Kendin Yap: Lavanta Kesesi Nasıl Yapılır?

Kendin Yap: Lavanta Kesesi Nasıl Yapılır?

Lavanta kesesi nikahtan kınaya,  bebek şekerinden nişan törenine kadar hemen hemen her törende sıklıkla kullanılıyor. Davetlilerine hem fonksiyonel, hem de faydalı bir hediye vermek isteyenler, lavanta kesesini tercih ediyorlar.

Kullanılan kumaş türüne, ebatına ve süs malzemelerine göre lavanta kesesi fiyatları farklılık gösteriyor. Piyasada rahatlıkla bulunabilen lavanta keselerinin ölçüleri 7 ile 15 cm. arasında değişiyor. Eğer vaktiniz varsa, siz de lavanta kesesi malzemeleri ile birlikte kolaylıkla dizayn edebilirsiniz. Malum evlilik hazırlıkları süreci yoğun geçiyor ve siz de vakitten yana dertliyseniz, size güzel bir haberimiz var. Lavanta kesesi toptan ve süslenmemiş olarak satılıyor. 🙂 Özellikle Eminönü’nde yer alan bazı han ve dükkanlardan hazır lavanta kesesi paketlerini satın alarak dilediğiniz inci, dantel, püskül, kokulu taş, kurdela gibi ürünler ile kendi özgün tasarımınızı oluşturabilirsiniz.

glbn2 pink_velvet
11325337_607299002707160_276998790_n  Picture1


İpucu:
Lavanta kesenizin kumaşını dikerken, naylon ip olarak da anılan mukavemeti yüksek, dayanıklı dikiş iplerinden kullanırsanız, büzdürme sırasında sıkıntı yaşamazsınız.

Lafın özü, lavanta kesesi yapılışı göründüğünden daha basit ve hatta detaylı dikiş bilgisine bile ihtiyacınız olmayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Esnek kadife kumaş ya da saten kumaş satın alarak işe başlayabilirsiniz. Kadife lavanta kesesi örneği için yukarıda yer alan fotoğrafları inceleyebilirsiniz. Gelelim lavanta keselerinin nasıl yapıldığına 🙂 İstediğiniz renklerde kumaşı aldıktan sonra yuvarlak olarak kesebilirsiniz. İlla ki ölçüler ile çalışmanız gerekmiyor. Orta boy tencere kapağı, yemek tabağı gibi evinizdeki malzemeler ile rahatlıkla yapabilirsiniz. Dilerseniz birkaç farklı ebatlarda deneme yapıp, ardından hangi boy üzerinde çalışacağınıza karar verebilirsiniz. Kumaşları yuvarlak kesip, çıkardıktan sonra, kenarlarını teğelleyebilirsiniz. Son olarak elyaf ve lavantaları da yeterli miktarda ekleyip, kesenizi büzdürebilirsiniz. İşte hepsi bu ve bu kadar basit! Tabi eğer vaktiniz varsa 🙂 Sonrasında istediğiniz malzemeler ile süslemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Süsleri yapıştırmak için soğuk silikon kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Hem yakma riski yok, hem de oldukça sağlam yapıştırdığını söyleyebiliriz.

oleg LTZŞNTK2_1_zoom
a_lavantakesesi8-280x280 oleg2

Görsellere tıklayarak lavanta kesesi modellerine ulaşabilirsiniz. 

Lavanta kesesi yapımı için vaktiniz yoksa buradan hazır olarak satılan modellere ve lavanta kesesi fiyat bilgilerine ulaşabilirsiniz.

 

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK