Kefir Acılaşırsa Ne Yapacaksınız?

Kefir Acılaşırsa Ne Yapacaksınız?

Son zamanlarda oldukça popüler olan "kefir" acılaşırsa ne yapacaksınız?

Son zamanlarda oldukça popüler olan “kefir” birçok insan için yaşamın vazgeçilmezi olan bir takviye gıda oldu. Özellikle bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve ilaç değilde evde insanların kendilerinin yapabilmesi yapay ürün söylemlerinden bunalmış insanlar için ciddi bir psikolojik ferahlık sağlıyor.

Ben de bu kişilerden biriyim 🙂

Düzenli olarak kefir yapıp tüketmeye çalışıyorum. Ancak bazen işler istediğim gibi gitmiyor. Geçen gün kefirimi 1 hafta kadar içmedim. Ne oldu bu kefire bir bakayım dediğimde ise acı bir tad aldım. Kefir neden acı oldu, diye araştırmaya başladım. Bu durumla karşılaşanların pek bilgi paylaştığını görmediğim için bir yazı yazma ihtiyacı hissetim.

Olurda sizinde kefiriniz acırsa yapacağınız ilk iş kefiri atıp yenisini yapmak olmasın. Kefirinize bir şans daha verin 🙂

Kefir yapım sürecinde sırasıyla yaptığınız adımları aynen tekrarlayın. Tek farkla kefiri içmeyin, çünkü acı ve sizi rahatsız edebilir 🙂

Aşamalara hızlıca göz atarsak;
1. Kefirinizi şişesinden süzgece dökün.
2. Sonra suyu yüksekten dökmemek kaydıyla kefiri yumuşak bir şekilde yıkayın.
3. Temizlenen kefire dikkatle bakın kendine has kar tanesi gibi kristal biçiminde değilse birşeyler ters gidiyor demektir. (Resimde gördüğünüz acılaşmış kefiri yeniden mayaladıktan sonra iki gün geçmiş hâli)
4. Kefiri temizlediğiniz şişeye koyup ısıttığınız bir bardak veya içebileceğiniz kadar sütü şişeye dökün. Sütün sıcaklığını serçe parmağınızla kontrol edin. Hafifçe parmağınızı ısırması yeterli. Daha sıcak olursa iyi olmaz.
5. Şişenin kapağını kapatıp karanlık bir yere bırakın.

Bu süreçler sonunda kefiri süzdüğünüzde tadı acıysa maalesef yapacak bir şey yok. Yeni maya bulmalısınız. Ancak aşağıdaki resimdeki gibi yeniden kendini toplamaya başladıysa ve tadıda düzelmişse kendinizi tebrik edin. Kefiri kurtardınız.

kefir

Sağlıklı günler dilerim.

PAYLAŞ
Gözlemlerini paylaşmayı seven yazarımız çoğu zaman kurduğu uzun cümleler ile tanınıyor.

2 YORUMLAR

  1. Evet dediğiniz gibi aslında kefiri ilk kez yapıyormuş gibi düşünüp baştan başlıyoruz.
    Ben iki şişe kefir tutuyorum. Böylece bir şişe en az 1 gün beklemiş oluyor. İlk kefir yapımında ise en az iki gün bekletiyorum.

BİR CEVAP BIRAK