Mısır Turu: Dalsak, Çıksak, Gezsek…

Mısır Turu: Dalsak, Çıksak, Gezsek…

Mısır Turu: Sharm El Sheikh

İlk yazımız, 23 Nisan tatilini değerlendirmek isteyenlere gelsin. Baharı karşılarken, tenimiz biraz bronzlaşsın, hem denize girip kış ağırlığını atalım isteriz.

Bir tatili planlayabilmenin en önemli aşaması, kesinlikle uygun uçak biletidir. Bir de bizim gibi aktaralımda daha ucuza gelsin derseniz tadından yenmez bir tatil olabilir (ülkesine göre) 🙂

2 sene önce 23 Nisan’da; Sharm El Sheikh yolculuğumuzu yerel hava yoluyla Kahire aktarmalı olarak planladık, uçuş saati geldi, az geçti, biraz daha geçti ama paniklemeyin çünkü rahattır Mısırlılar.

Güzel 5 yıldızlı otellerde, inanılmaz fiyatlara yarım ya da tam pansiyon kalabilirsiniz. Hava alanından lüks diyebileceğimiz araçlarla alınarak otele götürülürsünüz, resepsiyonda kral ve kraliçeler gibi karşılanır, odanıza yerleştirilirsiniz. Oteller genelde plajlı ve odaların çoğu deniz manzaralıdır. Sharm sahil kıyısı boyunca mercan olduğu için upuzun iskelelerden denize girmeniz gerekir ki iskeleden girdiğinizde bile denizin altında güzel balıklar ve mercanların büyüsüne kapılabilirsiniz.

Sharm El Sheikh - Gülçin Onur

Otellerdeki açık büfe beklenilenden çok daha lezzetli ve bizim damak tadımıza yakın tatlar sunuyor. Akşam yemeğinizi yerken size eşlik eden bir animasyon ya da müzik ziyafeti oluyor, yemeğiniz bitince dışarıdaki güzel kafeler ve Soho Meydanı’ndaki müzik ya da dans şovunu nargileniz eşliğinde keyifle izleyebilir, bizim gibi dans etmeye de başlayabilirsiniz. Size tavsiye edeceğim Mısır’ın birası Sakara’dır. “Heyy Sakaraaa sen nelere kadirsin” narasini atarken bir yerden düşmemeye özen gösterin, alkol oranı yüksektir.

Sharm El Sheikh 4 - Gülçin Onur

Kendinizi şımartmak için plajda masaj yaptırabilirsiniz, palmiyeler altında bu çok hoşunuza gidecektir ama en çok hoşunuza gidecek olan bir Kızıldeniz dalış turu olacaktır. 3 farklı yerde tüplü ve şnorkelle dalış yaptırıyorlar. Ben denizde çalı görsem korkar, çığlık çığlığa kaçarım, ikna olmam biraz zor oldu. Denizin altı, inanılmaz büyülü bir dünya, ayaklarınız yere basmıyor, uzay boşluğunda bile olabilirsiniz, rüya gibi kesinlikle yaşanması gereken.

Sharm el Sheikh  - Gülçin Onur Sharm El Sheikh 3  - Gülçin Onur

Sharm El Sheikh, Avrupalı turistlerin çok bulunduğu tamamıyla ön yargısız gidilebilecek bir tatil bölgesi. Biz gittiğimizde kapı vizesi uygulaması vardı, indiğinizde elinde küçük kağıtları sallayarak “visa visa” diye bağıran insanlar vardı, artık konsolosluktan almak gerekiyor. Dolar götürüp yerel para birimine çevirdiğinizde, çok zengin olabilirsiniz, harca harca bitmeyebilir. Hediyelik eşyalarda pazarlık yapmalısınız. Camdan yapılan parfüm şişeleri, oda yağdanlıkları ve minik nargileler hoşunuza gidecektir. Saf esanslar, saçlar için besleyici yılan ve argan yağları da alabileceğiniz diğer ürünler. Minik piramitler, papiruslar, firavun heykelleri, bakır ürünler, dokuma şallar ve kuka ağacından yapılan gümüş karışımlı aksesuar ve tesbihler alabileceğiniz hediyeliklerdir.

Sharm El Sheikh 5 - Gülçin Onur

Yeterince dinlendim, tenim de sağlıkla bronzlaştı dediğiniz yerde sizi gezimizin kültürel ve heyecan verici diğer şehrine götürüyoruz.

Mısır Turu: Kahire

Buradan yaptığımız araştırmalarda, benzinin çok ucuz olduğunu ve taksiyle Sharm’dan Kahire’ye geçebileceğimizi öğrendik, bu bize yaklaşık 100$’a mal olacaktı, süper bir maliyet 4 kişiye fazlasıyla ucuz gelecekti, harika! Sonra tesadüfen Mısır’da bir yerel rehber bulduk ve bizi uyardı “sakın, olur mu öyle şey!” biz zaten iyi ki yapmamışız kararını uçakla Sahra Çölü’nün üzerinden geçerken bedevi çadırlarını gördüğümüzde şükrederek verdik.

Kahire - Gülçin Onur Kahire 2 - Gülçin Onur

 

Rehberimiz, havaalanından bizi karşıladı ve camları bile siyah olan arabamızla turumuza başladık. Ahmed, çok tatlı bir adamdı, bizi rehber olarak değil, kendi misafirleriymişiz gibi gezdirdi. İlk durağımız kısa bir şehir turu atarak Gize Pramitleri. Şehrin içinden ilerlerken, sağda Nil nehrinin yıpranmış güzelliğini gördüğümüzde bir anda ileride beliriyor. Ben şehrin iç kısmına bu kadar yakın olabileceğini düşünememiştim açıkçası.

Nil Nehri - Gülçin Onur Şehirden piramitler - Gülçin Onur

Sharm ne kadar modern ise, Kahire tam tersi fakir ve biraz tehlikeli. Piramitlere yaklaştığımızda, arabamıza bile saldırdılar, üstüne çıkmaya çalıştılar. Rehberimiz, ustalıkla bizi bilet gişesinden içeri soktu ve “sakın bana yaklaşmayın, ben size işaret edicem” dedi. İçeride, satıcılar, fotoğraf çektirmek isteyenler, bundan para isteyenler, çektirmesenizde para isteyenler, develer… Piramitlerin içine dışarısı bile bu kadar tedirgin ediciyken yine rehberimizin uyarısıyla girmedik. Piramitler kesinlikle görülmesi gereken dünyanın sayılı harikalarından ve Kahire herşeye rağmen çok güzel bir şehirdir. Kleopatra’nın güzelliği neden halka yansımamış derseniz, bir rivayete göre aslen Yunan’dır.

Mısır Piramitleri - Gülçin Onur

Şehir turumuz, yerel bir restoranda falafel, salata ve küçük mezelerden oluşan harika bir öğlen yemeğiyle taçlandı. Kahvelerimizi içmek için bizim Kapalı Çarşı benzeri bir hana gittik, gittiğimiz her yerde inanılmaz bir misafirperverlik ve samimiyet vardı. Alışverişlerde bu samimiyet, onların fiyat arttırmak istemesi sizinde indirmek istediğiniz pazarlıklarınızla devam ediyor.

Sharm El Sheikh ve Kahire Tatili Valizi

Tatile gideceğiz güzel anlattın ama yanımızda ne götürsek derseniz, Sharm için, gündüz güneşten koruyacak şapka ve güneş kremleriyle, rengarenk bikinilerinizle sahilde sere serpe güneşlenebilirsiniz. Akşamları bana biraz serin geldi ama bir bluz yanınıza da bir ince hırka ya da ceket kesinlikle işinizi görecektir. Kahire’de ise, çölden gelen toz bulutları için ince bir fular, rahat edebileceğiniz bir kapri ve t-shirt işinizi görecektir.

PAYLAŞ
Ben Kimim? “Leyleği havada mı gördün?” sorusuna, “Leylek beni görmüş mü?” cevabı veren nadir insanlardanım. Motivasyon kaynağı, yeni yerler, yeni kültürler, özgürce gezebilmek ve eğlenmektir. En çok sevdiği yabancılaşmaktır :) Güzel ilk baharı karşılarken, içimiz kıpır kıpır tatil planları yapmak isteriz :) ama nereye gitsek, ne yapsak bütçemiz ne olmalı bilemeyiz. İnternetten günlerce süren araştırmalar, bizi bizden alan inanılmaz fotoğraflar arasında kalırız, hepsi bizim olsun isteriz. https://instagram.com/go_onr/

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK