Sırt Çantası Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Sırt Çantası Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Özellikle okul dönemi öncesinde ailelerin en çok sıkıntıya düştükleri durumların başında sırt çantaları gelmektedir. Çünkü yanlış kullanılan sırt çantası çocuklarda ağrı olasılığını güçlendirmektedir. Bu nedenle anne ve babaların çocuğun boyu ve ağırlığına göre çanta seçmesi büyük önem taşımaktadır.

Okul çağındaki çocukların daha sonraki yaşlarda bel ağrısı ya da bel fıtığı gibi risklerle karşı karşıya kalmamaları için onlara korumacı eğitimin verilmesi gerekmektedir. Bunu da yaparken ergonomik olan eşyaların seçilmesi doğru olacaktır.

sırt çantası

Sadece çocuklarda değil erişkinlerde de çanta taşırken omurga üzerine yük vermemenin fizyolojik açıdan önemli olduğu bilinmelidir.

Sırt Çantası Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Doğru çanta seçimi daha sağlıklı bireylerin yetiştirilmesi ve bu konudaki eğitimlerin artırılması çocukluk çağındaki bel ağrılarının önlenmesi için önemlidir. Buna göre aşağıdaki seçeneklere dikkat etmek gerekir

  • Çanta içerisine koyulan eşyaların ağırlıklarının çocuğun ağırlığından daha az olması gerekmektedir. Bu oran ise çocuğun ağırlığının % 10’ dur.
  • Çanta içerisindeki eşyaların ağırlığını dengeli bir şekilde her tarafa dağıtmak gerekir.
  • Çanta kesinlikle uzun bir süre taşınmamalıdır. Eğer ki işiniz uzun süreli ayakta durmayı gerektiriyorsa o zaman mutlaka çanta sırttan çıkarılmalıdır.
  • Hafif çantalar tercih edilmeli ve çantanın geniş ve destekli omuz askısı olmasına dikkat edilmeli. Bunun yanı sıra belden bağlanan kemeri olursa daha iyi olacaktır.
  • Çantayı tek omuza değil de iki omuza birden asmak gerekir.
  • Eğer ki oldukça ağır bir çanta kullanılması gerekiyor ise o zaman yumuşak çantalar tercih edilmeli.
  • Tekerlekli olan sırt çantaları en ideal tercihtir.
  • Çantanın düzenli olarak temizliğinin yapılması gerekli ve içerisinde gereksiz eşyalar varsa bunların çantadan çıkarılması gerekir..

Tüm bu yukarıda saydığımız önleyici davranışların yanı sıra sırt ağrılarıyla karşılaşmamak adına dikkat edilmesi gereken bir konu daha vardır o da çantanın taşınma süresidir. Çanta gereğinden fazla uzun süre sırtta tutuluyorsa bu da omurga için yanlış bir davranış olacaktır.

Sonuç olarak düşünmek gerekirse doğru çantayı taşımak insan sağlığı açısından önemlidir.  Kötü bir duruş ve kötü bir oturma kadar, kötü bir çanta taşımakta bel ağrılarınızı arttırabilmektedir.

PAYLAŞ
Pazartesi sendroma girilir, alışveriş günü ilan edilir. Salı diyet bozulur ama kombinasyon yerindedir. Çarşamba hafta ortası, genel bir bakım mı yaptırılsa? Perşembe can sıkıntısı, Ceyda ne giymiş öyle? Cuma haftanın son günü ama dip boyası başa bela. Cumartesi Pazar neyse de; off Pazartesi ne giyilecek biri bize söylese ya! Dert etmeyin! Türkiye' nin ilk ve tek moda arama motoru hayatınızı kombine ediyor! Okuyanlar bu sezon yine çok konuşuluyor...

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK