Her Gün Saç Yıkamak Doğru Mu?

Her Gün Saç Yıkamak Doğru Mu?

SAÇIMIZI HERGÜN YIKAMAK DOĞRU MU?

Saçlarımızın daha hoş ve bakımlı görünmesi için her gün yıkamak iyi bir fikir mi yoksa kısa vadede işe yarıyor olsa da uzun vadede her gün yıkamak saçlarımızın düşmanı mı? Temiz ve bakımlı görünmek isteyen kadınların en çok düşündüğü konulardan biri de saç yıkamak ile ilgili.

Bakım ve güzel bir görünüm sağlamanın yanı sıra saç yıkamak temizlik ve hijyen açısından da faydalı. Özellikle de büyük şehirlerde yaşayan ve trafikte geçirdiği zaman boyunca o sevimsiz egzoz kokusuna maruz kalan kadınlar günlük olarak saçlarını yıkamaya kendilerini neredeyse mecbur hissediyorlar.

Peki her gün saç yıkamak doğru mu?

Önce gelin konuya biraz bilimsel yaklaşalım… Saçımızı besleyen çeşitli vitaminler ve mineraller arasında saçımızın kendi oluşturduğu yağ da yer alır. Eğer her gün saçınızı yıkıyorsanız, saçınız bu yağın sağladığı vitaminlerden yeterince yararlanamaz, kısa sürede yıpranır ve güçsüzleşir.

 

SAÇIMIZI HERGÜN YIKAMAK DOĞRU MU?
Saç bakım kremi
SAÇIMIZI HERGÜN YIKAMAK DOĞRU MU?
Saç kremi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ayrıca saçımız için kullandığımız ürünler kaliteli olsa da sonuç olarak kimyasal içerikli. Saçınıza her gün uyguladığınız şampuan ve saç kremi saçınızın yıpranmasına neden olabilir. Saçımıza uyguladığımız ürünler dışında şekillendirmek amacıyla yapılan fön, maşa gibi uygulamalar da saçımızın doğal yapısını ısı nedeniyle bozabiliyor. Bu durumda da bilinçli kullanıcılar olarak saç bakım ürünleri almakta gecikmiyoruz. Saç bakım ürünü dediğimizde kimilerinin aklına sadece saç kremi geliyor. Evet saç kremi de bir seçenek ama onun dışında saç maskesi, saç serumu ve özel bakım yağları da yıpranmış saçlara çare olabiliyor.

 

 

SAÇIMIZI HERGÜN YIKAMAK DOĞRU MU?
Kerastase saç serumu
SAÇIMIZI HERGÜN YIKAMAK DOĞRU MU?
Saç serumu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sonuç olarak uzmanların da söylediği gibi saçınızı her gün yıkamak pek yararlı değil. Sürekli yaptığınız bu yıkama saçınızın doğal yapısını kısa zaman içerisinde bozabilir. Doğal dengesi bozulan saçınız her gün yıkasanız da kısa süre içinde yağlanacaktır. Bu yüzden amacınız temiz olmakken gün içinde saçınızı temiz görüneceği zaman dilimi giderek azalacaktır. Bu nedenlerle saçınızı her gün yerine iki günde bir yıkamanız uzun süreli sağlıklı görünüm için en doğrusu.

PAYLAŞ
Pazartesi sendroma girilir, alışveriş günü ilan edilir. Salı diyet bozulur ama kombinasyon yerindedir. Çarşamba hafta ortası, genel bir bakım mı yaptırılsa? Perşembe can sıkıntısı, Ceyda ne giymiş öyle? Cuma haftanın son günü ama dip boyası başa bela. Cumartesi Pazar neyse de; off Pazartesi ne giyilecek biri bize söylese ya! Dert etmeyin! Türkiye' nin ilk ve tek moda arama motoru hayatınızı kombine ediyor! Okuyanlar bu sezon yine çok konuşuluyor...

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK