Markalar İçin Sosyal Medya Kullanımının 9 Altın Kuralı

Markalar İçin Sosyal Medya Kullanımının 9 Altın Kuralı

İnanıyoruz ki offline mağazalarda satış temsilcisinin görevi ne ise, online mağazanız için de sosyal medyanın görevi o. Çünkü bir bakıma marka yüzünüz olan ve mağazanızda sizi temsil eden satış temsilcileri, aynı zamanda markanızın sesi, gözü ve kulağı. Sosyal medya da kullanıcılarınız ya da müşterilerinizle en samimi, sağlıklı ve yakın iletişimi kurabileceğiniz mecra. Diğer yandan sosyal medya pazarlama aktivitelerinizi desteklemek için de kullanabileceğiniz en etkili alan.

Çünkü sosyal medya;

  • Markanızın bilinirliğini arttırır.
  • Hedef kitlenizle buluşmanızı sağlar.
  • Hedef kitlenizi tanımanızı sağlar.
  • İletişiminizi kuvvetlendirerek müşteri bağlılığını arttırır.
  • Erişilebilir, etkileşimli, güncel ve ölçülebilirdir.

Durum böyle olunca, sosyal medyayı doğru ve etkili kullanmak büyük önem taşıyor. Herhangi bir plan ya da stratejiniz olmadan sosyal medyada yer almaya çalışmanın ise olumludan çok olumsuz sonuçları olabiliyor. Peki sosyal medyayı en iyi şekilde kullanmak için yapmanız gerekenler neler?

1. Amacınızı belirleyin.

Sosyal medyayı aktif ve doğru kullanabilmek için atmanız gereken ilk adım, sosyal medyadan beklentilerinizi ve sosyal medyada var olma amacınızı belirlemek. Kullanıcı sayınızı arttırmak, ürünlerinizi tanıtmak ya da kampanyalarınızı duyurmak gibi. Böylelikle sizi hedefinize en verimli biçimde ulaştırabilecek stratejiyi hazırlayabilirsiniz.

2. Markanız için en doğru mecra ya da mecraları seçin.

Facebook, Twitter, Instagram, Google +, Linkedin, Pinterest, Youtube, Foursquare, Snapchat ve Periscope markalar tarafından en çok kullanılan sosyal medya mecraları arasında yer alıyor. Ne var ki, markanızın bu mecralardan her birinde yer alması gerekmiyor. Eğer bu mercraların hepsini yönetmeye vaktiniz yoksa 2 ya da 3 tanesini seçebilirsiniz.

Hangi mecralarda var olmanız gerektiğine karar vermeden önce hedef kitlenizin demografik özelliklerine göre markanıza en uygun mecrayı belirleyin. Her mecra sesinizi en iyi şekilde duyurmanızı sağlayamayabilir. Diğer yandan hedef kitlenizin sosyal medya kullanım alışkanlıklarına uygun olmayan bir mecrada faaliyet göstermeye çalışmak boşa zaman ve emek kaybı olacaktır.

Vitringez.com - Instagram 4

 

3. Dilinizi belirleyin.

Paylaşımlarınızı yaparken hedef kitlenizle en iyi şekilde iletişim kurmanızı sağlayacak ve marka kimliğinizi en doğru şekilde yansıtacak bir dil kullanın.

4. Düzenli paylaşım yapın.

Düzenli paylaşım yapmak, kendinizi takipçilerinize hatırlatmanız açısından önemli. Diğer yandan etkili saatlerde, iyi seçilmiş bir görsel ve doğru bir dille yapılan bir paylaşım, sosyal medya mecraları üzerindeki erişiminizi de arttıracaktır. Kendi mecralarınızda en etkili saatleri belirleyebilmek için farklı saatlerde benzer paylaşımlar yaparak sonuçları ölçümleyebilirsiniz.

Vitringez.com - Twitter

 

5. Şeffaf ve kendiniz olun.

Markanız için sosyal medya kullanırken yapabileceğiniz en büyük hatalardan biri markanızı olduğundan farklı bir şekilde konumlandırmaya çalışmak. Çünkü olduğunuzdan farklı görünmeye çalışmak, sizi tanıyan ve bilen kullanıcılarınızla bağınızı zayıflatacağı gibi, kötü bir imaj çizecektir.

Markanızın kimliğine ve hedef kitlenize uygun davranın. Böylelikle etkileşimi yüksek ve sosyal medya kullanıcılarının severek takip ettiği bir marka olabilirsiniz.

Vitringez.com - Facebook

 

6. Takipçilerinizi dinleyin.

Dijital çağda, kullanıcılar güçlerinin farkında. Tek taraflı ve sadece tanıtım odaklı bir strateji, bu noktada işe yaramıyor. Sosyal medya planlamanızı yaparken takipçilerinizden gelen yorum, beğeni ve istekleri göz önünde bulundurarak hareket edin.

7. Çok takipçi değil doğru takipçi kazanmayı hedefleyin.

Markaların sosyal medya ölçümlemesinde en çok dikkat ettikleri konu takipçi sayısı. Ne var ki, sadece takipçi sayısına dayandırılarak yapılan ölçümleme uzun vadede doğru sonuç vermiyor.

Sosyal medya stratejinizi sadece yeni takipçiler kazanma odaklı değil; hali hazırda var olan takipçilerinizi de elinizde tutmanıza ve etkileşiminizi arttırma odaklı hazırlamaya özen gösterin. Hedef kitlenizi belirledikten sonra onlara uygun paylaşımlar yaparak, takipçi sayınızı emin adımlarla yükseltirken etkileşiminizi de arttırabilirsiniz.

Vitringez.com - Instagram

 

8. Etkileşim yaratın.

Sosyal medya kullanıcıları markalarla aktif ilişkiler kurmak, sadece gözlem yapmak değil, sözlerini dinletmek ve iletişimde olmak istiyorlar. Kullanıcılarınızı dinlemek ve görüşlerini almak da bu nedenle önem taşıyor.

Kullanıcılarınızın sorularına cevap verin; sorular sorup anketler yaparak onları önemsediğinizi gösterin. Böylelikle dışarıdan takip ettikleri bir mecra olmakla kalmayıp kendilerini dahil ve ait hissettikleri bir ortam yaratabilirsiniz.

Vitringez.com - Instagram 2

 

9. Gündemi takip edin.

Dünya sizin markanızdan ibaret değil. Gündemi takip ederek hem sizi ilgilendiren konulardaki gelişmeleri yakalayabilir, hem de hedef kitlenizin ilgisini çekecek güncel konularda yapacağınız paylaşımlarla gönüllerini kazanarak hedef kitlenizi takipçilerinize dönüştürebilirsiniz.

Bu yazı Ümit Öncel önderliğinde çıkarılan sektörümüzün dergisi E-ticaret Çağı‘nın Nisan 2016 sayısında yayınlanmıştır.

PAYLAŞ
Vitringez.com kurucu ortağı, ödüllü global blogger, moda aşığı.... Tüm hayalleri gerçekleştirmek mümkün, sadece inanın ve tutkuyla çalışın :)

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK