Romantizmin Şehri Paris’te Balayı

Romantizmin Şehri Paris’te Balayı

Pek çok balayına ev sahipliği yapan Paris neden sizinde balayı şehriniz olmasın? Işığın parladığı şehir hayallerinizdeki balayını gerçekleştirmek için sizleri bekliyor. Eyfel kulesinde romantik bir gün batımı izlemek, Sen Nehri kıyısında huzurlu ve sakin bir yürüyüş yapmak, bunların hepsini hayal ederken artık gerçeğe çevirebilirsiniz. Romantizmin başkenti Paris balayınız için sizleri bekliyor.

Peki Paris’te neler yapabilirsiniz? İşte size Paris’te balayı rehberi.

Eyfel Kulesi’ne çıkın.

Paris; moda, sanat ve romantizm ile anılır ve Paris deyince ilk akla gelen şüphesiz Eyfel Kulesi’dir. 324m uzunluğunda olan kule Paris’in hemen her yerinden görülebiliyor. 3 kattan oluşan kulenin her katına çıkmak mümkün. Artık Paris’in sembolü haline gelmiş kule 1889 yılında yapıldığı zaman karşı çıkanlar olmuş. Fakat bugün sadece Fransa’nın değil tüm dünyanın bildiği bir sembol oldu.

Paris 1

Louvre Müzesi’ni gezin.

Dünyanın en bilinen müzelerinden biri olan Louvre, Fransa’nın en büyük müzesidir. Fransa’ya kadar gitmişken mutlaka gitmeniz, görmenizi öneririm. Müze, Salı günü hariç her gün 09:00-18:00 saatleri arasında açık. Çarşamba ve Cuma günleri i 21:45’te kapanıyor.

Paris 2

Mona Lisa’yı görün.

35.000’e yakın sanat eserine sahip olan Louvre Müzesi, dünyanın en önemli sanat eserlerini sergiliyor. Bu eserlerin en ünlüleri “The Venüs of Milo”, “The Winged Victory of Samothrace” ve tabi ki “Mona Lisa”dır. Dünyanın en meşhur tablosu olan Mona Lisa’yı, Louvre Müzesi’ne gelen ziyaretçilerin yüzde doksanı görmeden dönmüyormuş. Eser, 1956 yılında saldırıya uğradığı için kurşun geçirmez cam koruma içinde sergileniyor.

Paris 3

Notre Dam Katedrali’ni görün.

Notre Dam Katedrali (Notre Dame de Paris) Paris’teki en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. 12. yy’da tasarlanan ama 14.yy’la kadar tamamlanamayan katedral, Roma Katolik Kiliseleri’ndendir ve hala aktif olarak kullanılmaktadır. Yapımının bu kadar uzun sürmesinin nedeni inşa sırasında tasarımının genişletilmesidir. Gotik mimarinin başyapıtlarından sayılır. Burası 0 noktası olarak kabul edilir ve Fransa’nın sokak uzaklıkları buraya göre ayarlanmıştır.

Paris 4

Seine Nehri’nde tekne turu yapın.

776km. uzunluğunda olan Seine Nehri, Paris’i boydan boya ikiye böler. Bu sayede metroya gerek kalmadan tekne turu yaparak da Paris’i kolaylıkla dolaşabilirsiniz. Çünkü Paris’in en ünlü yerleri olan Eyfel Kulesi, Louvre Müzesi, Şanzelize Bulvarı, Orsay Müzesi nehrin kenarında bulunuyorlar. Böylece Seine Nehri’nde tekne turu yapmak çok zevkli bir hal alıyor.

Paris 5
PAYLAŞ
Pazartesi sendroma girilir, alışveriş günü ilan edilir. Salı diyet bozulur ama kombinasyon yerindedir. Çarşamba hafta ortası, genel bir bakım mı yaptırılsa? Perşembe can sıkıntısı, Ceyda ne giymiş öyle? Cuma haftanın son günü ama dip boyası başa bela. Cumartesi Pazar neyse de; off Pazartesi ne giyilecek biri bize söylese ya! Dert etmeyin! Türkiye' nin ilk ve tek moda arama motoru hayatınızı kombine ediyor! Okuyanlar bu sezon yine çok konuşuluyor...

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK