli ki günün bir kısmında üzerimizden çıkarıp elimize alacağız. Ayrıca hırkalardan farklı olarak rüzgar ve yağmur geçirmezler. Baharın mis gibi kokan ve fakat biraz da dengesiz olan hava koşullarında aniden bastırabilecek bir yağmurdan ya da hissettirmeden bizi üşütüp hasta edebilecek rüzgarlardan korunmak önemli.

Baharlık parkalar genelde soft renklerde, kürksüz ya da müflonsuz, kısmen daha hafif, yumuşak ve dökümlü kumaşlardan üretilir. İçine yalnız bir tişört ya da inceden bir sweatshirt ya da yine ince bir triko giymeniz yeterlidir. Böyle kombinasyonlarda genellikle jean pantolon hayal edilir ancak biz size taytları ve hatta spor tarzda etekleri de öneririz. Ayağınıza kısa botlar, spor ayakkabılar, hatta postallar böyle bir kombinasyona çok yakışacaktır.

Lacivert Baharlık Parka Modeli

Siyah Baharlık Parka Modeli

Gelelim çanta kullanımına. Burada size daha çok messenger, yani çapraz asılan çantaları, kısa askılı orta boy omuz çantalarını, ya da yine orta boy sırt çantalarını tavsiye ederiz.

Kürklü Parka

Kadın parka modellerinde de erkek parka modellerinde de çok sık rastlarız kürk uygulamalarına. Belki birbirine tezat iki şey gibi duruyorlar ilk bakışta ama ikisi bir araya geldiğinde gerçekten çok şık bir görüntü çıkıyor ortaya. Üstelik şimdi özellikle kadın parka modellerinde hafiften parlatılmış kumaşlara kürk eklenerek yapılan kürklü parkalar, gece çıkarken, şık davetlere giderken, hatta biraz resmi giyindiğinizde bile kombinasyonunuzu son derece şık bir şekilde tamamlayabiliyorlar.

Elbette kürklü parka modelleri kış aylarının soğuk günlerinin giysileri. Ilık bahar günleri için biraz fazla kaçabilir. Zaten tasarımcılar bayan parka modelleri arasında bu modeli üretirken kalın ve su geçirmez kumaşlar kullanırlar. İçlerine de sizi ekstra sıcak tutacak malzemelerle doldurulmuş astarlar dikerler. Bu sayede kışın en ağır hava koşullarında bile kendinizi hem sıcak, hem de kuru tutabilirsiniz.

Pudra Renkli Kürklü Parka

Kahverengi Kürklü Parka Modelleri

Kürklü parkalar ağırlıklı olarak koyu renklerde üretilirler, hatta siyah en çok kullanılan renktir. Ancak siz, açık renkleri kullanarak, hatta beyaz bir tane seçerek ezber bozabilirsiniz. İçine kazak giyebilirsiniz, hatta boğazlı bir kazak çok şık görünür.

Burada da size messenger çantaları, kısa askılı orta boy çantaları ya da deri sırt çantalarını önereceğiz. Ayaklarınıza da botlar, çizmeler ve postallar giymeniz, kıyafet kombinasyonunuzu iyi tamamlayacaktır.

Bayan parka modelleri, geçtiğimiz yıllar içerisinde çok çeşitlendi. Daha önce de dediğimiz gibi her ortama ve her kıyafet kombinasyonuna göre seçebileceğiniz bir bayan parka modeli mevcut. Erkek parka modellerinde de durum, kadın parkalarda olduğu kadar olmasa da yine buna yakın ölçüde çeşitlendi. İsterseniz parka modelleri ile ilgili diğer önerilerimizi maddeler halinde sıralayalım.

Parka Modellerine Dair Öneriler

  • Spor marka modellerinde, yani günlük olarak kullanacağınız modellerde, cep kesimleri biraz daha büyük ve belirgin olur. Hatta cep ağızlarında çıtçıtlı kapaklar, ya da iplerle ve lastiklerle büzülebilen modeller, spor şıklığınıza şıklık katacaktır.
  • Daha şık ortamlarda giyeceğiniz kadın parka modellerinde ise cep kesimleri daha küçük ve daha az görünür nitelikte tasarlanır. Ceplerde çıtçıtlı kapaklar ya da büzgülerle kapatma yöntemi pek kullanılmaz.
  • Yeşil parka tüm kadın parka modellerinde ya da erkek parka modellerinde en çok rastlanılan çeşittir. Ancak siz siyahlar ve beyazlar giyebilir, hatta canlı renkler seçerek daha farklı bir şıklık yakalayabilirsiniz.
  • Kalın parkalarda iç kısımlarla ayrıca sizi sıcak tutacak malzemelerle doldurulmuş astarlar mevcuttur. Bazı modellerde bu astar kısımları çıkarılabilmektedir. Bazen satıcılar size bu konuda bilgi vermeyi ihmal edebilirler. Siz satın aldığınız modeli bu açıdan kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Eğer böyle bir özelliği varsa kışlık parkanız baharlık parkaya dönüşebilir ve size daha geniş zamanlarda kullanma imkanı verebilir.
  • Kapüşonlu parka modellerinde kapüşonu çıkarılabilen modellerden birini seçtiyseniz, yine çoklu bir kullanım alanına sahip olursanız. Ayrıca bazı kürklü modellerde de kürkler çıkarılabiliyor. Bu da size farklı kombinasyonlar yapma imkanı sağlıyor.
  • Parka online alışveriş sitelerinde tüm çeşitleriyle bulunan bir ürün. Bu yüzden ilgili sekmelerde son sayfalara kadar gitmenizi tavsiye ederiz çünkü hiç aklınızda olmayan ama gözünüze çok hoş görünebilecek, severek giyebileceğiniz pek çok tasarıma rastlayabilirsiniz.

Eveeet, bu yazımızda da parka çeşitleri üzerine eğildik ve modeller konusunda da kombinasyon önerilerinde bulunduk. Tekrar altını çizmek istediğimiz şey de, bu modellerin diğerlerine göre daha ortada bir yerde durduğu ve size daha geniş bir kullanım alanı ve kombin yapma imkanı sunduğu. Dolaplarınızda sonbahar, kış ve ilk bahar mevsimlerinde, güneşli, yağmurlu ya da karlı havalarda ve hatta rüzgarları günlerde, rahatça giyebileceğiniz bayan parkalardan bulundurmayı ihmal etmeyin. Aradığınız tüm parka modellerini en trend birçok mağazadan satın alabilirsiniz.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK