Nostalji Rüzgarları Esiyor Eteklere Dikkat!

Nostalji Rüzgarları Esiyor Eteklere Dikkat!

NOSTALJİ RÜZGARLARI ESİYOR; ETEKLERE DİKKAT!

Veni, vidi, vici! Jül Sezar’ın Zela Savaşı zaferiyle tarihe geçen bu cümlesine fonetik olarak benzer bir ifadeyi etek de moda dünyasına kattı: Mini, midi, maksi. Etek moda dünyasıyla tanıştığı, farklı renk ve desenlerle tasarlandığı ilk zamanlarından bu yana, mini, midi ve maksi modelleriyle kadınların ilgisini çekiyor.

Her konuda olduğu gibi modada da tarih tekerrürden ibaret. Nostaljik hareket, modada engellenemiyor. Eskiye özlem dinmedikçe, annelerimizden, anneannelerimizden hatırladığımız, eski fotoğraflarında gördüğümüz o etek formlarını, o desenleri görmeye devam edeceğiz. Şikayetçi miyiz? Asla! Keşke tüm o dönemin modası, o döneme ait manevi değerler, komşuluk, sokaklarda dilediği gibi oynayan ve teknolojiye bağımlı olmayan çocuklar, hepsi birlikte geri gelseler.

Yine de halimize şükrediyor ve o dönemin bu muhteşem üçlüsüne geri dönüyoruz. Mini, midi ve maksi eteklerle nostalji rüzgarları estirmeye başlıyoruz. Aman eteklere dikkat!

Eteklerde Nostalji Modası

Kadınların kurumsal kimliğinde midi imzası

Kurumların kadınlar için düzenlediği ilk yönetmelik maddelerinin başında kıyafet geliyordu ve bu dönemlerde takım elbise kadınlar için tayyör demekti. Dar midi etek ve ceketten oluşan bu takımlarla iş hayatına adım atan kadınlar, zaman içerisinde bu kurallar esnetilse de iş hayatında da etekten hiç vazgeçmedi.

NOSTALJİ RÜZGARLARI ESİYOR; ETEKLERE DİKKAT!
Çiçek Desenli Etek
NOSTALJİ RÜZGARLARI ESİYOR; ETEKLERE DİKKAT!
Örme Etek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Günümüzde, o tayyör eteklerinin düz ve koyu renk tasarımlarının aksine, artık midi etekler daha renkli, cıvıl cıvıl, hatta çiçekliler. Bol ve dar olmak üzere farklı formlarda bulabileceğiniz midi etekleri, asimetrik bluz veya büstiyer modelleriyle kombinleyebilirsiniz.

“Valla sen delisin delisin…”

Mini etek ise, modada 70’lerin en önemli parçalarından biriydi. Platform topuklu ayakkabılarıyla mini eteklerini kombinleyen, genellikle bu kombinleri süveter içine giydikleri gömlek ile tamamlayan kadınları, bu dönemi yaşamamış olanlar Necla Nazır ve Tarık Akan’ın baş rollerini paylaştığı Delisin filminden de net bir şekilde görebilirler.

NOSTALJİ RÜZGARLARI ESİYOR; ETEKLERE DİKKAT!
KısaEtek
NOSTALJİ RÜZGARLARI ESİYOR; ETEKLERE DİKKAT!
Mavi Kısa Etek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

70’lerin popüler müzik grubu Cici Kızlar’ın bir örnek mini etek, süveter ve gömlekli kostümleri, birbirinden eğlenceli parçalarıyla Delisin, hala ekrana geldikçe 70’lere dair tatlı anıları canlandırmaya devam ediyor.

Modern yorumlarında ise mini etek, özellikle bu sezon pliseli modelleriyle göze çarpıyor. Farklı renklerde ve farklı tarzlara hitap edecek şekilde tasarlanan pliseli mini etekler, 70’lerin platformlarının aksine, düz tabanlı bot modelleriyle kullanılıyor.

Başkaldırının maksi etekleri

60’ların insanları doğayı korumaya ve daha özgür bir yapılanmaya teşvik etmek için bir araya gelen “çiçek çocuklar”, nam-ı diğer hippiler, o dönem için başkaldırının sembolü haline geldiler. Yuvarlak gözlükleri, kadın – erkek upuzun saçları ve ince, deri iplerden aksesuarlarıyla çok farklı ve önemli bir moda akımı başlattılar.

NOSTALJİ RÜZGARLARI ESİYOR; ETEKLERE DİKKAT!
Maksi Etek
NOSTALJİ RÜZGARLARI ESİYOR; ETEKLERE DİKKAT!
Ekose Etek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Bol paça
pantolonlar ve maksi etekler, o dönemi hatırlatan kıyafetlerden bazıları. Özellikle, halhal ve saç aksesuarları ile tamamlanan kombinler, hala 60’ların o önemli hareketini akıllara getiriyor.

 

PAYLAŞ
Pazartesi sendroma girilir, alışveriş günü ilan edilir. Salı diyet bozulur ama kombinasyon yerindedir. Çarşamba hafta ortası, genel bir bakım mı yaptırılsa? Perşembe can sıkıntısı, Ceyda ne giymiş öyle? Cuma haftanın son günü ama dip boyası başa bela. Cumartesi Pazar neyse de; off Pazartesi ne giyilecek biri bize söylese ya! Dert etmeyin! Türkiye' nin ilk ve tek moda arama motoru hayatınızı kombine ediyor! Okuyanlar bu sezon yine çok konuşuluyor...

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK