Özel Günlerde Satışlarınızı Arttırmak İçin 15 Öneri

Özel Günlerde Satışlarınızı Arttırmak İçin 15 Öneri

Yılbaşı, Sevgililer Günü, Anneler Günü, Babalar Günü derken özel günler bitmiyor. Sevdiklerini en güzel hediyelerle sevindirmek isteyenler için özel günler üzerinde titizlikle durulması gereken bir gün olurken, e-ticaret siteleri için de büyük fırsatlar doğuruyor.

Özel günler yaklaşırken kullanıcılar en özel hediyeleri en uygun fiyatlarla satın almak için araştırmalara başlarken, doğru bir iletişim stratejisiyle potansiyel müşterilerinize ulaşmanız ve bu dönemlerde satışlarınızı arttırmanız mümkün.

Peki potansiyel müşterileriniz olan bu kullanıcıları sitenize çekerek satışlarınızı arttırmayı nasıl sağlarsınız? İşte özel günlerde satışlarınızı arttıracak öneriler:

1. Web sitenizin tasarımını uyarlayın.

Yılbaşı temasıyla süslenmiş bir vitrin nasıl diğer vitrinler arasından ilginizi ilk çeken oluyorsa; web sitenizi yaklaşan özel gün temasıyla donatmak da kullanıcılarınızın yüzüne aynı gülümsemeyi yerleştirebilir.

Küçük değişiklikler yaparak web sitenizin tasarımını yaklaşan özel güne uyarlayabilir, o güne özel olarak tasarladığınız bannerlarla kullanıcılarınızı site içerisinde doğru şekilde yönlendirebilirsiniz. Böylelikle kullanıcılarınıza gündemi takip ettiğiniz hissini de verebilirsiniz.

Web sitenizin tasarımını özel günlere uyarlarken dikkat etmeniz gereken tek konu, sade ama etkili değişiklikler yaparak marka kimliğinizden uzaklaşmamak.

anneler_gunu_logo

 

2. Düzenli e-posta gönderimi yapın.

Özel günler yaklaşırken, kullanıcılar da hediye alışverişi için en doğru adresi araştırmaya başlarlar. Bu noktada önemli olan bu kişilere kendinizi hatırlatmak olmalı.

Yaklaşan özel günlerle ilgili düzenli mail gönderimi yapmak, hediye alışverişi zamanı geldiğinde kullanıcılarınıza kendinizi hatırlatmanın en etkili yöntemlerinden biridir.

Hazırladığınız bültenlerde seçtiğiniz hediye önerilerine, indirim fırsatlarına ve diğer tekliflere yer vermek, mailinizin geri dönüşüm oranını da arttıracaktır.

3. Özel günler için özel kampanyalar ve kuponlar hazırlayın.

Özel günler, kullanıcılar alışveriş yapmaya daha yatkın olduğu için indirim ve kampanya fırsatları hazırlamak için en doğru zamanlardan biridir. Dilerseniz bu dönemde hediye almak isteyen kullanıcılarınıza özel kupon kodları da oluşturarak satışlarınızı arttırabilirsiniz. Unutmayın, bu dönemde kullanıcıların indirimden daha çok seveceği bir şey yoktur.

4. Hediye seçimine yardımcı olun.

Hediye seçiminde karar vermek en zorlayıcı aşamalardan biri. Kullanıcılarınıza aradıkları özel hediyeyi en kısa yoldan bulmaları için yardımcı olun. Hazırlayacağınız özel gün sayfalarında fiyata göre, hediye alınacak kişiye göre ve hediyenin tarzına uygun olarak seçim yapabileceği filtreler ekleyin.

5. İçerikler hazırlayın.

Kullanıcılarınıza hediye seçimi konusunda destek olacak ve fikir verecek içerikler hazırlayın. Hazırladığınız içeriklerde ürünlerinize yönlendirmeler yaparak ziyaretlerin satışa dönüşme olasılığını attırın. Hazırladığınız içeriklerde stratejiniz satışa yönlendirmenin yanı sıra özel günlerin ruhunu da yaşatmak için uğraşın. Hazırladığınız içerikleri mailinglerle de kullanıcılarınıza ulaştırın ve kullanıcılarınızla duygusal bağ kurun.

vitringez-babalar-gunu

 

6. Özel gün sayfaları hazırlayın.

Kullanıcılarınıza sadece alışveriş yapabilecekleri değil, güvenebilecekleri ve fikir alabilecekleri bir mecra olduğunuzu hissettirin. Hem özel gün ruhunu yaşatacağınız hem de kullanıcılarınızı alışverişe yönlendirmek için hazırlayacağınız özel gün sayfalarına indirimli ürünler, hediye fikirleri, kampanyalar, ilgili blog içerikleri, reklam bannerları gibi detaylar eklemeyi unutmayın.

7. Özel gün çalışmalarına erken başlayın.

Özel günler için kampanyalarınız, indirim fikirleriniz ve özel gün sayfalarınız hazırsa, harekete geçmek için çok beklemeyin. Hazırlıklarınızı tamamladıktan sonra başınzıa gelebilecek en kötü şey geç kaldığınız için potansiyel müşterilerinizi kaçırmak olacaktır. Hem ne demişler, erken kalkan yol alır.

8. Yarışmalar düzenleyin.

Sevgililer Günü, Anneler Günü gibi özel günler yaklaşırken, hem takipçilerinizin hem de potansiyel müşterilerinizin katılabileceği ödüllü yarışmalar düzenleyin. Böylelikle hem sosyal medya mecralarında etkileşiminizi arttırabilirsiniz, hem de ürünlerinizi tanıtma fırsatı bulabilirsiniz.

9. Ekstra hediye verin.

Anneler Günü hediyesini sizden seçen kişilere belirli bir tutar üzerindeki alışverişlerde kendi seçtikleri hediyenin yanı sıra bir hediye daha ekleyin. Kim sürprizleri sevmez ki?

10. Ücretsiz hediye paketi ve hediye kartı seçeneği sunun.

Hediye paketi hazırlamanın yükünden kurtularak zaman tasarrufu yapmak, kullanıcılarınızın sizi tercih etmesi için küçük ama etkili bir neden olabilir. Diğer yandan kullanıcılarınıza seçtikleri hediyeye notlar eklemek gibi kişiselleştirme seçenekleri sunmak da, kullanıcılarınızı ne kadar düşündüğünüzü hatırlatmanıza yardımcı olacaktır.

vitringez-com-yilbasi-instagram

 

11. Ücretsiz kargo kampanyası düzenleyin.

Özellikle yılbaşı gibi pek çok hediye alışverişinin yapılacağı bir dönemde, kullanıcılarınızın ücretsiz kargo kampanyasını keyifle karşılayacaktır. Ücretsiz kargo kampanyası, kullanıcılarınızın yakında olmayan sevdiklerine hediye almak konusunda da teşvik edebilir.

12. Zamanında teslim garantisi verin.

Kullanıcılarınıza, seçtikleri hediyelerin zamanında sahiplerine ulaşacaklarının garantisini verin. Zamanında teslim edilmeyen kargolar kullanıcılarınızı rahatsız edebilir; ne var ki özel günlerde zamanında teslim edilmeyen hediyeler müşterilerinizi kaybetmenize bile neden olabilir.

13. Son dakika kampanyaları düzenleyin.

Hediye seçimini son güne bırakanlar için özel kampanyalar düzenleyin ve hediye seçimini kolaylaştıracak öneriler sunun. Hazırladığınız kampanyalı hediye seçeneklerini sosyal mecralarda da destekleyerek daha çok kişiye ulaşmaya çalışın. Son dakika kampanyalar konusunda dikkat etmeniz gereken tek şey, yukarıda da bahsettiğimiz gibi kargoların zamanında ulaşacağının garantisini vermek olacaktır.

14. Reklam harcamalarınızı arttırın.

Özel günler yaklaşırken yaptığınız tüm çalışmaların karşılığını bulabilmek için, reklam harcamalarınızı arttırarak sadece var olan kullanıcılarınıza değil potansiyel müşterilerinize de ulaşmaya çalışın.

15. Hazırlıklı olun.

Bu dönemde satılan ürünlerin zamanında ulaşması, stokların yeterli olması, sipariş sürecinde herhangi bir aksaklık yaşanmaması için teknik olarak da hazırlıklı olun.

 

Bu yazı Ümit Öncel önderliğinde çıkarılan sektörümüzün dergisi E-ticaret Çağı‘nın Mayıs 2016 sayısında yayınlanmıştır.

PAYLAŞ
Vitringez.com kurucu ortağı, ödüllü global blogger, moda aşığı.... Tüm hayalleri gerçekleştirmek mümkün, sadece inanın ve tutkuyla çalışın :)

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK