Kaban İnanışları: Bir Uygarlık Uyanıyor

Kaban İnanışları: Bir Uygarlık Uyanıyor

KABAN İNANIŞLARI: BİR UYGARLIK UYANIYOR

Geçtiğimiz hafta sonunu, uzun zamandır görmediğim lise tayfasıyla geçirdim ve tabi ki çok eğlendim. Bir araya geldiğinizde, hep aynı lise hikayelerini anlatıp, aynı anılara gülebiliyorsanız, bilin ki o eski dostlarla kopmanız mümkün değil.

İşte biz de sosyal medyadan, e-posta yoluyla, telefonla görüşüp, sık sık bir araya gelmeye çalışan 4 arkadaşız. Sürekli aynı anıları hatırlar, katıla katıla güleriz. Birbirimize de lise boyunca hep çok benzedik. Öyle ki benzer kıyafetlerden hoşlanır, saçlarımızı neredeyse aynı model kestirirdik. Özenmekten de değil üstelik. Ortak zevkleri paylaşıyorduk sadece.

Bizi belki de bu kadar kenetleyen buydu. Hatta bir gün kışın yeni yeni bastırmaya başladığı zamanlar, okulun önünde bir araya gelmemizle gözlerimize inanamadık. Annelerimiz bize aşağı yukarı aynı kaban modellerini seçip almıştı. Renkler o kadar birbirine yakındı ki aynı fabrikadan çıkmış gibiydik. Yalnızca, bir kaban daha dik yakalı, öbürü bir parmak daha uzun, birinde bir cep fazla falandı herhalde. Ama o kadar.

O gün okulda bununla çok eğlenmiştik. Hatta bazı arkadaşları, bir siyasi partinin gençlik kollarına yazıldığımızla ilgili kandırmıştık bile. Sıralara, “Kaban Kavmi”, “Kaban inanışları”, “Kabanlar (M.Ö 404 – not found)” gibi geyikler yazıp, sululuk da yapmıştık. O yıl son senemizdi ve biz o zaman 4 delikanlı, yarı mutlu, yarı üzgün okuldan mezun olmuştuk.

Farklı kaban modelleri, farklı yönler

Bu defa kaban kabana zıt

Hafta sonu, buluşmak üzere sözleştiğimizde şehir dışına kaçalım dedik. Yine kışın hafif hafif bastırdığı dönemlerde bir araya gelince, kalacağımız otelin önünde bizler, bambaşka kabanlarla bir araya geldik.

Dört bekar adamdan, ben ve Doğu, gri tonlarındaki kaban ve jean pantolonlarla, delikanlılara taş çıkartıyorduk. O da en az benim kadar gri ve tonlarını sever, sık sık da kullanır. Lisedeki yılbaşı çekilişinde bana çıktığı zaman, ona gri bir atkı almıştım. Hala saklar, sağ olsun. Yine, hafta sonu çantasına da o atkıyı atmış, getirmiş. “Ne adamsın…” dedim. “Gel sarılıp ağlayalım” dedi. Sarılmadık…

KABAN İNANIŞLARI: BİR UYGARLIK UYANIYOR
Kaşe Kaban
KABAN İNANIŞLARI: BİR UYGARLIK UYANIYOR
Kaban

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aramızda bazı ciddi arkadaşlar var

Daha sonra lobide buluştuğumuz, biri siyah diğeri lacivert kabanlı, iki son derece ciddi adam Bora ve Tolga, işle ilgili telefon görüşmelerini yeni bitirmiş ve o moddan çıkamamış olarak bize bakıyorlardı. Şık birer saat, iyi birer markanın olduğu belli olan keskin parfüm kokularıyla, kendimi şirkete dönmüş gibi hissetmeme neden oldular. Neyse ki Doğu, “Korkarım bize boşanacağınızı açıklayacaksınız” diyerek, gene olayı gırgıra vurmayı başardı.

Artık ondan sonra bir daha toparlayamadık zaten. Bütün hafta sonu, Kaban Kavmin’den 4 arkadaş çocuklar gibi şendik. Birbirimiz için ne kadar iyi dost olduğumuzu, iş hayatına girdikten sonra elbette daha iyi anladık.

Siz de eğer hala lisedeki o en yakın arkadaşlarınızla irtibat halindeyseniz, bunu daha sık yapın. Çünkü herkesin yılda en azından bir günü tasasız geçirebilmek için, o eski dostlara ihtiyacı var.

KABAN İNANIŞLARI: BİR UYGARLIK UYANIYOR
Altınyıldız Classics Kaban
KABAN İNANIŞLARI: BİR UYGARLIK UYANIYOR
Siyah Kaban

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PAYLAŞ
Siz bizim sadece spor, siyaset, araba ya da seks hakkında konuştuğumuzu düşünebilir, hatta bundan emin olabilirsiniz. Ama siz bu satırları okurken biz çoktan alışveriş yapmış, yeni kıyafetlerimizi giymiş ve en şık halimizle bir kafede oturuyormuş kahvemizi içiyor olacağız...

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK