Takip Etmeniz Gereken Sokak Modası Blogları

Takip Etmeniz Gereken Sokak Modası Blogları

1978’de fotoğrafçı Bill Cunningham’ın Greta Garbo’nun sokakta hazırlıksız bir fotoğrafını çekmesiyle başlayan ve daha sonra kişisel stil bloglarının ortaya çıkmasıyla popülerliğini biraz kaybeden sokak modası; trendleri uygular ya da uygulamazken kalıpların dışına çıkan ve bir noktada modanın ağır taşlarını etkisi altına alarak trendleri belirler hale gelmiş bir akım.

Sokak modası sahnesinin oyuncuları ise, tarzında kişisel öğeleri barındıran ve öne çıkaran, “kendisi olmakla” fark yaratan kişiler.

Kendi tarzını yaratmak, yaratıcılığını geliştirmek ve ilham almak için kaynağın sokak modası bloglarıysa; sık kullanılanlarına mutlaka eklemen gereken sokak modası blogları:

The Sartorialist 

Scott Schuman’ın 2005 yılında moda dünyası ve günlük yaşamın etkileşimlerini gözler önüne sermek amacıyla başlattığı blogu The Sartorialist, dünyanın en çok takip edilen sokak modası blogu.

Farklı tarzların en elegan yansımalarını bir araya getiren kaliteli fotoğraflarıyla The Sartorialist, zamanın nasıl geçtiğini anlayamayabilirsin.

sartorialist 2 sartorialist

 

Tommy Ton 

Sokak modası fotoğrafçılığının öncülerinden biri olan Tommy Ton’un blogu Jak&Jil; farklı tarzların detaylarını fotoğrafçının gözünden yakalamak ve asalete doymak isteyenlerin favorisi olmaya aday.

jakandjil

 

Street Peeper 

Fotoğrafçı Phil Oh’un blogu olan Street Peeper, 2006’dan beri sokak modasının nabzını tutuyor. Paris, Londra, Milan, Sidney, Şangay gibi birçok moda başkentinin tek bir yerden takip etmek isteyenler Street Peeper’ı çok sevecek.

 

streetpepper

 

 

Singh Street Style 

Singh Street Style, modayı farklı yönlerden keşfetmek isteyenler için ideal. Blogun en ilginç özelliği. yaratıcısı Pardeep Singh Bahra’nın fotoğrafını çekeceği kişilerle ilgili kuralları. Singh Street Style’da yer alabilmek için, poz veren kişinin Sih dinine mensup olması ve günlük hayatta kullanmıyor olsa bile kafasında Dastar (sarık) takması gerekiyor. İngiliz asaleti ve Hindu renk paletini bir arada izlemek isteyenler buraya.

singh street style

 

 

Le 21eme

Le 21eme; kendisini bir sokak modası blogu olmaktan ziyade farklı şehirlerdeki moda anlayışını ve moda haftalarını takip edebileceğiniz bir göz olarak tanımlıyor. Blogdaki fotoğrafların her biri, çerçevelenip duvara asılacak kalite ve güzellikte.

le21eme

 

 

Caroline’s Mode 

Eski model Caroline Blomst’un blogu olan Caroline’s Mode; Caroline’in 2005 yılında Stockholm sokak modasını yansıtmak için sokak fotoğrafları çekmesiyle yayın hayatına başlamış. Blogda sokak modası fotoğraflarının yanı sıra, trend önerileri, Caroline’ın tasarımları ve “aynısının ucuzu” gibi ilgi çekici bölümler de bulabilirsin.

carolinesmode 2 carolinesmode

 

 

The Locals 

Blogosfere Copenhagen Street Style ismiyle adım atan blog; sonrasında yaratıcısı Søren Jepsen’in sadece Kopenhag’a bağlı kalmak istememesi üzerine sınırlarını genişleterek The Locals adını almış.

Seyahat ettiği yeni şehirleri keşfederken bu şehirlerin tarzlarına da yer veren blogger; şehir ve stil ilişkilerini incelemek isteyenler için yol gösterici olabilir.

the locals

 

 

Fashionising 

En son moda haberleri ve trendleri takip edebileceğiniz Fashionising, stil sahibi kişilerin fotoğraflarına yer veriyor. Fashionising’de gezerken Anna Dello Russo, Miroslava Duma ve Cara Delevingne gibi stil öncüleri olan tanıdık yüzlere sık sık rastlayabilirsin.

fashionising 2 fashionising

 

Hel-looks 

Sokak modası bloglarından belki de en ilgi çekici olanlarından biri Hel-Looks. 2005 yılından beri yayında olan site, Helsinki halkının renkli, sınırların çok dışında, kimi zaman eleştirilen ama kesinlikle ilgi çekici tarzını yansıtıyor. Özellikle ikinci el ve vintage ürünlerin kullanımıyla ilgili fikir almak istersen, Hel-Looks iyi bir kaynak olabilir.

hellooks hellooks2

 

Street Style Seconds

Hırvatistanlı üç arkadaşın beraber kurduğu Street Style Seconds’da, moda yayıncılığı konusunda tecrübeli olan bu isimlerin sokak modası seçkilerinin yanı sıra, yükselen trendleri ve beğendikleri ürünleri de bulabilirsiniz.

streetstyleseconds streetstyleseconds2

 

 

Japanese Streets 

Japanese Streets, özellikle Japonya’da hakim olan Harajuku modasının etkileyici görüntülerini sunuyor. Blog; kendin uygulamayacak olsan bile, Harajukunun renkleri arasında kaybolmak ve estetik algısının çeşitliliğini görmek için birebir.

131103-8153 131103-8099

 

PAYLAŞ
Bir internet kurdu ve bilgisayar başında vakit geçirmekten keyif alıyor. Bilmediği ne varsa hemen öğrenmek istiyor ve araştırmaktan çekinmiyor. Moda, teknoloji, sosyal medya ve oyunlar ilgi alanlarından. Kahve içmeyi ve uyumayı seviyor, güneşe aşık.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK